Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Klify, które zachwyciły Moneta

Dawno w jednym miejscu w Poznaniu nie udało się zgromadzić tylu arcydzieł malarstwa francuskiego XIX w. Na wystawie, którą 24 października otwiera CK Zamek, zobaczymy prace Moneta, Delacroix, Renoira i innych.

. - grafika artykułu
Eugène Boudin "Pêcheurs en bord de mer"

Wielu z nas z pewnością pamięta niekończące się kolejki przed Muzeum Narodowym, gdzie w 2001 r. prezentowana była wystawa francuskiego impresjonizmu Od Moneta do Gauguina ze zbiorów Musée d'Orsay. "Komitety kolejkowe", rodem z epoki minionej, nie dziwiły wówczas nikogo - nieczęsto bowiem goszczą w Polsce dzieła tej rangi.

Kilkanaście lat po tamtym wydarzeniu znów pojawia się szansa, by zobaczyć w Poznaniu prace największych XIX-wiecznych francuskich twórców. Kolekcja Rady Regionu Dolnej Normandii, z której pochodzą prace, nie jest być może tak słynna jak Musée d'Orsay, niemniej prezentuje prace tak znakomitych malarzy, jak Eugene Delacroix, Jean-Baptiste Camille Corot, Gustav Courbet, Claude Monet czy August Renoir. "Ekspozycja daje nie tylko możliwość obcowania z pracami wielu ciekawych twórców, ale także jest doskonałą opowieścią o kulturze XIX wieku, pozycji artysty i definicji dzieła sztuki" - piszą twórcy wystawy.

Kolekcja ponad 120 prac powstała w 1992 r. Na stałe prezentowana jest w Abbaye aux Dames w Caen, ale pokazywana była w wielu miejscach w Europie, poza Francją także w Austrii, w galeriach narodowych Estonii, Łotwy i Białorusi. Dotarła też do Stanów Zjednoczonych. W Poznaniu zobaczymy znaczną jej część - wybór 80 prac.

"Wiele obrazów, które w drugiej połowie XIX wieku wystawiano na pierwszych wystawach impresjonistów, powstało w Normandii lub dzięki doświadczeniom w niej zdobytym. Warto wspomnieć, że dzieło, od którego pochodzi nazwa kierunku, Impresja. Wschód słońca, Monet namalował w normandzkim Hawrze. Kolejne pokolenia artystów traktowały Normandię jak skarbnicę tematów" - historię kolekcji przybliżają twórcy wystawy. Poznańską prezentację podzielono na cztery grupy tematyczne. Pierwsza to obrazy powstałe na farmie Saint-Siméon, gdzie przez wiele lat spotykali się najwybitniejsi artyści epoki. Kolejna - pejzaże ukazujące normandzkie wybrzeże z jego zmienną aurą i niezwykłymi klifami. Trzecia grupa to prace powstałe w normandzkich miastach, a ostatnia - pejzaże znad Sekwany.

Zamkowej wystawie towarzyszy program edukacyjny, dedykowany zarówno indywidualnym odbiorcom, jak i grupom szkolnym. Program dla uczniów to cztery typy lekcji muzealnych - każda z nich skierowana jest do innej grupy wiekowej, wśród nich: Jaki kolor mają niebo i woda? Lekcja z warsztatem malarskim, Narodziny impresjonizmu i Pochmurne niebo Normandii.

Sylwia Klimek

  • Wystawa "Malarze Normandii. Delacroix, Courbet, Renoir, Monet i inni"
  • 24.10.2015-14.02.2016
  • CK Zamek
  • bilety: 18 zł (normalne) i 14 zł (ulgowe)