Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

KULTURA W KAPCIACH. Misz-masz tuż przed powrotem

Instytucje kultury stopniowo wracają do normalności. Od 4 maja wybrane z nich, takie jak biblioteki czy galerie sztuki, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności z powrotem otworzą się na odwiedzających. Wciąż jednak nie wszystkie miejsca, w których szukaliśmy dotąd kontaktu z kulturą będą mogły to zrobić. Nie każdy z nas odważy się też od razu do nich powrócić. Na ten swoisty moment przejścia przedstawiamy zatem ostatni zestaw kulturalnych propozycji dostępnych z zasięgu kanapy.

. - grafika artykułu
"Platforma", fot. materiały dystrybutora

Żeby w ostatnim już zestawieniu Kultury w kapciach nie wiało nudą i sztampą, proponuję szeroki wachlarz aktywności - od najbardziej oczywistych źródeł jak literatura, sztuka czy film, po nieco mniej eksplorowane obszary architektury wnętrz i mody, a nawet... kolorowanek dla młodszych i (młodszych duchem) dorosłych. Zaczynajmy!

Kręgi piekła i show biznesu

Filmowo-serialowych propozycji w tym cyklu było już co niemiara, jeśli jednak pojawia się ostatnia okazja by to zrobić, miłośnikom filmowego ekranu polecam zwrócić uwagę jeszcze na dwie - skrajnie różne - propozycje w serwisie Netflix. Pierwsza z nich to Platforma - nietypowa, bo niesamowicie surowa i przygnębiająca zarówno w treści, jak i w swej ascetycznej estetyce opowieść o największych grzechach leżących u podstaw ludzkiej natury - chciwości, krótkowzroczności i egoizmie. Hiszpański thriller w reżyserii Galdera Gaztelu-Urrutii pokazuje różne strategie na przetrwanie osadzonych w bardzo nietypowym więzieniu. Otóż składa się ono z bardzo wielu pięter, do których kolejno dociera betonowa platforma z jedzeniem. Na początku wygląda jak suto i elegancko zastawiony stół, więc "lokatorzy" pierwszych poziomów najadają się do syta, jednak im niżej się posuwa, tym jedzenia jest coraz mniej... Co ważne, nikt nie może być pewien, na którym piętrze znajdzie się w następnym miesiącu. Niebanalna krytyka ludzkich przywar rodem z obrazów Pietera Bruegla.

Zupełnie innym, a jednak wciąż demaskującym nasze wady i słabości obrazem jest Miss Americana - dokument o życiu ulubienicy Amerykanów i nastolatków na całym świecie, Taylor Swift. To kolejny, po znakomitym Five Foot Two ukazującym codzienność Lady Gagi czy Homecoming o Beyoncé, portret życia na świeczniku, w świetle sceny i fleszy. A właściwie portret dojrzewania i przeistaczania się z brzękającej na pianinie, zakochanej w muzyce country naiwnej dziewczyny, w świadomą politycznie, broniącą praw kobiet i mniejszości kobietę.

Czego najbardziej żałują umierający?

To tytuł książki Bronnie Ware, australijskiej blogerki i kompozytorki, która po tym, jak rzuciła nielubianą przez siebie pracę w banku, przez lata opiekowała się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Można nie lubić tego typu pozycji, którym bliżej do półki pod tytułem "poradniki/styl życia" niż do wysokiej literatury, jednak jej zawartość broni się sama. Historie ludzi, którzy podsumowują całe swoje życie w obliczu nieuniknionego i zawsze żałują tego samego: że zbyt dużo pracowali, za mało czasu poświęcali przyjaciołom i bliskim i bali się żyć po swojemu, żeby nie narazić się na krytykę otoczenia, naprawdę dają do myślenia. Wydaje się Wam to oczywiste? W zestawieniu z naprawdę uczciwym bilansem własnego postępowania szybko może się okazać, że wcale takie nie jest. Lektura idealna na ten moment zatrzymania w biegu, w którym wszyscy znaleźliśmy się dwa miesiące temu.

Zakoloruj stres!

Jeśli wciąż przygnębia Was sytuacja i zagrożenia związane z pandemią, warto zrobić sobie coś ciepłego do picia, włączyć relaksacyjną muzykę (tu polecam najbardziej sprawdzone w wielu okolicznościach Norę Jones lub Evę Cassidy, albo równie niezawodną edycję Mistrzowie Polskiego Jazzu, usiąść wygodnie i... kolorować. O ile kredki i kartka papieru w rękach dorosłych jeszcze do niedawna wzbudzały lekkie zdziwienie w oczach otoczenia, o tyle moda na mindfulness i slow life spowodowały, że tak zwane "kolorowanki dla dorosłych" sprzedają się dziś na równi z tymi dla dzieciaków. Wszak nie od dziś wiadomo, że przeciążony na co dzień umysł najlepiej odpoczywa podczas najprostszych czynności. Jeśli nie macie w domu własnego zestawu do pokolorowania, to nic nie szkodzi - wydawnictwo Dwie Siostry zadbało o to, by obrazków nie zabrakło dla całej rodziny. Na ich stronie znajdziecie kolorowanki stworzone przez takich autorów jak Piotr Socha (Pszczoły, Drzewa), Piotr Karski (W góry!, W morze!) czy Aleksandra i Daniel Mizielińscy (autorzy kultowych już Map, Pod ziemią, pod wodą, Miasteczka Mamoko). Drukarki w ruch!

Piękne wnętrza i nie tylko

Na sam koniec proponuję rzucić okiem na wcale nie mniej ambitne, za to niezwykle inspirujące efekty pracy najlepszych dekoratorów wnętrz i projektantów. To w końcu nadal sztuka, w dodatku użytkowa, która niejednego z nas zainspirować może to zmian w swoim życiu. Oczywiście najlepiej w duchu lokalności, DIY (z ang. do it yourself - zrób to sam) oraz zero waste, bo to właśnie najmodniejsze trendy ostatnich kilku lat. W tym pierwszym przypadku najlepiej zerknąć do magazynu "Label", który na czas wciąż częściowo obowiązującej społecznej kwarantanny zaproponował aż 4 swoje wydania online, a w nim naprawdę sporo dobrego dizajnu: 

W drugim proponuję uważnie przekartkować magazyn-wyrocznię modystek na całym świecie - "Vogue'a", do którego mamy teraz nieograniczony dostęp (wydanie amerykańskie oraz wydanie francuskie) lub "Elle". Tyle jeśli chodzi o teraźniejszość. Wspaniałą podróż w przeszłość oferuje za to Ninateka, gdzie zobaczycie rzadko spotykane dokumenty dotyczące m.in. mody w okresie PRL czy w czasie niemieckiej okupacji. Do dzieła!

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020