Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Mistrz wszechstronny

Neon na filharmonii, projekty banknotów, a przede wszystkim plakaty, kostiumy i scenografia dla wielu teatrów, nie tylko z Poznania. Twórczość Zbigniewa Kai powraca, będzie można zobaczyć ją od 8 grudnia w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego.

. - grafika artykułu
Neon zaprojektowany przez Zbigniewa Kaję, fot. J. Gładysiak

Był znany i podziwiany, aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, brał udział w niezliczonej ilości wystaw w kraju i za granicą, został laureatem licznych nagród. Zbigniew Kaja to postać legendarna dla Poznania, jednak dziś w swoim mieście rzadko jest przywoływany. Zmienić chce to Muzeum Narodowe. - Wystawa poświęcona twórczości Zbigniewa Kai pragnie przypomnieć go jako artystę niezwykle wszechstronnego, silnie związanego z Poznaniem - pisze w zapowiedzi jedna z kuratorek wystawy, Teresa Michałowska-Barłóg.

Od drzeworytu po banknoty

Zbigniew Kaja urodził się w 1924 r., ukończył studia z zakresu grafiki w Poznaniu i Warszawie. Tworzył w technice drzeworytu i innych technikach graficznych, nierzadko eksperymentując, próbował także malarstwa. Największy rozgłos przyniosły mu jednak projekty plakatów, wysyłane na konkursy ogólnopolskie i zagraniczne. Równolegle próbował swych sił w teatrze, gdzie tworzył projekty scenografii i kostiumów dla czołowych scen operowych Poznania, Wrocławia i Łodzi. W bogatym dorobku Kai są również projekty filatelistyczne, druki ulotne, znaki firmowe, karty świąteczne, projekty odznak, medali, a nawet banknotów dla Narodowego Banku Polskiego.

Neony świecą do dziś

Ten mistrz i znawca litery był autorem czołówek wielu tytułów prasowych, m.in. Głosu Wielkopolskiego czy logo Polskiego Teatru Tańca, do dziś używanego. Kaja z powodzeniem współpracował przy realizacjach dla Targów Poznańskich czy przy różnorodnych wystawach muzealnych. To on jest współtwórcą słynnych neonów, z których do dziś przetrwały jedynie "Słowiki Poznańskie" świecące nad filharmonią. Do plastycznego wystroju i topograficznych oznakowań pod ówczesnym rondem Kopernika (dziś: Kaponiera) również się przyczynił. Zmarł w 1983 r. Wystawę prac Zbigniewa Kai przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Poznaniu będzie można zobaczyć od 8 grudnia w Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz w starym gmachu.

Jan Gładysiak

  • Wystawa: "Zbigniew Kaja (1924-1983)", Muzeum Narodowe, Galeria Malarstwa i Rzeźby
  • Otwarcie: 8.12 g. 12, czynna do 26.01.2014
  • kuratorzy: Ryszard Kaja, Teresa Michałowska-Barłóg, Irena Przymus