Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Księga zatartych znaków

Każda księga zawiera jakąś historię - co jednak zrobić z książką, której opowieści nie sposób poznać? Czy jej lektura również coś komunikuje? Odnaleziony kryminał, usunięty z biblioteki dla niewidomych z powodu przetarcia znaków alfabetu Braille'a, stał się dla poznańskiego artysty impulsem do zadania owych pytań, stanowiących o istocie medium. Odpowiedzi na nie szukajcie w galerii AT.

. - grafika artykułu
Fot. materiały prasowe

Marek Wasilewski - twórca, którego projekt zaprezentowany zostanie na wystawie "Wymazywanie", pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, gdzie prowadzi Pracownię Wideo w Katedrze Intermediów i zajmuje stanowisko kierownika na tamtejszym Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Artysta, poświęcający swoją twórczość środkom przekazu, dokonuje na wystawie podstawowej refleksji ich dotyczącej.

 "Morderstwo odbędzie się", egzemplarz dzieła Agathy Christie wycofany z powodu długoletniej eksploatacji, stał się dla Wasilewskiego swego rodzaju artefaktem - "Księgą zatartych znaków". Przedmiot, ze względu na swoją komunikacyjną bezużyteczność został nie tylko nośnikiem nowej historii, ale także inspiracją. Dzięki niemu Wasilewski stworzył intermedialny projekt, na który składają się działania utrwalone na taśmie VHS, a także kolejna, zaprojektowana przez niego książka.

Artysta dzięki pracom zaprezentowanym w Galerii AT zwraca uwagę na nieuchronny kres środków przekazu. Poznanie zawartego w nich komunikatu, zarówno poprzez odtwarzanie obrazu na taśmie VHS, jak i odczytywanie tekstów zapisanych w alfabecie Braille'a, prowadzi do powolnego niszczenia przez odbiorcę danego medium. Wasilewski na wystawie "Wymazywanie" prezentuje zaobserwowany przez siebie paradoks, według którego każde działanie ujawniające treść związane jest z jej nieuchronnym zanikiem - przemijalnością medium.

Aleksandra Nieścioruk

  • Wystawa Marka Wasilewskiego "Wymazywanie"
  • Galeria AT, ul. Solna 4
  • wernisaż 9.11, g. 18
  • wystawa czynna do 20.11 w g. 15-18 (z wyjątkiem soboty i niedzieli)