Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Rozmowy o japońskim kinie i teatrze

W Collegium Maius odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat współczesnego japońskiego teatru, kina i nowych mediów.

. - grafika artykułu
Konferencja odbędzie się w dniach 10-11.10 w Collegium Maius

Konferencja "Japan - Film - Theatre - Media Art - East and West: Contemporary Interconnections" jest elementem bogatej oferty kulturalno-naukowej w ramach pierwszej edycji festiwalu "Inlandimensions", który odbywa się w trzech miastach: Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. W tym tygodniu na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpiły dwie japońskie grupy, dla których twórczość legendarnego reżysera filmowego i teatralnego Shujiego Terayamy jest bezpośrednim odnośnikiem. W kontekście poznańskiej konferencji jest to szczególnie istotne, bowiem część prezentacji dedykowana jest właśnie artystycznej spuściźnie Terayamy.

Najistotniejszym wątkiem podejmowanym podczas tego spotkania będzie kulturowa relacja między Wschodem a Zachodem oraz omówienie wybranych wątków kinematograficznych i teatrologicznych w oparciu o sztukę japońską. "Chcemy pokazać przemiany i wpływ klasyki na sztukę współczesną, uświadamiając widzowi koncepcję teatru eurazjatyckiego. Ukazać, że współczesne działania artystyczne w Japonii wynikają z połączenia różnych kultur i różnych gatunków w sztuce" - tłumaczą organizatorzy. Pierwszego dnia będzie można posłuchać między innymi o tym dlaczego sztuki teatralne pisarza Yukio Mishimy tak często wystawiane są na deskach europejskich teatrów, kim jest "japoński Grotowski" i jaki rodzaj teatru promował w swoim kraju, co łączy teatr ze sztuką walki aikido oraz w jaki sposób Polacy wprowadzili praktyki tańca butoh do swoich działań artystycznych.

Dla wielbicieli filmów szczególnie ciekawy może okazać się popołudniowy panel, podczas którego prof. Krzysztof Loska, od lat publikujący prace badawcze na temat japońskiej kinematografii, opowie o powinowactwie filmów Andrzeja Wajdy z Krajem Kwitnącej Wiśni, Michał Bobrowski pokaże różnice między polską a japońską awangardą, a Patryk Lichota wskaże miejsce poezji dźwiękowej we współczesnym intermedialnym nurcie sztuki. Będzie też miejsce na omówienie twórczości Terayamy oraz jego kontynuatorów.

Jednym z bardziej wyczekiwanych gości konferencji jest japoński reżyser - Akihiko Shiota, który wystąpi drugiego dnia konferencji. Opowie o kreacji kobiecych charakterów w swoich filmach (projekcja filmów Shioty - 11.10 w kinie Muza). Po wieczornym pokazie filmu "Kanarki" zaplanowano spotkanie z reżyserem.

Podczas konferencji wystąpi też Jasper Sharp - autor książki "Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego", która wywołała duże poruszenie w kręgach japonistycznych. Zaproszono też polskich specjalistów, m.in. Henryka Lipszyca, który podczas konferencji opowie o działaniach teatralnych Suzuki Tadashiego. Pojawią się także japońscy badacze, m.in. prof. Komatsu Hiroshi, prof. Andō Kōhei, Iwaki Kyoko. W programie jest też miejsce na dyskusję, dlatego organizatorzy zachęcają każdego, kto interesuje się kulturą japońską, by przyszedł posłuchać i wyrazić własną opinię.

Julia Niedziejko

  • Konferencja "Japan - Film - Theatre - Media Art - East and West: Contemporary Interconnections"
  • Collegium Maius, Salon Mickiewicza
  • 10-11.10
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019

Załączniki