Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Suma doświadczeń i obserwacji

Andrzej Adamczak, twórca choreografii do spektaklu "Volta", opowie widzom o przemianach, jakie zachodzą w każdym z nas. Premiera najnowszego spektaklu Polskiego Teatru Tańca - 7 grudnia.

. - grafika artykułu
Próba spektaklu. Fot. A. Adamczak

- Nie chciałbym zdradzać co dokładnie oznacza tytuł spektaklu. Powiem tylko, że odpowiedzi należy szukać w języku włoskim, choć nie tylko. Bo kiedy dodamy do tego słowa odpowiedni liczebnik, zaimek albo przyimek, uzyskamy ciekawy i zaskakujący efekt. Una volta na przykład, znaczy "pewnego razu". A prima volta - "pierwszy raz"... -  tłumaczy choreograf.

Jednym z założeń spektaklu jest pokazanie przemian, które zachodzą w jednostce podczas konfrontacji z większą ilością osób. - Metamorfozę może przejść jedna osoba, ale też cała grupa. Może to być przemiana wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Ale oczywiście, nie pokażę tego bezpośrednio - mówi. I dodaje: - Ludzie nie zawsze akceptują metamorfozę. Jedni się z nią zgadzają, a inni nie. Jedni chcą zaistnieć, jako ktoś nowy, a inni się tego bardzo obawiają.

Spektakl opowiada zarówno o tych przemianach, których nie widać, jak i tych, których wyznacznikiem jest zwyczajna zmiana kostiumu. - Będą to kostiumy, które przygotował Mariusz Szmytkowski. Zupełnie współczesne. Takie, które możemy nosić na co dzień - wyjaśnia twórca.

Adamczak w swoim spektaklu poddaje analizie mechanizmy, które kierują ludźmi podczas podejmowania kluczowych decyzji. Postanowień, które w sposób nieodwracalny wpływają na ich dalsze losy i miejsce w świecie. - Generalnie chodzi o reakcje na innych ludzi. O to, jak ich odbieramy - opowiada.

Choreograf nie zaprzeczył, że w jakimś stopniu także "Volta" jest spektaklem o nim samym: - Tworząc spektakl, zawsze włącza się do niego, jakiś fragment siebie. Robimy to podświadomie - komentuje. I zapewnia, że opowieść, którą proponuje widzom jest sumą jego doświadczeń i obserwacji. - Nie korzystałem z żadnych źródeł. Nie odwoływałem się ani do dzieł literackich, ani filmowych. Wszystko, co pokażę narodziło się w mojej głowie.

Twórcą muzyki do spektaklu jest Iwo Borkowicz, wokalista grupy The Ploy.

W niedzielę - 8 grudnia, po II premierze spektaklu "Volta" zobaczymy także ostatni odcinek performatywnego cyklu jubileuszowego "XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś". W odcinku IX, zatytułowanym "Pora na Carpie Diem", Ewa Wycichowska powraca do choreografii, które powstały w latach 2005-2009. W poniedziałek natomiast - 9 grudnia o g. 18 w Auli Artis, odbędzie się premiera filmu Anny Kochnowicz "Projekt XL". Autorka wybrała z życia teatru najważniejsze wydarzenia i spotkania, bo twierdzi, że nie sposób opowiedzieć 40 lat historii w 40-minutowym filmie. A zależało jej na tym, żeby przypomnieć postać Mirosława Różalskiego oraz pokazać, jak wiele dla teatru zrobili Conrad Drzewiecki i  Ewa Wycichowska.

Premiera "Volty" i IX odcinek cyklu "XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś" to finałowe wydarzenia jubileuszu czterdziestolecia PTT.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Volta" Polskiego Teatru Tańca
  • choreografia: Andrzej Adamczak
  • hala nr 2 MTP
  • 7 i 8.12, g. 20 - premiera
  • bilety: 30/50 zł