Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Ten kwiecień trwa wiecznie

Dramat "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego, który w najbliższą sobotę zobaczymy na deskach Teatru Polskiego, zwyciężył w tegorocznym konkursie "Metafory Rzeczywistości".

fot. Marek Zakrzewski/mat. Teatru Polskiego
fot. Marek Zakrzewski/mat. Teatru Polskiego

- Dla mnie ten tekst jest podróżą. I próbą zdefiniowania buntu. Bohater sam próbuje odnaleźć swoje miejsce na świecie - podczas konferencji prasowej zapowiadającej sobotnią premierę mówiła Agnieszka Korytkowska- Mazur, reżyser spektaklu.

Sztuka zderza dwa różne światopoglądy: tradycjonalistyczny i nowoczesny. - Można ją czytać na wiele sposobów. Jest bardzo aktualna, nawet w świetle najświeższych wydarzeń. "Wieczny kwiecień" to spektakl o wielu Polskach - dodał Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego.

Spektakl nie będzie wyglądał tak samo jak sceniczne czytanie dramatu, którego byliśmy świadkami zaraz po rozstrzygnięciu konkursu. Korytkowska - Mazur zaznaczyła, że nie tylko zmienił się sposób w jaki patrzy na wiele spraw, ale metamorfozie uległy także same sytuacje sceniczne. - Ta wersja jest mniej katolicka - powiedziała. - Nie wyśmiewamy wiary ani żadnych innych problemów postawionych w tekście - zaznaczył Piotr B. Dąbrowski, który zagra Areczka. - Nie oceniamy. Każda postać ma swoje racje i walczy o nie w głowie głównego bohatera, który ma pewien problem z rzeczywistością - dodała Barbara Krasińska, która wcieli się w postać Matki oraz Pani Ali.

Spektakl wzbogacony jest muzyką na żywo. Paweł Siwiak grający Kurta Cobaina specjalnie na tę okazję nauczył się kilku przebojów Nirvany. - Moja postać jest alter ego Areczka. Kurt jest jakby jego przyjacielem z przeszłości - wyjaśnił.

"Wieczny kwiecień" to tekst silnie osadzony w popkulturze. Bazuje na realnych wydarzeniach, których wspólnym mianownikiem jest data: kwiecień. Wśród nich są m.in. wybuch w Czarnobylu, śmierć Jana Pawła II,  katastrofa smoleńska czy śmierć Kurta Cobaina.

Tekst dramatu "Wieczny kwiecień" jest dołączony  do listopadowego numeru miesięcznika IKS.

Monika Nawrocka

  • "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego
  • prapremiera - 10.11, g. 19
  • Teatr Polski, Duża Scena
  • reżyseria i scenografia: Agnieszka Korytkowska-Mazur
  • obsada: Piotr B. Dąbrowski - Areczek, Michał Kaleta - Pan Krzysiu, Barbara Prokopowicz - Syntia, Emilka, Barbara Krasińska - Matka, Pani Ala, Andrzej Szubski - Ojciec, Ksiądz Grzesiu, Paweł Siwiak - Kurt Cobain