Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Co nowego w teatrze?

Repertuar poznańskich teatrów na sezon 2013/2014 pomoże uporać się z jesienną chandrą, a już z pewnością nie pozwoli widzom się nudzić. 

"Portret z magnolią" w Moim Teatrze. Fot. archiwum MT - grafika artykułu
"Portret z magnolią" w Moim Teatrze. Fot. archiwum MT

Teatr Wielki w Poznaniu szykuje dla swej publiczności aż sześć premierowych spektakli. Jeszcze do końca 2013 r. widzowie będą mogli obejrzeć Parsifala Richarda Wagnera i Portret Mieczysława Wajnberga. Ten pierwszy znacznie uwspółcześniony za sprawą duńskiej wizjonerki teatru - Kirsten Dehlholm, drugi - we współpracy z Opera North w Leeds. Po Nowym Roku czeka nas Kopciuszek Siergieja Prokofiewa i Don Giovanni Wolfganga A. Mozarta, a na wiosnę i lato kolejno: Carmen (Georges Bizet) i Anioł dziwnych przypadków (Bruno Coli). Anioł będzie światową prapremierą skomponowaną na zamówienie Teatru Wielkiego, choreografię Kopciuszka ułoży Paul Chalmer - nowy dyrektor baletu Opery w Lipsku, zaś Don Giovanniego wyreżyseruje słynny reżyser i aktor teatralny Pippo Delbono. Dyrekcja opery zapewnia, że w dalszym ciągu będzie starała się podnosić muzyczny poziom spektakli. Z tego względu wśród dyrygentów pojawią się nowe nazwiska. Zaproszenie do współpracy przyjęli m.in. Tadeusz Kozłowski, Zbigniew Graca i Kees Bakels.

Konkursy, festiwale...

Z kolei Teatr Polski nowy sezon rozpocznie konkursem Metafory Rzeczywistości, poświęconym polskiej dramaturgii współczesnej. Co ciekawe, zwycięski tekst zostanie zrealizowany na deskach teatru. W październiku obejrzymy premierę dramatu Szczaw, frytki Zoltana Egressy'ego, autora cieszącej się powodzeniem Portugalii, w lutym natomiast - uwspółcześnioną wersję Mizantropa Moliera. W maju już po raz siódmy odbędą się Europejskie Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi. - Temat kolejnej edycji jeszcze przez chwilę pozostanie niespodzianką. Ale rozmowy z teatrami i konstruowanie programu już trwają - zapewnia Paweł Szkotak - naczelny i artystyczny dyrektor teatru. - Najtrudniejszym przedsięwzięciem, ze względu na ilość wykonawców, orkiestrę grającą na żywo oraz skomplikowaną procedurę uzyskiwania praw autorskich, będzie Opera za trzy grosze Bertolta Brechta. Opowieść o Mackie Majchrze jest warta przypomnienia, choćby ze względu na nieśmiertelną muzykę Kurta Weila - dodaje.

W Teatrze Nowym do końca roku obejrzymy spektakle nawiązujące do twórców z nim związanych. W październiku Jerzy Satanowski przybliży widzom życie i twórczość Stanisława Barańczaka, w listopadzie Remigiusz Brzyk nawiąże do głośnego przedstawienia Izabeli Cywińskiej Oskarżony: Czerwiec 1956, a sama Cywińska w grudniu wyreżyseruje Wiśniowy sad Czechowa.

A co po Nowym Roku?

- Rok 2014 zamierzamy poświęcić przede wszystkim nowym interpretacjom polskiej klasyki, które uzupełnione będą adaptacjami rodzimej literatury współczesnej - mówi dyrektor teatru, Piotr Kruszczyński.

Ostatni dzień sierpnia Teatr Muzyczny uczci koncertem Pożegnanie lata w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego 1. Koncert pod batutą Jose Marii Florencia poznaniacy będą mogli oglądać także na specjalnych telebimach umieszczonych na pl. Mickiewicza. Ponadto jesienią będziemy mogli oglądać m.in. bajkowego Kota w butach czy Kopciuszka, klasykę w postaci Skrzypka na dachu czy Księżniczki Czardasza, a także spektakle gościnne: Single i remiksy oraz Klimakterium... i już!. W pierwszej połowie października swoją premierę będzie miał też Orfeusz w piekle.

Bogatą ofertę stwórzyły też mniejsze ośrodki teatralne w mieście. Teatr Atofri, skierowany do najmłodszego widza, planuje dwa duże przedsięwzięcia, a mianowicie współpracę z niemieckim Helios Theater z Hamm oraz telewizyjną realizację dwóch spośród swoich spektakli. Pierwszy z projektów będzie miał swoją premierę 1 marca 2014 r. i stanie się realizacją przygotowaną przez dwa zespoły aktorskie - polski i niemiecki. Reżyseruje Barbara Kolling. Drugi - to plan nagrania i dystrybucji przedstawień w domach dziecka, szpitalach i kulturalnych ośrodkach mniejszych miast. Projektowi towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez aktorów. - Chodzi o to, by wyjść z teatrem do tych dzieci, które nie mogą sobie pozwolić na przyjazd do nas - tłumaczy Monika Kabacińska, współtwórczyni Atofri. Moj Teatr we wrześniu wystawi premierę Portretu z magnolią (reż. Marek Zgaiński), czyli wiecznie żywą historię o skomplikowanych relacjach damsko-męskich. Zobaczymy tu również komediową Randkę w ciemno, traktującą o niebezpieczeństwie rutyny w związku, czy Usta Angeliny - o presji piękna i młodego wyglądu. Teatr mplusm prócz powtórek takich spektakli, jak Underground, Stare koronki czy 8 kobiet, szykuje również kilka premier, m.in. nową sztukę Katarzyny Wojtaszak Po sezonie. - Oprócz tego w repertuarze pojawi się Eugene Ionesco, Eric-Emmanuel Schmitt, ponownie Witkacy i sceniczna wizja Gabinetu Doktora Caligari, a zatem od klasycznej sztuki słowa, poprzez małe formy, po teatr absurdu, a nawet teatr wizyjny - zapewniają twórcy.

Poza Poznaniem warte polecenia są wrześniowe wydarzenia Kalisza i Gniezna: premierowy Błękitny ptak noblisty Maurice'a Maeterlincka w reżyserii Łukasza Zaleskiego (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu) oraz A Dance Tribute To The Art. Of Football zespołu Jo Stromgren Kompani z Norwegii (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie).

Anna Solak