Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Z troską i szacunkiem

"Kręgi to formuła spotkań opierająca się na dobrowolności wypowiedzi, w atmosferze intymności i wzajemnego szacunku" - piszą Dziewczyny w Naturze - organizatorki zaplanowanego w tym tygodniu spotkania Kręgu ekofeministycznego, który odbędzie się w Galerii Miejskiej Arsenał.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Obecnie w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbywa się wystawa pt. Siostra Ziemia, której kuratorkami są Dorota Chilińska i Katarzyna Lewandowska. W opisie wystawy możemy przeczytać następujące słowa: "Razem z Siostrą Ziemią siostrzymy się w oporze i w walce ze zmurszałym porządkiem, siostrzymy się z troską i w trosce, w wielości i intersekcjonalności, różnorodności, wielokierunkowości, współzależności". Tymczasem, nieco ponad miesiąc od daty wernisażu, w Arsenale odbędzie się wydarzenie, które zdaje się szczególnie pasować do tego fragmentu opisu kuratorskiego. Mowa o inicjatywie Dziewczyn w Naturze, które postanowiły zadbać o swobodną i bezpieczną przestrzeń do rozmowy na tematy związane z koegzystencją z naturą, podczas spotkania Kręgu Ekofeministycznego.

Stowarzyszenie Dziewczyny w Naturze współtworzone jest przez zielarki, ekocentryczki oraz biocentryczki, które zrzeszone są wokół wspólnej idei wspierania działań związanych przyrodą, biocentryzmem, feminizmem i edukacją w zakresie tradycyjnego zastosowania ziół i ich obecności w kulturze. Prowadzą warsztaty zielarskie, artystyczne, kręgi ekofeministyczne oraz spacery ziołowe. Są też zaangażowane we wspieranie kobiecej twórczości.  

Stowarzyszenie Dziewczyny w Naturze działa głównie w Poznaniu i jego okolicy. Podczas tegorocznego Festiwalu Malta można było wziąć udział w warsztacie Chwastna kuchnia wegańska, który poprowadziła Ruta Pindyrynda. Uczestnicy i uczestniczki mieli wówczas możliwość połączyć wspólne gotowanie ze spacerem edukacyjnym nad Bogdanką.

Z kolei w Galerii Miejskiej Arsenał będzie można spotkać Sarę Grolewską i Ankę Gruszkę, które odpowiadają za prowadzenie wydarzenia. Zaplanowane na niedzielne popołudnie, będzie dotyczyć przede wszystkim zmian klimatycznych, na temat których będzie można porozmawiać w atmosferze równości i szacunku. Celem kręgu ekofeministycznego jest stworzenie przyjaznej oraz wspierającej przestrzeni, otwartej na głos każdej uczestniczki i uczestnika, które i którzy zdecydują się zabrać głos podczas spotkania. Przedstawicielki Stowarzyszenia Dziewczyny w Naturze chcą, aby w kręgu znalazło się także miejsce na każdą opinię oraz odczucie w sprawie kondycji psychicznej współczesnego człowieka wobec zmian klimatycznych oraz katastrofy gatunkowej.

Organizatorki wydarzenia zapowiadają, że jeśli pogoda dopisze, spotkanie zostanie przeprowadzone na świeżym powietrzu, w okolicy znajdującej się niedaleko rzeki. Wybierając się na spotkanie, warto pamiętać, że od niedawna siedziba Galerii Miejskiej Arsenał nie znajduje się już na Starym Rynku, ale w jego sąsiedztwie przy ul. Szyperskiej 2.

Julia Niedziejko

  • Krąg ekofeministyczny
  • 22.08, g. 16
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021