Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Lustereczko, powiedz przecie...

Fotografie Macieja Osiki, które pokaże Arsenał, to kolejny egzamin z tolerancji. Czy jesteśmy na to gotowi?

"Człowiek - dzieło sztuki" Macieja Osiki od 1.02 w Arsenale. Fot. mat. org. - grafika artykułu
"Człowiek - dzieło sztuki" Macieja Osiki od 1.02 w Arsenale. Fot. mat. org.

Ci, którzy na co dzień pracują z aparatem, zwykle niechętnie pozują do zdjęć. Maciej Osika stanowi wyjątek i być może dlatego tak szybko został zauważony - pierwsze sukcesy odniósł jeszcze zanim ukończył 25 lat. Rozgłos zyskał dzięki kontrowersyjnym, zmysłowym, przesadnie wystylizowanym fotografiom, na których wcielił się w postać... kobiety, a właściwie wielu kobiet. Jego wystudiowane, niemal teatralne pozy, niezwykle przekonująca charakteryzacja i upiększające efekty z programów do cyfrowej obróbki zdjęć sprawiły, że widzowie mogli mieć problem z odgadnięciem, czy piękna androgyniczna postać jest kobietą czy mężczyzną.

Piotr Stasiowski, kurator wystawy Mesdames et Messieurs w warszawskiej galerii Zakręt, napisał o młodym artyście: "Oto On. Pan Paradox jr., kwiatuszek, motylek, lalka. Na co dzień mężczyzna. W nocy przeistacza się w zmysłową, ponętną kobietę. Balansując na granicy płci (nie tylko tej gender), epatuje sex appealem, przyprawiając o zawrót głowy tych, którzy go oglądają. Wobec niego/niej nie można być obojętnym, można ją/go kochać bądź nienawidzić. Żadne jednak z tych uczuć nie będzie ani proste, ani łatwe".

Maciej Osika szybko został włączony w nurt polskiej sztuki krytycznej, która odnosi się m.in. do sytuacji społecznej, politycznej i ekonomicznej Polski po transformacji (twórczość Zbigniewa Libery, Katarzyny Kozyry, Grzegorza Klamana, Pawła Althamera). Fotograf czerpie inspirację z kultury popularnej: świata mody i filmu (przede wszystkim wizerunków hollywoodzkich ikon), reklamy (zwłaszcza z lat 90-tych), stylistyki malarstwa barokowego oraz estetyki glamour spod znaku wysokobudżetowych amerykańskich oper mydlanych.

Na wystawie w Galerii Miejskiej Arsenał będzie można zobaczyć najnowszy cykl pt. "Człowiek - dzieło sztuki", przedstawiający osoby niepełnosprawne, których wizerunki zostały poddane idealizującej metamorfozie. Stosując modyfikację, artysta po raz kolejny formułuje pytania na temat tożsamości, odmienności i ludzkich marzeń o doskonałości. Ekspozycja prezentowana w Arsenale obejmuje także dwa wcześniejsze projekty: "Piękno, które trwa wiecznie" (cykl 10 fotografii przedstawiających postacie w konwencji rzeźby klasycznej) oraz "Maciej Osika Forever".

"Czy moje zdjęcia są szokujące, oryginalne?" - zastanawia się Maciej Osika w jednym z wywiadów. "Nie wiem. Chcę, żeby były uderzeniem w twarz i pokazały, jak bardzo ludzie uwikłani są w świat zewnętrzny, narzucający normy i ograniczenia; świat każdorazowo szufladkujący i zawsze jednakowo nietolerancyjny".

Maciej Osika urodził się w 1981 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Wziął udział w wystawach indywidualnych (m.in. w galerii Entropia we Wrocławiu, warszawskim Zakręcie, krakowskim Oku) oraz zbiorowych. Jego zdjęcia znajdują się m.in. w kolekcji jednej z największych pasjonatek sztuki współczesnej, Grażyny Kulczyk oraz Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Karolina Gumienna

  • Maciej Osika "Człowiek - dzieło sztuki"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż: 1.02, g. 18
  • wystawa czynna do 24.02
  • oprowadzenia kuratorskie:
    16.02, g. 18, wstęp wolny
    20.02, g. 16, wstęp wolny