Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Śmiechem w stereotypy

"Diane for a day" jest projektem czerpiącym z doświadczeń ruchowych kolektywu hannsjany oraz wieloletnich eksperymentów z pogranicza sztuk teatru Thikwa. Łącząc siły grupy stworzyły spektakl, w którym podkreślają, że kwestia poszukiwania własnej tożsamości nie musi być wyłącznie poważna. Sposobem na odnalezienie się w zawiłościach tematu jest według twórców śmiech.

.
fot. Julian Besch/materiały prasowe

Poznańskie sceny teatralne od jakiegoś czasu coraz częściej podejmują kwestie tożsamościowe, szczególnie te dotyczące płci. Ze Sceny Roboczej słychać było głosy w sprawie męskiej przyjaźni ("Bromance" Dominika Więcka i Michała Przybyły) oraz afirmację "dziewczyńskości" ("Dziewczyny opisują świat" Aleksandry Jakubczak). Z kolei na deskach Teatru Polskiego wystawiono "Śluby panieńskie" w adaptacji Andrzeja Błażewicza, które eksponowały walkę z stereotypami krzywdzącymi dzisiejszych mężczyzn. Tymczasem w poznańskim Zamku gościnnie wystąpi grupa teatralna, która sprawy płci poruszy z nieco większym dystansem niż wspomniane polskie produkcje.

"Diane for a day" to spektakl traktujący o wielu wersjach i aspektach ludzkiej tożsamości, lecz za sposób na odnalezienie się w zawiłościach tematu twórcy proponują śmiech. Humor jako narzędzie do rozbrojenia trudnych, skomplikowanych tematów nie będzie jednak jedyną metodą teatralną zastosowaną w spektaklu. Za komicznymi sytuacjami nieustannie skrywać się będzie pasmo problemów istotnych dla twórców spektaklu. "Diane for a day" to przedstawienie czerpiące z doświadczeń warsztatowych artystki drag king Diane Torr, której interesujące działania sceniczne same w sobie budzą zainteresowanie i dają wyobrażenie o estetyce, jaką zobaczymy w środę w Zamku.

Spektakl jest ciekawym projektem także ze względu na samych jego twórców. Powstał dzięki współpracy grupy Thikwa, którą poznański Zamek miał przyjemność gościć już wcześniej. Ich projekt taneczny "Seesaw" został dobrze przyjęty przez poznańską publiczność, dzięki niezwykłej subtelności wykonania i magicznej aurze. Grupa jest teatrem eksperymentalnym, w której skład wchodzą zarówno aktorzy pełnosprawni, jak i osoby z niepełnosprawnościami. Działają już od wielu lat i cieszą się światową estymą. Grupa zaczynała od warsztatów, a obecnie posiada własną siedzibę dla autorskich działań oscylujących na pograniczu teatru, tańca oraz performance.

W spektaklu "Diane for a day" dominować będzie estetyka charakterystyczna dla teatru Thikwa, polegająca na podkreślaniu indywidualnych cech każdego uczestnika i uczestniczki spektaklu. Z założenia spektakle wspomnianej grupy stawiają na poszukiwanie nowych sposobów artystycznej ekspresji, która zakłada ciągłe podejmowanie nowych prób.

Z kolei grupa hannsjana jest kolektywem twórczym, który specjalizuje się w działaniach performatywnych. Niemiecka grupa poszukuje artystycznych rozwiązań w oparciu o ruch oraz muzykę, w której odnajdują bodziec do podejmowania interesujących ich kwestii. Tworząc spektakl "Diane for a day" członkinie i członkowie obu grup położyli akcent na ciało - jego możliwości oraz ograniczenia. "Diane for a day" jest projektem czerpiącym z doświadczeń ruchowych hannsjany oraz wieloletnich eksperymentów z pogranicza sztuk teatru Thikwa. Łącząc siły grupy stworzyły spektakl, w którym poza wspomnianymi wcześniej kwestiami tożsamościowymi, obnażą samą formułę teatru.

Spektakl w całości zostanie odegrany w języku niemieckim. Organizatorzy spektaklu zapewniają tłumaczenie w formie polskich napisów.

Julia Niedziejko

  • Z cyklu "Teatr Powszechny": "Diane for a day" Theater Thikwa & hannsjana
  • CK Zamek
  • 22.05 g. 19
  • bilety: 20-30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019