Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Kolor Wildy to kolor czerwony!

Mapa z najciekawszymi, wskazanymi przez mieszkańców, miejscami na Wildzie jest najnowszym wydawnictwem projektu FestFyrtel. Wcześniej ukazały się mapy atrakcji Jeżyc i Łazarza. Celem projektu jest zgłębienie charakteru i tożsamości poznańskich dzielnic śródmiejskich i ponowne odkrycie tego, co w nich wyjątkowe i niepowtarzalne. Właśnie dlatego, zamiast "superdzielnica" przyjęto określenie FestFyrtel zakorzenione w gwarze poznańskiej.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Śródmiejskie dzielnice naszego miasta, choć z pozoru do siebie podobne, tak naprawdę różnią się znacząco. Dla mieszkańców są prawdziwymi "mikrokosmosami". Mimo wchłonięcia przez miasto Wildy, Łazarza i Jeżyc, co nastąpiło już ponad 100 lat temu, ciągle widoczne są odrębności. Często zaznaczany jest lokalny patriotyzm. Deklaracja "jestem szczun z Łazarza" nikogo w Poznaniu nie dziwi.

To właśnie mieszkańcy mają najwięcej do powiedzenia o swoich dzielnicach. To oni tworzą i najlepiej znają specyfikę swojego fyrtla. Potrafią też rozstrzygnąć, czy Wilda jest podobna do Jeżyc i czym różni się od Łazarza. Z łatwością wskazują, gdzie bije serce dzielnicy, co jest w niej najciekawsze, odmienne...

Czym Wilda, Jeżyce i Łazarz mogą przyciągać mieszkańców i turystów? Co jest w nich wyjątkowego, co można pokazać turystom zagranicznym, ale także przybyszom z innych części miasta, którzy dotąd nie zagłębili się w nieznane im, obce, odległe dzielnice? Czy mieszkaniec Wildy może się dobrze czuć na Jeżycach i na odwrót? Czy Jeżyce są ładniejsze od pozostałych? Dlaczego najmodniejsze i najbardziej progresywne knajpy zaczynają działalność właśnie tam, a poznańscy hipsterzy chętnie szukają lokum "na Jeżu"?

Celem projektu FestFyrtel jest odkrycie najbardziej wyjątkowych miejsc, docenianych i znanych głównie mieszkańcom, a w dalszym etapie wskazanie ich turystom jako godnych odwiedzenia. Każdy z trzech etapów projektu rozpoczyna się cyklem warsztatów z udziałem lokalnej społeczności. Na spotkaniach mieszkańcy mają przedstawić opinię na temat swojej dzielnicy, ale przede wszystkim podzielić się swoimi lokalnymi odkryciami, sekretami, tajemnicami. Na podstawie tych informacji stworzono mapy atrakcji poszczególnych dzielnic. Mapa Fest Fyrtel Łazarz ma kolor niebieski, mapa Jeżyc jest żółta, a wydaną kilka tygodni temu mapę Wildy wydrukowano na czerwonym papierze.

Warto wybrać się na spacer szlakiem atrakcji wskazanych przez "lokalsów" i umieszczonych na mapach. Poznamy ciekawe historie, zajrzymy w niezwykłe miejsca, zobaczymy nietypowe obiekty architektoniczne: piękne, ozdobne budynki, ale także zniszczone i zapomniane, lecz cenne. Niektóre z atrakcji umieszczonych na mapach są zaskoczeniem nawet dla tych, którzy znają miasto od podszewki i wszędzie już byli. Nieliczni poznaniacy wiedzą bowiem, gdzie na Wildzie znajdują się eleganckie przedogródki zachowane na całej długości jednej z ulic, mało kto wie, gdzie na Jeżycach mieściło się zielone laboratorium Poznańskiej Izby Rolniczej i czym jest kwartał Johowa na Łazarzu. Celowo nie podajemy dokładnych lokalizacji tych atrakcji. Zachęcamy do sięgnięcia po mapy z serii FestFyrtel i sprawdzenia "w realu", czy mieszkańcy mieli rację, polecając swoje ukochane miejsca.

W 2020 roku projekt FestFyrtel będzie kontynuowany. Zaplanowano kolejne spotkania dzielnicowe, po jednym na koniec lutego, koniec marca i koniec kwietnia. Pierwsze odbędzie się pod koniec lutego na Wildzie. Na spotkaniach zaprezentowane zostaną wyniki warsztatów zrealizowanych z mieszkańcami oraz zbiór najciekawszych zdjęć zebranych podczas realizacji pierwszego etapu projektu. Zaplanowano także dyskusję w gronie ekspertów: "lokalsów" i architektów lub historyków.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu FestFyrtel jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Współorganizatorem spotkań z mieszkańcami jest Wydawnictwo Miejskie Posnania.

oprac. s.m.