Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Prymat pomysłu nad materią

Budma to jedne z najważniejszych targów organizowanych przez MTP. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w tym samym czasie pośród tych niezliczonych ilości drewnianych konstrukcji, najnowszych rodzajów prefabrykatów i żelbetowych konstrukcji szkieletowych w najbardziej charakterystycznym targowym pawilonie - Iglicy - przycupnęło miejsce stworzone dla projektantów. Forum Designu i Architektury ruszy już 13 lutego.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Wydaje się, że D&A Forum Designu i Architektury to wydarzenie zaprojektowane dla profesjonalistów. Warto jednak zajrzeć głębiej i postarać się wyłuskać dla siebie mały kawałek. A z czego można wybierać? Silnie reprezentowana będzie włoska szkoła wzornictwa. Związki wzornictwa z innymi dziedzinami sztuki będzie można podejrzeć u Emilio Naniego, który pracę projektową dla takich marek jak Zeritalia czy Tonelli z powodzeniem łączy z malarstwem. Kolejny z prelegentów, Marcantonio Malerba, obok architektury wnętrz i wzornictwa zajmuje się między innymi scenografią teatralną i rzeźbą. Wzajemne przenikanie się tych pozornie różnych dziedzin sztuki jest znakiem charakterystycznym prac Malerby. Trzecim reprezentantem włoskiej architektury będzie opowiadający między innymi o swojej współpracy z wielkim Danielem Libeskindem Giuseppe Blengini.

Poza tym ciekawie zapowiada się prezentacja wielokrotnie nagradzanego budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poprowadzą ją przedstawiciele zaangażowanych w projekt pracowni architektonicznych - Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe oraz Baas Arquitectura. Opowiedzą przy tej okazji o międzynarodowej współpracy przy tak dużym projekcie i o tym jak udało się wpisać tą wyrazistą bryłę w otoczenie charakterystycznych katowickich osiedli mieszkaniowych. Lokalnym akcentem będzie za to spotkanie autorskie z pochodzącym z Poznania reporterem i fotografem Filipem Springerem, autorem książek - reportaży o polskiej przestrzeni "Wanna z kolumnadą", "Źle Urodzone" i "Miasto Archipelag".

Krótkie, dwudniowe Forum Designu i Architektury to miejsce, gdzie prymat nad twardą materią budowlaną ma pomysł jak tą materię wykorzystać. Bo czymże byłaby architektura bez pomysłu?

Adam Jastrzębowski

  • D&A Forum Designu i Architektury
  • 13-14.02.
  • MTP
  • wstęp bezpłatny po wcześniejszej rejestracji

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019