Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Wojownicze myszy w Teatrze Muzycznym

Twórcą libretta i muzyki do najnowszej premiery w Teatrze Muzycznym jest Amerykanin David Chesky. Premiera opery dla dzieci "Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze" odbędzie się w najbliższą sobotę.

. - grafika artykułu
.

David Chesky trzykrotnie był nominowany do nagrody Grammy, a uznanie krytyków zdobył oryginalnymi utworami, łączącymi w sobie muzykę klasyczną z latynoamerykańską oraz jazzem. Jest także autorem książek dla dzieci - jednym z ważnych obszarów działalności Chesky'ego jest edukacja muzyczna najmłodszych widzów. Właśnie dlatego spektakl "Wojna i myszki", którego premierę szykuje Teatr Muzyczny, składa się z dwóch części - edukacyjnej i artystycznej. Część edukacyjna odbywać się będzie bezpośrednio przed spektaklem (poprowadzi ją krakowska aktorka Marta Saciuk-Sędzielarz albo związana z Poznaniem Lucyna Winkel), a jej celem jest zaznajomienie dzieci z przesłaniem libretta, jak i gatunkiem operowym, rodzajami głosów czy instrumentów muzycznych. Część druga natomiast to spektakl operowy dedykowany widzom w wieku 4-12 lat.

"Myszki i wojna" pokazuje absurd wojny, a także uczy akceptacji innych kultur, jednocześnie zaprzyjaźniając dzieci z muzyką klasyczną. Opera piętnuje chciwość, ale jednocześnie jest także humorystyczną lekcją etyki. - To szczególny projekt, ponieważ Chesky stworzył operę pod wpływem wydarzeń jakie miały miejsce w Iraku. Dzisiaj, realizując ją w Poznaniu, sztuka ta nabiera zupełnie innego sensu. To opera dla dzieci, ale to nie znaczy, że mamy uciekać od trudnych tematów - podczas wtorkowej konferencji prasowej mówił reżyser opery, Robert Drobniuch. - Przeniosłem akcję na lekcję geografii, podczas której rodzi się konflikt. Nauczyciel, wymyślając historię o myszach, chce nauczyć dzieci tolerancji - tłumaczył.

Libretto przedstawia historię żyjących na Północy wojowniczych Niebieskich Myszy oraz spokojnych i nastawionych pokojowo Czerwonych Myszy z Południa. Niebieskie pragną się wzbogacić, więc wywołują wojnę, ale tak naprawdę powodu do tego nie mają. W wojenną machinę zostaje wciągnięty tytułowy bohater - Albert, sympatyczna i dobroduszna Niebieska Mysz, która nie może zrozumieć, dlaczego musi walczyć i zabijać.

Twórcy zapowiadają, że spektakl będzie miał zawrotne tempo. - To będzie aktorska opera, w której artyści mają wiele zadań. Ma charakter komedii i groteski - wyliczał reżyser. A Adam Banaszak, kierownik muzyczny, dodał: Podeszliśmy do spektaklu w bardzo odpowiedzialny sposób, bo dzieci to najbardziej wymagająca publiczność. Musi tak być, bo powierzamy im swoją teatralną przyszłość. Materia muzyczna opery jest nowoczesna, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Zagra bardzo mała orkiestra - tylko osiem osób, a to bardzo ważne w projekcie edukacyjnym. Orkiestra będzie cały czas na scenie, a każdy z muzyków otrzyma niemalże zadanie solisty - opowiadał.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze" - opera dla dzieci
  • libretto i muzyka: David Chesky
  • kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak
  • reżyseria: Robert Drobniuch
  • scenografia: Anna Hadaj
  • Teatr Muzyczny
  • premiera: 29.03, g. 11 i  g. 18 
  • kolejne spektakle: 30.03, 1-5.04 oraz 15-16.04, g. 10 i 12.15