Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Architektura Poznania. Temat gorący

Dyskusji o architekturze Poznania nigdy dość. Kolejną inicjuje wystawa "Poznań - miasto w przebudowie" otwierana 13 lutego w CK Zamek.

"Poznań - miasto w przebudowie", CK Zamek, 13.02-10.03 - grafika artykułu
"Poznań - miasto w przebudowie", CK Zamek, 13.02-10.03

Mało jest tematów, które tak mocno angażują poznaniaków jak architektura ich miasta. Dyskusje wokół niej toczą się właściwie na okrągło - na łamach lokalnej prasy, na portalach społecznościowych i tematycznych. Właściwie każdy nowy projekt, a już na pewno obiekt, który pojawia się w centrum miasta, wywołuje falę emocji. Mało było budowlanych inwestycji w ostatnich latach, które nie rozgrzewały dyskusji.

Jedną z najbardziej intensywnych była na pewno ta, która toczyła się wokół projektu odbudowy zamku na Górze Przemysła. W jego obronie lub przeciw niemu wypowiedzieli się chyba wszyscy, którzy w Poznaniu mają w tej dziedzinie kompetencje. Ale też zwykli poznaniacy. Efekt dyskusji widoczny jest gołym okiem: Zamek Przemysła rośnie - ku uciesze zwolenników odbudowy, a na przekór głosom krytyki.

Ale nie tylko o tym projekcie opowiada wystawa, którą 13 lutego otwiera CK Zamek. Bo zobaczymy na niej nie tylko projekty zrealizowane, ale także te, które do dziś pozostały tylko w sferze planów. - Ich dobór ma charakter subiektywny i zwracać ma jedynie uwagę na skalę zmian oraz odzwierciedlać wielowątkową problematykę inwestycji architektonicznych realizowanych w naszym mieście - mówi Wojciech Luchowski, jeden z autorów koncepcji wystawy. Które projekty zostaną pokazane? - I galerie handlowe, jak Stary Browar, obiekty użyteczności publicznej jak Biblioteka Raczyńskich, ICHOT, dworzec PKP, czy CK Zamek, ale i mieszkania, jak osiedle Atanera przy ul. Kutrzeby - wylicza Luchowski. Wśród obiektów dotąd niezrealizowanych pojawi się m.in. słynna "tuba Silvestrina", która miała powstać na dachu Muzeum Narodowego i projekty przebudowy Arsenału na Starym Rynku. Na wystawie pokazane zostaną przede wszystkim makiety, a także plansze, zdjęcia i wizualizacje. 

Sama prezentacja to jednak tylko część projektu "Poznań - miasto w przebudowie". Uzupełnią ją trzy panele dyskusyjne z udziałem specjalistów. - Złożone z wystawy i otwartych dyskusji przedsięwzięcie poświęcone jest refleksji nad śródmieściem Poznania - zaznaczają organizatorzy.

Pierwszy czeka nas już w dniu otwarcia wystawy - 13 lutego o godz. 19. Wezmą w nim udział: Elżbieta Janus - dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, Kacper Pobłocki - antropolog miasta, Eugeniusz Skrzypczak - architekt i Jarosław Trybuś - historyk architektury. Zastanowią się wspólnie m.in. nad tym czy istnieje coś takiego jak tradycja architektoniczna Poznania, ale także specyficzny charakter miasta? Jak wykorzystywany jest jego architektoniczny potencjał? Jakie idee, ideologie, strategie i koncepcje stoją za nowymi realizacjami? Moderatorem spotkania będzie dr Piotr Korduba. Kolejne zaplanowano 20 lutego i 6 marca.

Sylwia Klimek

  • Wystawa "Poznań - miasto w przebudowie"
  • CK Zamek - Sala Wystaw
  • 13.02-10.03
  • Wstęp wolny