Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Olga Tokarczuk w Teatrze Polskim: o wierze, religii i bogach

W rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim przyznała, że "katolicyzm nie sprzyja odwadze myślenia, eksperymentowaniu z ideami, jest zachowawczy i ostrożny". Olga Tokarczuk będzie kolejnym gościem "Boskich narracji" - we wtorek w Teatrze Polskim.

. - grafika artykułu
fot. materiały Teatru Polskiego

Napisała wiele książek, m.in. "Podróż ludzi Księgi", "E. E." , "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" czy "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Ale jej ostatnia propozycja, wydane dwa lata temu "Księgi Jakubowe", wydają się być ich podsumowaniem. To siedem ksiąg, sześć lat pracy nad nimi i ponad 900 stron, które zbierają wiele wątków z jej poprzednich powieści. - Mam poczucie, że "Księgi" są bliskie "Prawiekowi i innym czasom", że to "Prawiek" napisany 20 lat później, przez dojrzalszą pisarkę. Bo przecież pojawiają się te same tematy. "Księgi Jakubowe" to projekt najbardziej "prospołeczny" z tego, co napisałam - zostawiam siebie na boku, piszę o ludziach i dla ludzi - stwierdziła w rozmowie dla tygodnika "Newsweek".

Olga Tokarczuk na oczach czytelników maluje w swoich "Księgach Jakubowych" obraz dawnej Polski, w której obok siebie egzystowały chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Zdaniem Aleksandry Lipczak jest "XXI-wieczną wieszczką, która sięga po historię narodu, by ją porządnie wytrzepać, przemaglować i po swojemu zinterpretować". Za "Księgi" Tokarczuk otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2015.

mnl

  • Z cyklu "Boskie narracje. O wierze, religii i bogach rozmowy z pisarzami": spotkanie z Olgą Tokarczuk
  • Duża Scena Teatru Polskiego
  • 22.03, g. 19
  • prowadzenie: prof. Przemysław Czapliński
  • wejściówki: 1 zł