Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Nativus - gdy stare łączy się z nowym

Kto w malarstwie ceni sobie klasyczne spojrzenie dawnych mistrzów, a jednocześnie spragniony jest powiewu świeżości i nowych doznań estetycznych, ten z pewnością wybierze się do Galerii U Jezuitów, by podziwiać prace Pawła Napierały. Pejzaże, martwe natury, akty męskie, miniatury i dzieła wielkoformatowe - wszystko w najlepszym wydaniu.

. - grafika artykułu
Wystawę Pawła Napierały "Nativus" od 6.01 można oglądać w Galerii U Jezuitów

Przy pobieżnym spojrzeniu wydaje się, że obrazy tworzące wystawę "Nativus" wybrano przypadkowo, że pozornie nic ich nie łączy, a jednak, mimo iż mamy do czynienia ze zbiorem tak różnorodnym, okazuje się on zaskakująco spójny. We wszystkich pracach widoczny jest bowiem głęboki szacunek artysty dla przeszłości, dla tradycji, dla tych, którzy tworzyli przed nim.

Na taki odbiór dzieł wpływa dobór tematów i kompozycja, a także wybór wykorzystanych  materiałów - fragmentów desek i płócien pochodzące ze starych obrazów, zastosowanie ciemnej palety barw oraz detale przedstawień (zabytkowe przedmioty, barokowe szaty, antyczne kolumny).

Malowane na płatkach srebra i złota miniaturowe pejzaże przywodzą na myśl prawosławne ikony. Jest w nich coś magicznego, coś nie z tego świata. Eteryczne, migotliwe widoki wprawiają widza w stan rozmarzenia. Zupełnie odmienne uczucia budzi seria wielkoformatowych aktów męskich, choć i one przywodzą na myśl klasyków. Ciało ludzkie nie jest tu ukazane w sposób kuszący; nie jest seksowne ani idealne. Jest tworem Natury; jest jakie jest, bez zbędnych upiększeń, z widoczną grą mięśni, która odzwierciedla wysiłek i ból. 

Jednocześnie dzieła te są na wskroś współczesne, naznaczone świeżym i jakże charakterystycznym spojrzeniem swego twórcy. Uważne spojrzenie pozwoli nam dostrzec całą feerię barw, którymi nasycone są - posępne, wydawałoby się - tła. Z tego wielobarwnego mroku wyłaniają się przedmioty i ciała ludzkie. Postaci nie mają twarzy lub są one zasłonięte. To celowy zabieg, mający na celu skupienie uwagi odbiorcy na cielesności, bardziej na uniwersalnym pojęciu ciała niż na konkretnej osobie. Każdy obraz na wystawie "Nativus" to fragment osobnej, intrygującej historii, której szczegóły do końca pozostaną dla widza zagadką.

Paweł Napierała jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Konserwacji Zabytków na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Od 2008 r. pracuje w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej w poznańskim Muzeum Narodowym. Jest wiceprezesem Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Poznaniu oraz członkiem Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Poznaniu.

Magdalena Sprenger 

  • Wystawa malarstwa Pawła Napierały "Nativus"
  • Galeria U Jezuitów (ul. Dominikańska 8)
  • wernisaż - 6.01, g. 18
  • wystawa czynna do 21.01
  • wstęp wolny