Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Balansowanie na granicy realizmu

W poniedziałek, 10 kwietnia, austriacka artystka wizualna Lucie Stahl, pokaże w Zamku swoje prace. To jej pierwsza wystawa w Polsce.

Fot. Lucie Stahl / mat. CK Zamek
Fot. Lucie Stahl / mat. CK Zamek

Wystawa Lucie Stahl nosi znamienny tytuł - "Health". Zdrowie jako temat przewodni wbrew pozorom nie jest takie oczywiste. Prace Stahl nigdy bowiem nie traktują tematu w sposób dosłowny, nie upraszczają. Proponują za to własną interpretację tego, jak proces myślowy, a zaraz za nim proces twórczy autora mógł przebiegać, skoro namacalnym skutkiem jego realizacji są obrazy balansujące na granicy realizmu. Na kompozycjach tworzonych fotograficzną metodą assemblage"u, zobaczymy najbardziej absurdalne zestawienia przedmiotów, idei, rzeczy i cytatów. Wspomniany absurd może okazać się pozorny, jeśli widzowi wystarczy czasu i cierpliwości, by spróbować dowiedzieć się, co skłoniło autorkę do takiego a nie innego doboru rekwizytów.

Artystka najczęściej tworzy swoje prace, komponując zupełnie nowy obraz z zebranych fragmentów rzeczywistości. Tym samym stwarza ja na nowo, bo zestawienie na przykład fragmentów książek i klamerek do suszenia bielizny lub wyciętego cytatu i jesiennych liści nie zawsze w takiej formie i kolorystyce byłoby możliwe w realnym świecie. Wspomniana kolorystyka, różnice w wielkości i proporcjach to efekt tego, że obrazy tworzone są za sprawą skanów elementów układanych bezpośrednio na płycie skanera. W efekcie powstają tajemnicze i intrygujące kolaże, które jednocześnie zaskakują i magnetyzują widza swoją nietypowością.

"Health" to kolejna odsłona cyklu pod hasłem "time-specific", prezentującym najbardziej aktualne spojrzenia na rzeczywistość współczesnych fotografów. Dorota Walentynowicz, kurator poznańskiej wystawy, zaraz po studiach artystycznych w Poznaniu wyjechała do Niemiec, a potem Austrii, z którą związała się na dłużej. To właśnie oscylowanie pomiędzy tymi dwoma krajami ukształtowało jej wrażliwość na sztukę. - Nie da się ukryć, że dwa światy, między którymi lawiruję, różnią się wyraźnie pod wieloma względami - mówiła w jednym z wywiadów.

Sama 37-letnia Lucie Stahl swój warsztat doskonaliła m.in. na Hochschule der Künste, w Glasgow School of Art oraz w legendarnej frankfurckiej Städelschule. Na co dzień mieszka i pracuje w Wiedniu. W ostatnich latach swoje prace pokazywała w Hamburgu, Amsterdamie, Brukseli i Detroit. Prócz indywidualnych wystaw często bierze też udział w wystawach zbiorowych, współpracując z komercyjnymi galeriami m.in. w Wiedniu, Mediolanie i Los Angeles.

Anna Solak

  • "Health" - wystawa fotografii Lucie Stahl
  • Galeria Fotografii pf (CK Zamek)
  • wernisaż 10.03, g. 18
  • wystawa czynna do 13.04
  • bilety: 2-3 zł