Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

#feriewmieście

Czekają na nie wszyscy uczniowie, odbywają się w różnych terminach, ale zawsze (na szczęście!) trwają całe dwa tygodnie. Dzieci i młodzież z wielkopolski rozpoczną ferie jako pierwsi już 17 stycznia.

, - grafika artykułu
Ferie w CK Zamek, fot. Joanna Januchowska

Zostajesz na ferie w mieście? Nic strasznego, bo wiele instytucji jest na to gotowych. Wśród nich m.in. CK Zamek, które na cykl warsztatów artystycznych w ramach Zimy w Zamku zaprasza dzieci w wieku od 7 do 11 lat. W Scenie Nowej odbędą się zajęcia tańca współczesnego Wytańcz sobie dzień dobry, które poprowadzi Jolanta Kazimierowicz. Od 17 do 21 stycznia od godz. 9 do 10.30 mali uczestnicy zajęć skupią się na przestrzenności w tańcu, popracują nad dynamiką ruchu oraz odkryją czym jest ciężar ciała. - Warsztaty będą zawierać elementy improwizacji ruchowej, zabawy muzyczno-ruchowe, ćwiczenia koordynacyjne, naukę choreografii, ale przede wszystkim dużą dawkę dobrej zabawy i uśmiechu - zapowiadają organizatorzy.

W tym samym terminie, ale w Sali Prób od godz. 10.30 do 12 trwać będą warsztaty plastyczne Magia świata, których uczestnicy szukać będą inspiracji w starożytnych kulturach i pamiątkach z Muzeum Arkadego Fiedlera. Na zajęcia zaprasza Stefaniya Abbasova. CK Zamek planuje także warsztaty muzyczno-plastyczne Składanka, które poprowadzą Elżbieta Niewiadomska i Zofia Małkowicz. - Połączymy rzeźbę z muzyką klasyczną, tusz z jazzem, wydzierankę z muzyką elektroniczną, rysowanie z worldmusic oraz malarstwo z muzyką funky i soul - zachęcają do wzięcia udziału w zajęciach ich twórcy.

Wśród propozycji są także dwa cykle pięciodniowych warsztatów teatralnych z Barbarą Prądzyńską: Teatr cieni oraz Wyobraźnia i ekspresja. Co się będzie działo na zajęciach? - Wymyślimy i stworzymy lalki cieni, poznamy techniki animacji tych lalek i różnych innych przedmiotów. Poznamy zasady i tajemnice funkcjonowania teatru cieni. Wspólnie wymyślimy historię, opracujemy scenariusz i przygotujemy minispektakl teatralny - zapraszają pomysłodawcy na pierwsze z nich. Podczas zajęć Wyobraźnia i ekspresja z kolei uczestnicy poznają m.in. ćwiczenia aktorskie z zakresu teatru ruchu, obrazu i improwizacji, dowiedzą się na czym polega praca w zespole oraz jak pracować z głosem i własnym ciałem. Również i te warsztaty zakończą się minipokazem teatralnym.

Natomiast zajęcia florystyczne Leśna przygoda z Katarzyną Tabaką  (24-28.01) to idealna propozycja dla tych, którzy luba las i chcą poznać rosnące tam rośliny. Wszystkie wykonywane na zajęciach prace inspirowane będą naturą - obraz z mchu, torba z roślinnymi odciskami, las w szkle, naturalny pejzaż i karnawałowy wieniec. Szczegóły dotyczące zapisów oraz biletów znajdują się tutaj.

Jeśli nie Zima w Zamku to może Zimowe opowieści tajemniczej treści w Bibliotece Raczyńskich? Dla dzieci w wieku 7-12 lat (w większości) przygotowano warsztaty plastyczne, literackie, wspólne czytanie oraz zgłębianie tajemnic nauki. Na zajęcia zapraszają Biblioteka dla dzieci (Al. Marcinkowskiego 23), Filia Naramowicka, Wildecka, Filia 2, 15, 20, 22, 23, 32, 46, 49, 55 i 59. Ponadto zaplanowano również ferie komputerowe w Filii Naramowickiej i Filii 59, w ramach których odbędą się szkolenia  komputerowe (akcja Cyfrowy skok w GOK). Szczegóły znajdziecie tu.

Tradycyjnie też na kilka teatralnych propozycji dla najmłodszych w czasie ferii zaprasza Centrum Sztuki Dziecka. W Scenie Wspólnej grane będą spektakle Morfeusz Sen i Rozbudzanki w reżyserii Jerzego Moszkowicza. Po premierze pierwszego z nich kilka lat temu dla Kulturapoznan.pl Maria Maczuga pisała: "Centrum Sztuki Dziecka wzbogaciło swój repertuar o kolejny piękny spektakl, trochę baśniowy, trochę muzyczny, bardzo rodzinny. Zyskało sztukę, na którą warto się wybrać, żeby zobaczyć Radosława Elisa w roli czarodzieja snów, zaklinacza wyobraźni i pogromcy krnąbrnych dzieci. Monodram trzeba zobaczyć, żeby dowiedzieć się co rodzice przynieśli ze strychu, bo może to nie senne marzenia są w nim najważniejsze". Drugi - choć kierowany jest dla dzieci od 7 roku życia - polecam również dorosłym, bo powiązań i relacji w nim jest wiele. "Każdy dorosły widz pozna chociażby śpiewaną na finał piosenkę Niedziela będzie dla nas Niebiesko-Czarnych. Skomponował ją Zbigniew Podgajny, słowa napisał Franciszek Walicki. Echem odbija się też przebój Heleny Vondráčkovej. Twórcy zdecydowali się też na odmienne w charakterze melodie śpiewanych i tańczonych rozbudzanek" - wyliczałam w swojej recenzji spektaklu.

W ramach Sceny Czytanej z kolei w Scenie Wspólnej odbędzie się prezentacja sztuki niemieckiego dramatopisarza Carstena Brandaua pt. NIEbo i dłoNIE w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego. Jej głównymi bohaterkami są dwie przyjaciółki z przedszkola, A i O, które podczas wspólnej zabawy rozmawiają o otaczającym je świecie, próbują go nazwać i zdefiniować.

Na miłośników teatru czeka także Teatr Polski, gdzie odbędą się m.in. dwudniowe warsztaty muzyczne z Pawłem Malinowskim i trzydniowe warsztaty dramatopisarskie z Andrzejem Błażewiczem, których uczestnicy dowiedzą się jak ujarzmić wyobraźnię i sprawić, by pomogła tworzyć spójne postaci, oraz Teatr Animacji, który zaprasza m.in. spektakle Ja, Bałwan w reżyserii Artura Romańskiego, Misja Poznań - gdzie są koziołki? Marka Cyrisa czy najnowszy Gapiszon i Zuzia w reżyserii Anity Piotrowskiej. Tytuł Ja, Bałwan na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów lalek w Opolu zdobył nagrodę "za przesyconą wyobraźnią i nowatorstwem, dowcipną i poruszającą opowieść o przemijaniu i męskiej przyjaźni, skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych". Ponadto zgarnął jeszcze sześć innych...

A czy byliście już w Galerii Lalek w Teatrze Animacji? Jeśli nie, to koniecznie musicie to nadrobić. Możecie tam zobaczyć lalki autorstwa m.in. Leokadii Serafinowicz, Ewy Strebejko, Jadwigii Mydlarskiej-Kowal, Jana Berdyszaka i Bohdana Cieślaka. Zapewniam, że po wyjściu rozpoznacie kukłę, jawajkę, pacynkę, lalkę mapetową, marionetkę klasyczną i sycylijską, a także lalkę cieniową!

Dzieję się dużo również w osiedlowych domach kultury, np. MDK nr 2 oraz Klubie osiedlowym Kopernik, który zaprasza na pięciodniowe półkolonie dzieci w wieku 7-11 lat (szczegóły tutaj). Atrakcje dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat przygotowały z kolei: "Na Skarpie", "Jagiellonka", "Jędruś", "Orle Gniazdo", "Jubilat", "Polan Sto" i "Na Pięterku". W programie m.in. wycieczki po Wielkopolsce, warsztaty, zajęcia sportowe oraz konkursy. Szczegóły dotyczące ceny oraz zapisów.

Ferie spędzić można także w Muzeum Narodowym. Atrakcje szykuje Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Rezerwat Archeologiczny Genius loci oraz Muzeum Archeologiczne. - W tym roku będziemy podróżować przez cztery kontynenty i odkrywać starożytne gry planszowe - zapowiadają organizatorzy zajęć w tej ostatniej placówce. W programie m.in. Gry planszowe z kraju Faraonów, Europejskie rozgrywki, W co grali Aztekowie i Majowie - gry planszowe dawnej Ameryki, Gry planszowe z kraju Faraonów, Europejskie rozgrywki. Szczegółowe programy na stronach www każdego z Muzeum.

Ofertę na ferie dla dzieci nieco starszych i młodzieży ma także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Będzie można zagrać z babcią lub dziadkiem w bezpieczną grę miejską Senior z gzubkiem na przechadzce lub z kolegami w grę Za Napoleonem. W Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII odbędą się pokazy filmów dokumentalnych Jasnowłosa prowincja i Świadkowie słowa Bożego (filmy dla widzów od 14 roku życia). Muzeum Armii "Poznań" zaprasza z kolei na 2-częściowy - w każdym z dwóch tygodni ferii - Test generalski online, a Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania przygotował zwiedzanie i warsztaty edukacyjne Ćwiczenia OC pod kryptonimem "Outfit'. Szczegóły na stronie: www.wmn.poznan.pl.

Ciekawe propozycje mają także Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W Akcję "Zima" włączyły się baseny Chwiałka, Atlantis, Rataje i Winogrady. Zajęcia w ramach Multisportowych Półkolonii (w programie są również zajęcia pozasportowe, np. wyjście do kina) odbywają się na terenie Poznania od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 16. A ich uczestnikami mogą być dzieci w wieku o d 7 do 13 lat. Więcej tutaj.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Ferie zimowe w mieście
  • 17-30.01
  • więcej informacji TUTAJ

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022