Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Artyści braku

Wystawę "DE. FI. CIEN. CY - Andrzej Wróblewski, René Daniëls, Luc Tuymans" 27 listopada otwiera galeria Art Stations w Starym Browarze. Zobaczymy na niej dzieła wypożyczone z publicznych i prywatnych kolekcji z sześciu krajów: Polski, Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Francji i Holandii. 

. - grafika artykułu
Luc Tuymans, Fireplace, 2014, pastel na kolorowym papierze, © Luc Tuymans

Ekspozycja ma ambitne zadanie zestawienia ze sobą prac na papierze trzech ważnych dla historii sztuki artystów: René Daniëlsa, Luca Tuymansa i Andrzeja Wróblewskiego. Główną oś wystawy będą stanowiły prace ostatniego z nich - jednego z najważniejszych artystów w historii polskiej sztuki powojennej, uznawanego za prekursora nowej figuracji i przede wszystkim sztuki zaangażowanej.

Na wystawie "DE.FI.CIEN.CY" z dziełami Wróblewskiego zostaną zestawione prace pozostałych dwóch artystów, tworzących w ostatnim dwudziestoleciu XX wieku - René Daniëlsa i Luca Tuymansa. Celem jest przydanie dziełom polskiego twórcy międzynarodowego kontekstu i wskazanie nawiązań do jego prac w dziełach młodszego pokolenia.

Holenderski malarz René Daniëls karierę zaczynał w latach 80. XX w. Charakteryzował go swobodny i anegdotyczny styl. Ale po kilku latach zaczął malować bardziej minimalistycznie, by wreszcie zacząć prezentować substytuty obrazów w sali, obrazy puste, pełniące jedynie rolę dekoracji. "Tym samym przedstawił własne malarstwo jako pusty kształt, próżnię w muzeum" - tłumaczyli te zabiegi krytycy sztuki.

Drugi twórca - belgijski artysta o światowej renomie - Luc Tuymans 27 listopada otrzyma tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jego prace oscylują wokół trudnej tematyki faszyzmu, nacjonalizmu i religijności. Pierwsze dzieła nawiązywały do długotrwałego wstrząsu, jaki wywołał w nim ideologiczny podział rodziny w czasie okupacji: niektórzy członkowie kooperowali z Niemcami, inni z nimi walczyli. Dzieła Tuymansa przedstawiają terror, wyobcowanie, zbrodnie i nieludzką wręcz obojętność. W późniejszych realizacjach zwrócił się w stronę stylu amatorskiego, mającego symbolizować niemożność przedstawienia prawdy w obrazie o tak traumatycznych wydarzeniach.

Założeniem wystawy otwieranej w czwartek w Art Stations jest również wykazanie podobieństw w twórczości trzech jej bohaterów. Analogii, który doszukiwać się można przede wszystkim w ułomności ("deficiency") dzieł i genezie tego defektu, który korzenie ma w przeżyciach i obserwacjach twórców, próbach przedstawienia swoich odczuć i spostrzeżeń, ostatecznie odzwierciedlonych brakiem, pustką, wyizolowaniem form malarskich lub pozbawieniem dzieł narracji.

Kuratorem wystawy jest Ulrich Loock, niemiecki profesor historii sztuki, były dyrektor szwajcarskich instytucji kulturalnych - Kunsthalle Bern i Kunstmuseum Luzern, w których organizował m.in. wystawy dzieł Daniëlsa i Tuymansa. W ostatnich latach szczególnie zainteresował się sztuką Andrzeja Wróblewskiego, uczestniczył w seminariach na temat jego twórczości w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

"DE. FI. CIEN. CY - Andrzej Wróblewski, René Daniëls, Luc Tuymans" to także wystawa zamykająca program przygotowany z okazji 10- lecia istnienia instytucji.

Paulina Gwizdek

  • "DE. FI. CIEN. CY - Andrzej Wróblewski, René Daniëls, Luc Tuymans"
  • Galeria Art Stations, Stary Browar (ul. Półwiejska 42)
  • 28.11.2014 - 28.02.2015, g. 12-19
  • wstęp wolny
  • wernisaż: 27.11, g. 19
  • kurator: Ulrich Loock