Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Muzeum Małego Odkrywcy

Muzeum nie jest nudne. Może być wspaniałym miejscem dla dzieci. Tak przynajmniej jest w Poznaniu.

Muzeum Małego Odkrywcy (fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) - grafika artykułu
Muzeum Małego Odkrywcy (fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu)

Muzea postrzegane są jako miejsca mało dostępne dla najmłodszych, a szczególnie dla dzieci niepełnosprawnych. Z reguły prezentowane w nich wystawy dostosowane są do możliwości percepcji dorosłych zwiedzających. Program Muzeum Małego Odkrywcy. Ten wizerunek przełamuje. "Muzeum Małego Odkrywcy", nowy program Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na czterech stałych wystawach ("Pradzieje Wielkopolski", "Tu powstała Polska", "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie", "Archeologia Sudanu") zainstalowano specjalne Punkty Małego Odkrywcy i związane z nimi Trasy Małego Odkrywcy. Punkty zawierają interaktywne przedmioty (m.in. kopie zabytków, ubrań z epok, stanowisko multimedialne do nauki hieroglifów, tablice magnetyczne), służące do aktywnego zwiedzania wystaw przez dzieci, szczególnie w wieku 4-10 lat.

- Mamy nadzieję, że realizując ten program, przełamiemy stereotyp muzeum, jako instytucji mało przyjaznej dla dzieci, a także zachęcimy naszych najmłodszych zwiedzających do jak najczęstszych i regularnych wizyt w Muzeum oraz innych instytucjach kulturalnych - mówi Sabina Hryniewiecka z Działu Wystaw i Edukacji, inicjatorka programu.

Program kierowany również do dzieci słabowidzących i o ograniczonej sprawności ruchowej. Na wystawach umieszczono kopie zabytków wykonanych w grafice reliefowej z opisem brajlowskim oraz specjalne podręczniki do nauki hieroglifów z opisem brajlowskim. Trasy oznaczono za pomocą dużych symboli, które znajdują się na poziomie dziecięcego wzroku w taki sposób, aby były łatwo dostępne także dla dzieci poruszających się na wózkach.

Zakres merytoryczny projektu obejmuje zagadnienia związane z ochroną i promocją dziedzictwa archeologicznego, szeroko rozumianą przeszłością, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów regionu Wielkopolski i początków państwa polskiego, a także Afryki.

Ekspozycja czynna jest w godzinach otwarcia Muzeum. W kasie biletowej bezpłatnie wydawane są specjalne przewodniki z zadaniami/zagadkami, które ułatwią poruszanie się po Punktach Małego Odkrywcy. mat

  • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
  • ul. Wodna 27 - Pałac Górków, 61-781 Poznań
  • e-mail: muzarp@man.poznan.pl
  • tel/fax: 61 852 82 51