Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Drugie podejście

Co sprawia, że zapamiętujemy wyniki meczów piłkarskich, a zapominamy ważne wzory i formuły wbijane nam do głowy przez nauczycieli fizyki albo matematyki? Okazją do poznania odpowiedzi na to pytanie będzie 12. Tydzień Mózgu, na który w dniach 15-19.03 zaprasza Polska Akademia Nauk w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Jeden z wykładów podczas Tygodnia Mózgu, fot. materiały organizatorów

Tydzień Mózgu odbywa się w Poznaniu corocznie od 12 lat. Niestety w ubiegłym roku ta ciągłość została przerwana przez pandemię koronawirusa. Planowana na marzec 2020 roku 12. edycja Tygodnia Mózgu nie odbyła się nawet w formie online, bo zakładano, że uda się ją zrealizować później, np. jesienią. Ostatecznie poznański oddział PAN podjął decyzję, by program przygotowany na ubiegłoroczny Tydzień Mózgu zrealizować w całości w tym roku.

Wykłady zostaną zaprezentowane w wersji hybrydowej lub online, w zależności od sytuacji epidemicznej. Niemal wszyscy naukowcy zapowiadani w zeszłym roku potwierdzili swój udział w tegorocznej edycji. W programie 12. Tygodnia Mózgu znalazło się 10 wykładów. Tym razem nie będzie wydarzeń towarzyszących, zatem nie odbędzie się koncert inauguracyjny. W pierwszym dniu imprezy wysłuchamy wykładu Marzeny Stefaniuk z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, która opowie o historii badań nad neuroanatomią. Z kolei prof. Magdalena Figlerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przybliży tematykę zapaleń mózgu u dzieci.

Na kolejne dni (16-19.03) zaplanowano po dwa wykłady dziennie. Prof. Małgorzata Wierzbicka z UMP wygłosi wykład o procesach starzenia się mózgu, a Anna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu przybliży sposoby udoskonalania pamięci. Poznamy najczęstsze błędy popełniane w tracie uczenia się, zatem jest szansa dowiedzenia się, dlaczego łatwo nam zapamiętywać wyniki meczów piłkarskich i niepotrzebne nam do niczego informacje, kto i w której minucie strzelił gola, a trudno przyswajamy ważne wzory, formuły, definicje czy twierdzenia, które z takim trudem wbijają nam do głów nauczyciele fizyki, chemii czy matematyki.

Dla miłośników literatury młodzieżowej gratką będzie z pewnością wykład Na co była chora Alicja z Krainy Czarów. Prof. Barbara Steinborn, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, opowie o opisanych w latach 50. XX wieku przypadkach chorych, których zaburzenia psychofizyczne określono w medycynie jako zespół Alicji w Krainie Czarów.

Wykłady będą transmitowane na żywo przez stronę internetową poznan.pan.pl oraz w serwisie YouTube i na Facebooku. Po każdym z nich będzie można zadawać pytania. Organizatorzy zachęcają do licznego udziału i zapewniają, że wykłady będą przystępne i oparte na najnowszych badaniach naukowych.

Szymon Mazur

  • 12. Tydzień Mózgu w Poznaniu
  • 15-19.03, g. 17-19,
  • więcej: poznan.pan.pl
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021