Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Ewangelizacja, ironia, Koran

Galeria Miejska Arsenał zastanawia się nad znaczeniem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przy okazji realizuje wystawy.

. - grafika artykułu
fot. A. Karczmarczyk

Stała się rzecz niebywała. Galeria Miejska zaprasza nas na wydarzenia dotyczące 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą obchodzimy w tym roku. Nie byłoby w tym nic niebywałego, ponieważ coraz wyraźniejsze ukierunkowanie tej placówki na obronę tradycji i wspólnoty narodowej takie wydarzenia raczej zapowiada. Co jest tak zaskakujące, to fakt, że pod nasz ogląd galeria chce poddać dwie wystawy potencjalnie odstające od takich oczekiwań.

Pierwsza rzecz to wystawa Ady Karczmarczyk. Artystka ta zajmuje się sztuką wideo o (chyba) żartobliwym charakterze. Ostatnio wzięła na warsztat swatanie kultury pop w wersji "youtubowej" z propagowaniem wiary katolickiej. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. teledyski o amatorskim charakterze, w których kiczowato ubrana, kiczowato śpiewająca i przede wszystkim kiczowato grająca ADU (taki ostatnio przybrała pseudonim) przekonuje nas do wiary katolickiej w wersji pop. Znając dotychczasowe dokonania tej artystki, jest to raczej prowokacja lub, co bardziej prawdopodobne, żart. Jednak w przypadku twórczości Karczmarczyk nie można być pewnym. Swoje prace i postawy zawsze prezentuje z kamienną twarzą. Pewnie jeszcze długo się nie dowiemy, jakie są jej prawdziwe intencje. Organizatorzy zapewne będą musieli czekać z nami. Żeby jednak nie trwonić czasu na podobne rozmyślania, warto przyjść co najmniej na wernisaż, by poznać intencje kuratorów. Może uda się wyczytać z ich mowy ciała, co jest blefem, a co nie, oraz to, jak do chrztu Polski mają się pstrokate teledyski ADU.

Drugą wystawą otwartą tego samego dnia będzie prezentacja Tomasza Matusewicza dotycząca kondycji islamu w Europie. O związanej z tą religią kulturze najlepiej opowiedzieć można z zewnątrz. Kto inny zdobyłby się na tak ciekawy i obiektywny ogląd jak nie polski artysta? O tym, że to niezwykle trafiony pomysł, świadczyć będą gorące czasy dla Europy związane z falami emigracji. Świadczyć też będzie dorobek wybitnego twórcy. Matusewicz to absolwent jednej z najciekawszych pracowni w poznańskiej ASP, a mianowicie pracowni malarstwa Jana Świtki. Wystawiał w wielu galeriach w kraju i za granicą, m.in. w Poznaniu, Koninie, Łodzi, Toruniu, na Słowacji i w Niemczech. Twórczość tego artysty organizatorzy porównują - za Wikipedią - do dzieł Mirosława Bałki. Takie stwierdzenie jest zapowiedzią bardzo głębokich wrażeń i gwarantowanej jakości artystycznej.

Niezwykle odważna koncepcja wystawy dotykającej tak delikatnych spraw jak wiara islamu i wpływ jej kultury na Europę z okazji obchodów okrągłej rocznicy chrztu Polski stanowi obietnicę ciekawego kierunku, w jakim zmierza Galeria Miejska. Warto wspomnieć, że to dopiero początek atrakcji, jakie w tym roku przygotowuje dla nas Arsenał.

Michał Ciesielski

  • "Bóg i dziewczyna" - wystawa ADU Ady Karczmarczyk, czynna: 5-28.02, wernisaż: 5.02, g. 17, dyskusja wokół wystawy: 12.02, g. 17
  • "U stu-dni islamu" - wystawa indywidualna Tomasza Matusewicza, czynna: 5.02-6.03, wernisaż: 5.02, g. 17
  • kurator: Piotr Bernatowicz