Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Doświadczenie światła

"Dwa widzenia" to tytuł rozpoczynającej się wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej Profil. Zostaną zaprezentowane najnowsze prace dwóch artystek Moniki M. Korony oraz Natalii Wegner związanych z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym.

. - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Niewielka Galeria Profil zostanie podzielona na dwie przestrzenie, ukazujące aktualne poszukiwania artystyczne obu twórczyń. Łączy je fascynacja medium plastycznym, tym co wynika, gdy artystki zaczynają działać plastycznie na papierze lub na ścianie w zależności od obranego medium. Obie w swoich realizacjach łączą ze sobą różne techniki. Natalia Wegner często tworzy prace malarskie na papierze z elementami kolażu, natomiast Monika M. Korona sięga po bardziej współczesne techniki jak instalacje świetlne. W tym wypadku jej medium to przestrzeń galerii Profil, którą zaaranżuje w ten sposób, by przekazać swoją wizję tego miejsca, a także naznaczyć je własną twórczością.

Dzięki łączeniu technik prace obu artystek zyskują wielowarstwowy wymiar. Dzieła są otwarte, niedopowiedziane, wielokrotnie można w nich znaleźć geometryczne formy o ostrych kątach. Wspólne dla działalności artystek jest zainteresowanie światłem. Natalię Wegner nieustannie inspiruje jego zmienność, przenikanie się tonów barwnych, wytwarzanie kontrastów i wpływ, jaki ta przejściowość ma na nastrój człowieka. Artystka w swoich pozornie abstrakcyjnych obrazach porządkuje pola kolorystyczne, przydaje im rytmu.

Monika M. Korona stworzy pracę odnoszącą się do codzienności, zinterpretuje zastaną przestrzeń, odbiorcy będą mogli doświadczyć, jak artystka odnalazła się w danym miejscu. Instalacja będzie zdeterminowana światłem, a jej celem będzie oddanie trójwymiarowości realizacji. Pomimo zbieżnych inspiracji, artystki w odmiennych kreacjach przekazują odbiorcy wrażenia doświadczonych zjawisk. W pracach Natalii Wegner transformacja zaobserwowanego natężenia światła i mnogość odcieni pojedynczego koloru odbywa się na płaszczyźnie obrazu, która niejednokrotnie składa się z fragmentów jej wcześniejszych dzieł połączonych z teraźniejszymi spostrzeżeniami. Jednocześnie artystka uwypukla aspekt indywidualny dzieła poprzez regulowanie układu pól barwnych.

Monika M. Korona eksperymentuje z transparentnością warstw, z których buduje swoje prace. Jej dzieła są mocno zakorzenione w powszedniości, artystka czerpie z obrazów medialnych, wykorzystuje je, by nadać im nowy kontekst. Jest to świadomy zabieg mający na celu sprawianie wrażenia znajomej realizacji, a w rzeczywistości zawierającej szereg ukrytych znaczeń. W swoistej grze światłem artystka z kolei wskazuje na oświetlone fragmenty przestrzeni, przydając im szczególnego znaczenia bycia strukturą powstałej instalacji. Poprzez rzuty światła nadaje im określony kształt i "wycina" je z zastanej powierzchni. Powstaje zjawisko przestrzeni sugerujące obszar wielowymiarowy.

Natalia Wegner urodziła się w 1974 roku w Poznaniu, jest absolwentką poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1998 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Rok później obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego, obecnie pracuje jako asystentka w pracowni rysunku prof. Ireneusza Domagały na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie w 2011 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną "Nokturny".

Monika Małgorzata Korona jest dwa lata młodsza od Natalii Wegner, urodziła się w Warszawie, jednakże studiowała w Poznaniu. W 2001 roku obroniła dyplom w pracowni linorytu, również prowadzonej przez prof. Zbigniewa Lutomskiego. Aktualnie także pracuje jako adiunkt na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Jest nie tylko twórczynią, ale i kuratorką wystaw oraz współautorką cyklu publikacji "Zachować dla przyszłości". Podobnie jak druga z artystek została stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Oprócz tradycyjnych dyscyplin sztuki zajmuje się także grafiką multimedialną, dokumentacją sztuki współczesnej oraz filmem dokumentalnym.

Paulina Gwizdek

  • Monika M. Korona/Natalia Wegner "Dwa widzenia"
  • Galeria Sztuki Współczesnej Profil, CK Zamek
  • Wystawa czynna do 3.01.2015 r. w godz. 11-19
  • wstęp wolny
  • wernisaż: 10.12. g. 18