Kultura w Poznaniu

Rozmowy

opublikowano:

Krótka powtórka z historii tańca

O "An Introduction" - kolejnej odsłonie tanecznego projektu "Archiwum ciała" - opowiada jego kuratorka, Anna Królica.

. - grafika artykułu
Anna Królica, fot. P. Skorupska

21 września w Sali Wielkiej CK Zamek po raz pierwszy w Polsce zobaczymy performance dokumentalny Olgi de Soto "An Introduction".

Mówi Anna Królica:

"An Introduction" świetnie łączy się z tematem, który podejmuję w swoim projekcie. To dialog z przeszłością i wydobywanie minionych choreografii. A ponadto ma on nieoczywiste odniesienie do polskiej tradycji tańca i unikatową formę. Jest naprawdę niezwykle refleksyjny i politycznie zaangażowany - przy czym wcale nie jest nachalny. "An Introduction" jest pierwszą częścią większej pracy Olgi de Soto, dotyczącej konfrontowania się z historią tańca i z "Zielonym Stołem" Kurta Joossa. Ten historyczny spektakl jest wpisany w jej pracę i stanowi niejako punkt wyjścia do dalszych rozważań. Artystka włącza w narrację spektaklu wypowiedzi świadków i wykonawców "Zielonego Stołu". Pojawiają się w nim dwa wywiady z francuskimi tancerzami, którzy opowiadają o swoich odczuciach związanych z graniem w nim oraz tradycją jego wystawiania. W ten sposób właśnie Olga de Soto konfrontuje się z historią oraz pamięcią kulturową. Równocześnie, tworzy specyficzny gatunek, który można nazwać choreografią dokumentalną. Taniec jest w nim komentowany z ekranu poprzez słowo. I zostaje w nim kreatywnie wykorzystana formuła wywiadu, bez rezygnacji z tańca. Artystka stawia w ten sposób pytania o proces konstruowania historii, ustanawianie jej przebiegu oraz wyznaczanie najważniejszych faktów i wydarzeń, w odniesieniu do wspomnień konkretnych tancerzy. Moim zdaniem - to nowy sposób myślenia o choreografii.

Tradycja wystawień "Zielonego Stołu" jest również związana z polską praktyką sceniczną. Spektakl był bowiem prezentowany w Łodzi - jeszcze za życia Kurta Joossa. Co więcej, występowała w nim obecna dyrektor PTT - Ewa Wycichowska, która wcielała się w postać Dziewczyny. W jednym z wywiadów podkreślała, że praca przy tym dziele miała ogromny wpływ na jej dalsze myślenie o teatrze tańca. Tak więc i ja mam nadzieję, że konfrontacja z "Zielonym Stołem" w perspektywie spektaklu Olgi de Soto - która notabene po raz pierwszy zagości w Polsce - pokaże nam nowe spojrzenie na dorobek Polskiego Teatru Tańca oraz polską tradycję tańca w ogóle.

Myślę, że performance ten nie stawia szczególnych ograniczeń, dlatego na jego pokaz, zapraszam wszystkich. Zapewne inaczej będą go oglądali tancerze i ludzie związani z tą sztuką, których będzie on prowokował do przypomnienia sobie scen z "Zielonego Stołu" i różnego rodzaju dyskusji wokół tego dzieła. Ale dla osób rozpoczynających znajomość z tańcem - będzie to po prostu odkrycie nowej formy i krótka powtórka z jego historii. Olga de Soto stawia się w pozycji widza, który zadaje pytania o przyczyny wyeksponowania "Zielonego Stołu" w historii tańca oraz bada ten proces. Poza tym myślę, że ta nowa formuła, polegająca na połączeniu dokumentu z choreografią, może także zafascynować wielu odbiorców ceniących sztukę filmu, ponieważ jest to autorska i wysoce artystyczna propozycja wykorzystania wcześniej zarejestrowanych wypowiedzi. Z przyjemnością podzielę się odkryciem choreografii Olgi de Soto z poznańską publicznością i w ten sposób pokażę kolejną ścieżkę myślenia o archeologii tańca. Tym bardziej, że druga część "An Introduction" - "Debords. Reflections on The Green Table" została nagrodzona w Belgii za najlepszy spektakl tańca. Jestem przekonana, że warto się z nią zapoznać, bo być może będzie to wkrótce spektakl szeroko dyskutowany w całej Europie albo nawet na świecie...

not. Monika Nawrocka-Leśnik

  • "An Introduction" - performance dokumentalny Olgi de Soto w ramach projektu "Archiwum ciała"
  • 21.09, g.20
  • Sala Wielka CK Zamek
  • bilety: 15/20 zł