Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Metaforyczne znaczenie światła

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca w choreografii Pauliny Wycichowskiej jest metaforą rytuału oczyszczania. Premiera "Architektury światła" - 8 i 9 listopada na terenie MTP.

. - grafika artykułu
Próba spektaklu, fot. M. Zakrzewski/mat. Polskiego Teatru Tańca

- "Architektura światła" stała się wspólną, ale zarazem i indywidualną refleksją jej twórców nad światem mistyki i rytuału. Spektakl powstał z inspiracji wybranymi ideami, które wydają się tożsame w różnych religiach, a także odniesieniami do holistycznego myślenia o człowieku i świecie - pisze w swoim programie Paulina Wycichowska, autorka choreografii. I wyjaśnia dalej, że proces kreacji spektaklu zabrał twórców w rozważania nad metaforycznym znaczeniem światła, które często bywa utożsamiane ze świadomością, mądrością, prawdą oraz miłością.

Oprócz tego w "Architekturze światła" poruszony zostanie wątek kobiecości i męskości - ich rzeczywiste i mityczne role. Odnajdziemy w nim fragmenty nawiązujące do rytuałów towarzyszących narodzinom, życiu i śmierci. - W spektaklu świat i człowiek rodzą się w ciemności, gdzie rozpoczyna się droga w poszukiwaniu światła, w którym następuje ponowne odrodzenie - tłumaczy Wycichowska.

Tancerze wcielą się w symboliczne postaci, które związane są zarówno ze sferą sacrum, jak i profanum. Zobaczymy m.in "pielgrzyma, mędrca i proroka", "poszukującego prawdy ucznia", "wielką kapłankę i boginię", ale i "mistrza ciemnej strony". Poza nimi na scenie pojawią się także "ludzie ziemi": "kobieta i matka", "mężczyzna-skała" i uosobienie "czystości, prawdy i wolności". - Wraz z tancerzami - artystami poszukiwaliśmy form ruchu i środków wyrazu, które oddadzą różne aspekty tej niekończącej się wędrówki. Jednym z najważniejszych z nich, poza wartością samej drogi, jest rytuał oczyszczania, którego przenośnią stał się cały spektakl - wyjaśnia choreografka.

W "Architekturze światła" znajdziemy odniesienia do poematu Św. Jana od Krzyża "Noc ciemna", "Księgi o Podróży Nocnej do Najbardziej Szlachetnego Miejsca" Ibn Arabiego, "Czekając na Godota" Samuela Becketta oraz symbolu Om Mani Padme Hum z mistyki tybetańskiej. A w celu podkreślenia rytualnego charakteru dzieła, obsada muzyczna zredukowana została do jednego głosu oraz instrumentów dętych i perkusji. PRASQUAL - kompozytor, który w spektaklu odpowiedzialny jest także za ruch muzyków na scenie, wyjaśnia, że "Architektura światła" to trzecia część projektu operowego ORLANDO, który ma powstać do 2018 roku. Na "Architekturę światła" składa się osiem rytuałów, a całość ułożona jest tak, by odzwierciedlać architekturę cyklu operowego. Poza nią w planach jest również "Architektura ciemności", "Architektura miłości" i "Architektura wieczności".

Premierowy spektakl powstał m.in. we współpracy z Akademią Muzyczną w Poznaniu. W listopadzie zaprezentowany zostanie widzom dwukrotnie: 8 i 9 listopada o g. 20 w hali nr 2 MTP.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Architektura światła"
  • choreografia: Paulina Wycichowska
  • kierownictwo muzyczne: PRASQUAL
  • Polski Teatr Tańca
  • 8 i 9.11 g. 20 - premiera, hala nr 2 MTP
  • bilety: 50 i 30 zł