Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Pedofilia - temat tabu

"Ene due rike fake" - kolejną po "Kwaśnym mleku" sztukę nagrodzoną na tegorocznych Metaforach Rzeczywistości zobaczymy w styczniu na deskach Teatru Polskiego.

. - grafika artykułu
Fot. P. Bedliński/Teatr Polski w Poznaniu

- Tekst Ene due rike fake dotyka tematu tabu - pedofilii - mówi reżyserka, Joanna Grabowiecka. - To opowieść o ofiarach molestowania seksualnego. Mogłaby się zaczynać niczym dziecięca horrory: W czarnym lesie, był czarny dom, w tym czarnym domu były czarne drzwi... Za tymi drzwiami żyją dziewczyny, które "zgromadziły się na pamiątkę". Ofiary, które nie potrafią normalnie żyć - mówiła krótko przed finałem konkursu nagrodzona autorka dramatu, Marzena Matuszak. I tłumaczyła: - Moja sztuka to opowieść o niemożności wyrwania się z traum dzieciństwa i o spustoszeniu, które robi w ofiarach zbrodnia, jaką jest molestowanie dzieci. Pojawiają się w niej tylko kobiety - ofiary, ale to nie jest sztuka tylko o kobietach.

Alicja, Marysia i Lala mieszkają razem. Poznajemy je w szczególnym momencie, kiedy wyrządzona im w dzieciństwie krzywda domaga się zemsty. Trzy ofiary zamieniają się w zbuntowane wojowniczki, by rozliczyć swoich oprawców z popełnionych wobec ich ciała, umysłu i duszy przestępstw. - Ene due rike fake to takie Dziady o molestowaniu - swoista feeria emocji, które się z tym tematem wiążą. Wybuch długo wrzącego wulkanu - dodaje Marzena Matuszak.

Spektakl tworzą: Joanna Grabowiecka (reżyseria, przestrzeń sceniczna i opracowanie muzyczne), Izabela Świrkowska (stylizacja i kostiumy), Andrzej Król (reżyseria świateł), Łukasz Jata (dźwięk), Maja Wolna (rysunki, projekt plakatu i programu spektaklu) oraz Magdalena Koza (współpraca choreograficzna).

W przedstawieniu występują: Anna Sandowicz (Alicja), Marcela Stańko (Marysia), Marzena Wieczorek (Lala), Barbara Krasińska (Katy) i Wojciech Kalwat (Tata). Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 18. roku życia.

Sylwia Klimek

  • Ene due rike fake Marzeny Matuszak
  • reżyseria: Joanna Grabowiecka
  • Malarnia Teatru Polskiego
  • premiera 29.12, g. 19, premiera prasowa: 10.01, g. 19. Kolejne spektakle: 11, 12.01, g. 17 oraz 14, 15.01, g. 19.