Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Święto muzyki chóralnej

W czerwcu Poznań znów staje się stolicą uniwersyteckiej chóralistyki na światowym poziomie. Trwa XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat.

. - grafika artykułu
Uczestnicy edycji w 2013 roku. Fot. materiały organizatorów

Kolejny festiwal Universitas Cantat przyciągnie do serca Wielkopolski zespoły reprezentujące niemal wszystkie kontynenty. Ugruntowana marka imprezy jest wizytówką Poznania jako miasta otwartego na muzyczny dialog. Organizatorom, Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chórowi Kameralnemu UAM i Stowarzyszeniu Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM, zależy na stworzeniu wartościowego forum muzycznego dla różnych ośrodków akademickich. Dyrektorem artystycznym Universitas Cantat jest od pierwszej edycji imprezy w 1998 r. prof. Krzysztof Szydzisz i to dzięki jego zaangażowaniu festiwal wypracował koncepcyjną jednorodność i rozpoznawalność.

Szukając różnic

Wśród zaproszonych zespołów znajdą się w tym roku chóry z Polski, Serbii, Ukrainy, Ekwadoru, Portoryko, RPA i Filipin. Z imponującą rozpiętością geograficzną idzie w parze równie imponująca rozpiętość stylowa i wykonawcza. Bo organizatorom zależy właśnie na tym - na ukazaniu odmienności kulturowych. - Chcemy pokazać różnorodność chóralistyki - mówi wicedyrektor Universitas Cantat, dr Joanna Piech-Sławecka. - Zespoły są proszone o to, by śpiewały własny repertuar w rodzimych językach. I tak chór z Ukrainy sięga do tradycji pięknych pieśni cerkiewnych. Zespół z RPA łączy klasyczny repertuar chóralny z rytmami afrykańskimi. Filipińczycy z kolei specjalizują się w choreografii chóralnej, dziedzinie mało znanej w Europie. Wymiana doświadczeń sprzyja integracji, której kulminacyjnym punktem będzie wspólne wykonanie utworu finałowego, wyłonionego w konkursie dla młodych kompozytorów. 27 czerwca wszystkie festiwalowe chóry, wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, wystąpią w prawykonaniu nagrodzonego dzieła - Arion Zuzanny Koziej. Gala Finałowa zapowiada się jako wielkie wydarzenie artystyczne. Wielkie nie tylko w przenośni, ale i dosłownie. Na scenie Auli UAM znajdzie się równocześnie trzysta osób.

Nie tylko Poznań

Universitas Cantat to impreza, bez której trudno już wyobrazić sobie muzyczny Poznań. Podczas dwunastu edycji imprezy, odbywającej się początkowo co roku, a od 2003 r. co dwa lata, festiwal gościł ponad sto zespołów z dwudziestu sześciu krajów i blisko stu uczelni na całym świecie. W tym roku oprócz codziennych koncertów w Auli UAM (wstęp bezpłatny z wyjątkiem Gali Finałowej, na którą obowiązują zaproszenia) organizatorzy planują również imprezy w innych miastach Wielkopolski. Już od 31 maja w weekendy w różnych ośrodkach kulturalnych województwa będzie można usłyszeć najlepsze chóry regionu. Do udziału w koncertach towarzyszących festiwalowi zaproszono m.in. zespoły z Kalisza i z Piły, a także chóry poznańskich uczelni: Akademii Muzycznej, Politechniki Poznańskiej, UAM, AWF, Uniwersytetu Przyrodniczego.

Koniec czerwca to dla większości studentów czas ulgi po trudach sesji. Niech Universitas Cantat wpiszą się w kalendarz imprez młodego Poznania jako festiwal wyrażający ideę integracji. Bo czyż nie o nią studenci zabiegają najbardziej?

Agata Szulc-Woźniak

  • XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat
  • 31.05-27.06