Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Z małą pomocą miasta

Miasto Poznań wspiera wiele wartościowych kulturalnych przedsięwzięć. Są wśród nich również godne zauważenia wydawnictwa płytowe.

Płyta "Piękne spojrzenie" - grafika artykułu
Płyta "Piękne spojrzenie"

Dwudziestolecie klubu Blue Note, dwudziestolecie Poznańskiego Domu Tańca, Piękne spojrzenie - spektakl wieńczący jedną z edycji projektu 5 zmysłów - co może łączyć wszystkie te przedsięwzięcia? Otóż, na przykład to, że wszystkie one zostały uwieńczone wydaniem płyt CD, a płyty te ukazały się z wydatnym - bądź wyłącznym - wsparciem Miasta Poznania. Radość to niemała, bo ambitne, interesujące i zdecydowanie niekomercyjne wydarzenia zdobywają w ten sposób ważne, namacalne, świadectwo ich trwania, ważny ekwiwalent ich znaczenia. Zresztą nie pierwsze to wydawnictwa tego typu, które ukazały się dzięki wsparciu miasta. Wśród wielu innych wystarczy wspomnieć ukazujące się we wcześniejszych latach krążki podsumowujące kolejne edycje konkursu organizowanego przez klub Blue Note czy - z innej strony - wybitny dwupłytowy album zespołu Polmuz. Jedyny, a w każdym razie zasadniczy problem z tego typu wydawnictwami polega na tym, że właśnie ze względu na formę finansowania są one trudno dostępne, bo w większości przypadków nie można ich sprzedawać. Ale bywają one niekiedy do zdobycia np. podczas koncertów. Poza tym mała dostępność nie zmienia faktu, że są to często bardzo ważne, znakomite i wartościowe publikacje.

Dom Tańca

Ot, choćby wspomniany dwupłytowy album powstały na dwudziestolecie Poznańskiego Domu Tańca. Mozolna, choć i pełna entuzjazmu swoista "praca u podstaw" ludzi z tego środowiska rzadko bywa obiektem zainteresowania mediów. Tymczasem minione dwie dekady przyniosły mnóstwo koncertów, spotkań i potańcówek organizowanych przez środowisko Domu Tańca. Rosnący w naszych okolicach krąg sympatyków folku, muzyki ludowej i world music to również ich zasługa. Na płytach - do których ciekawą notkę na okładce napisał szef tutejszego Domu Tańca, Jacek Hałas - odnajdziemy m.in. nagrania prowadzonej przez niego Kapeli Hałasów, Romualda Jędraszaka, Katarzyny Wińskiej,

Barbary Wilińskiej, Witolda Roya Zalewskiego, Kapel Przodki, Gołoborze, Wolne Obroty, Noiseband. To w dużej mierze "ludzie z miasta", którzy w młodym lub ciut starszym wieku zakochali się w pięknie muzyki wiejskiej i próbują ją po swojemu interpretować.

Blue Note

Dwie dekady minęły też (już dwa lata temu) klubowi Blue Note - teraz ukazała się płyta z tej okazji. O znaczeniu klubu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zwłaszcza że znany jest jako jedno z kluczowych i kultowych miejsc koncertowych - nie tylko w naszym mieście, ale i w skali kraju. Na klubowej scenie wystąpiła plejada wybitnych  artystów, głównie (choć nie tylko) ze świata jazzu: od Kenny'ego Garretta do Dave'a Douglasa, od Johna Scofielda do  Jacka De Johnette'a - a to przecież tylko przykłady, bo nie znaleźlibyśmy tu miejsca na wymienienie wszystkich. Na dwóch płytach albumu zatytułowanego Przyjaciele na 20-lecie klubu Blue Note siłą rzeczy odnajdziemy więc ledwie skromny wybór artystów, którzy tam grywali. Osią płyty są utwory wykonane podczas specjalnego jubileuszowego koncertu (zarejestrowane - oczywiście - w klubie) przez specjalnie na tę okoliczność stworzony zespół gwiazd z Vincentem Herringiem, Leszkiem Możdżerem, Andrzejem Olejniczakiem i Piotrem Wojtasikiem na czele. Swego rodzaju klamrę zapewnia okolicznościowa kompozycja Frustration - for Blue Note 20th Anniversary, zagrana przez oktet młodych poznańskich muzyków, którzy tu stawiali swe pierwsze ważne jazzowe kroki.

Pomiędzy tymi kompozycjami odnajdziemy utwory wykonawców należących do krajowej czołówki, ale i artystów znanych w świecie, wśród których są członkowie zespołu The Cookers, Helen Sung, Darius Brubeck, Ed Cherry, Karen Edwards, Jan Ptaszyn Wróblewski, Stanisław Soyka z triem Wojciecha Karolaka, Zbigniew Namysłowski - wszystkie utwory, naturalnie, zarejestrowane na żywo w klubie. Szczególnym dopełnieniem całości są trzy nagrania post mortem, nieżyjących już światowej klasy artystów, gorąco tu przyjmowanych: dwa utwory Esbjorn Svensson Trio i jeden Kevina Mahogany'ego.

5 zmysłów

Ciekawy muzyczny wymiar ma też płyta Piękne spojrzenie, będąca spektaklem / słuchowiskiem / podsumowaniem projektu 5 zmysłów Imaginarium. Ważny, można nawet powiedzieć kluczowy, jest tu udział dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach. Na płycie słyszymy rozmowy z nimi oraz specjalnie napisane na tę okoliczność utwory, inspirowane właśnie wypowiedziami tych młodych ludzi z Owińsk. Całość reżyserowała Katarzyna Stoparczyk, a wspomniane piosenki śpiewają Novika, Wojciech Waglewski, Michał Wiraszko, Piotr "Bajzel" Piasecki, Jacek "Budyń" Szymkiewicz, Smutne Piosenki i Malwina Paszek  - a więc artyści z różnych światów, ale dobrze znani na muzycznych scenach. Tutaj współtworzą rzecz prawdziwie ujmującą i przynajmniej momentami autentycznie poruszającą.

Tomasz Janas

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020