Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Małe granty - wielka sprawa

Granty miejskie kojarzą się zazwyczaj z dużymi przedsięwzięciami, ale mniejsze inicjatywy także mogą liczyć na dofinansowanie.

Noc Świętojańska (źródło: Fundacja ARS) - grafika artykułu
Noc Świętojańska (źródło: Fundacja ARS)

Organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie mogą ubiegać się o dotacje miejskie w wysokości do 10 tys. zł. Wystarczy napisać wniosek do Urzędu Miasta, najlepiej do wiceprezydenta odpowiedzialnego za sprawy kultury. Trzeba oczywiście opisać swój projekt. Jeśli urzędników zaciekawi propozycja, to zainteresowany zostanie poproszony o wypełnienie formalnej oferty, a ostateczna decyzja zapadnie w ciągu 7 dni. Trzeba pamiętać, aby były to projekty nakierowane na rzecz mieszkańców Poznania, a ich realizacja nie może przekraczać 90 dni.

O granty najczęściej występują podmioty, które mają już zaawansowane projekty, a zastrzyk finansowy z miejskiej kasy pozwoli im je zakończyć i uruchomić - mówi Jarosław Anczewski z Wydziału Kultury i Sztuki. - Małe granty pozwalają też wspierać działania wcześniej nie planowane, na przykład, kiedy pojawia się szansa na sprowadzenie do naszego miasta znanego twórcy - dodaje.

W ubiegłym roku tą formą pomocy wsparto dziewięć inicjatyw. W tym roku na razie jedno wydarzenie - Noc Świętojańską na Wartą. Do rozdysponowania jest jeszcze 300 tys. zł.

Małe granty chwali Marcin Maćkiewicz ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych - Istotna jest możliwość zgłaszania projektów w dowolnym terminie, aż do wyczerpania środków oraz krótki okres rozpatrywania wniosków. To daje szansę na realizację wielu ciekawych pomysłów.

Wszystkie pytania w tej sprawie można kierować do Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania, pod numerami telefonów 61 878 58 17 lub 61 878 84 56. Można także osobiście zajrzeć na plac Kolegiacki do pokoju 254 lub 255.

Mateusz Malinowski