Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Poezja w sprawie zwierząt

W piątek na Scenie Roboczej odbędzie się spotkanie z poetami - Jasiem Kapelą i Iloną Witkowską, którzy w ramach Festiwalu Literatury Europy Środkowo-Wschodniej ENDEMITY podejmą dyskusję na temat palącego problemu przemocy wobec zwierząt.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Ostatnimi czasy kwestia ta została nieco zakryta przez pandemię i bieżące polskie oraz globalne wydarzenia, więc tym bardziej cieszy, że właśnie w Poznaniu podjęta zostanie próba wznowienia debaty na temat krzywdy zwierząt.

Jak piszą organizatorzy spotkania: "W czasach kryzysu nie możemy już dłużej zwlekać z oporem przeciw przemocy człowieka wobec innych gatunków: gatunków zwierzęcych przede wszystkim." Szukając odpowiedzi na pytanie o to - co począć w dzisiejszym świecie kapitalistycznego mordu na wielką skalę, jak przekroczyć we własnym życiu antropocentryzm, jak rozmawiać ze zwierzętami, jak pracują teksty o zwierzętach - zaproszeni goście nie tylko podejmą próbę znalezienia odpowiedzi, ale postarają się także odnieść do odpowiednich rozwiązań w literaturze. Można spodziewać się, że spotkanie przyjmie obrót w stronę performansu poetyckiego, lecz organizatorzy nie zdradzają, co kryje się za tym stwierdzeniem, czym wzbudzają zaciekawienie.

Jaś Kapela to rozpoznawalna postać w wielu kręgach - aktywistycznych, literackich, redakcyjnych, internetowych. Pisze poezje, prozę i felietony. Jest zwycięzcą pierwszego w Polsce slamu poetyckiego; autorem tomów poetyckich: Reklama (2005), Życie na gorąco (2007), Modlitwy dla opornych (2017), powieści: Stosunek seksualny nie istnieje (2008), Janusz Hrystus (2010), Dobry troll (2015), zbioru felietonów: Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu (2011) oraz reportaż Polskie mięso (2018) i Warszawa wciąga (2019). Kapela znany jest też z licznych prowokacji społecznych, jak choćby publikacji video, na których recytuje napisany przez siebie Poemat o aborcji, pali własną książkę, czy też śpiewa piosenkę powitalną dla uchodźców na melodię Mazurka Dąbrowskiego.

Ilona Witkowska to poetka ciesząca się sporym uznaniem w kręgach krytycznych. Jest autorką książek Splendida realta oraz Lucyfer zwycięża. To także laureatka Nagrody Specjalnej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina (2010) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2013) w kategorii: debiut roku. W roku 2018 za tom Lucyfer zwycięża nominowana została do tej nagrody w kategorii: książka roku, a także do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Twórcy projektu psię$winiő, podejmowali kwestię praw zwierząt już wcześniej. W poezji Witkowskiej wielokrotnie pojawiały się motywy społecznego niepokoju i sprzeciw wobec zobojętnienia na cierpienie zarówno ludzkie, jak i pozaludzkie. W swojej twórczości Witkowska odnosi się do spraw aktualnie problematycznych, trudnych, dyskusyjnych. Jej poezja przepełniona jest wybitnie celnymi frazami, które znakomicie podsumowują sedno notowanych w wierszach kwestii. Z kolei Kapela kilka lat temu zbadał sprawę hodowli zwierząt w Polsce, a swoje refleksje, obserwacje i analizy opublikował w reportażu Polskie mięso (2018). Podobnie jak Witkowska, jest poetą nieobojętnym na bieżące kwestie polityczno-społeczne oraz związane z ekologią.

Spotkanie zostanie poprowadzone przez Marcina Czerwińskiego - literaturoznawcę, poetę, wydawcę. Czerwiński jest założycielem i byłym szefem pisma "Rita Baum". To autor książek o literaturze: Smutek labiryntu (2013) oraz Maszyna przecząca (2014); redaktor zbioru Od antropozofii po Schulza (2016). Aktualnie zajmuje się projektem literackim i teatralnym plazaciemnia.pl. Jeszcze w tym roku ukaże się jego książka poetycka Miniaturzyści.

Wydarzenie odbędzie się na żywo w Scenie Roboczej, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Dwadzieścia bezpłatnych wejściówek czeka na odbiór dla pierwszych zainteresowanych. Ci, którym nie uda się wziąć udziału w wydarzeniu, będą mogli obejrzeć transmisję, która w wolnym dostępie będzie zamieszona na profilu FB organizatorów.

Julia Niedziejko

  • performance poetycki Jasia Kapeli i Ilony Witkowskiej psię$winiő, w ramach Festiwalu ENDEMITY
  • prowadzenie i performance: Marcin Czerwiński
  • 6.11, g. 19:45
  • Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej
  • 20 bezpłatnych wejściówek i transmisja online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020