Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Wilhelmi jak żywy

Najpierw była tablica pamiątkowa, później skwer jego imienia, a teraz na skwerze stanął pomnik Romana Wilhelmiego. Jeden z najwybitniejszych aktorów, związany z Poznaniem, doczekał się upamiętnienia na miarę swojego talentu.

Pomnik Romana Wilhelmiego w Poznaniu - grafika artykułu
Pomnik Romana Wilhelmiego w Poznaniu

Pomnik stanął na niewielkim skwerze przy ul. Masztalarskiej, obok kamienicy, w której mieści się Scena na Piętrze, jedynym miejscu, gdzie Roman Wilhelmi grał w naszym mieście. Tutaj też wziął udział, w ostatniej w swoim życiu premierze teatralnej. To właśnie na ścianie budynku Sceny na Piętrze jako pierwsza zawisła tablica upamiętniająca aktora.

Nie byłoby jednak ani, tablicy, ani skweru, ani pomnika, gdyby nie grupa pasjonatów talentu Wilhelmiego, która postanowiła przypomnieć, że aktor pochodził z naszego miasta. Głównym inicjatorem był poznański dziennikarz Rafał Pogrzebny, który do swoich pomysłów przekonał Fundację Sceny na Piętrze Tespis. W skład Społecznego Komitetu budowy pomnika weszli m.in.: Włodzimierz Łęcki, Krystyna Łybacka, Jan Grabkowski, Grażyna Kulczyk, Solange Olszewska, Andrzej Wituski, Paweł Leszek Klepka, Antoni Szczuciński, Beata Mitmańska oraz Adam Wilhelmi, brat Romana. Autorem pomnika jest Roman Kosmala. Oficjalne odsłonięcie odbyło się 3 listopada br. w 21 rocznicę śmierci Romana Wilhelmiego.

Wkrótce w Poznaniu przybędzie jeszcze jedno miejsce przypominające o związku Wilhelmiego w Poznaniem. Jego pierwszym adresem była ul. Sikorskiego na Wildzie. Rada Osiedla Wilda postanowiła ufundować pamiątkową tablicę, która zostanie zawieszona na zabytkowej kamienicy, na początku ulicy Sikorskiego. Uroczyste odsłonięcie odbędzie się 1 grudnia br. o godz. 15.

Mateusz Malinowski