Kultura w Poznaniu

Opinie

POZNAŃ POETÓW. Zagrali poezją

- "Muzyka do sensu" oznacza, że wiersz jest tym, czym jest i naprawdę nie ma powodu, by był czym innym, ale gdyby chciał, to mógłby być symfonią, kantatą, muzycznym poematem, mógłby się napompować cudzą formą, spęcznieć jak balon, wylecieć nad padół, nad język, podnieść autora wzwyż - tymi słowami wyjaśniał ideę projektu jego kurator i pomysłodawca Piotr Śliwiński.

Czytaj artykuł
W kleszczach konwenansu

Anna Karenina - Tołstojowskie arcydzieło stanowi atrakcyjne i stale poruszające źródło inspiracji dla artystów teatru, sceny baletowej i kina. W Poznaniu swoją premierę miał, oparty na wątkach tej rosyjskiej powieści, balet do muzyki Rodiona Szczedrina zaprezentowany w koncepcji choreograficznej Tomasza Kajdańskiego. Zachwycająca Anna w wykonaniu Darii Sukhorukovej oraz wysoki poziom umiejętności poznańskich tancerzy to najistotniejsze walory najnowszego spektaklu Sceny pod Pegazem. 

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Powrót ksenomorfa

Hollywood zna siłę nostalgii, dlatego co jakiś czas "odświeża" kolejne kultowe dzieła, którymi świat zachwycał się kilka dekad temu. Za reanimację serii o "Obcym", zapoczątkowaną jeszcze pod koniec lat 70., zabrał się sam autor pierwowzoru. Problem polega na tym, że "Ósmego pasażera Nostromo" realizował Ridley Scott artysta i wizjoner, a "Przymierze" jest efektem pracy Ridleya Scotta wyrobnika.

Czytaj artykuł
Brawa dla Madagaskaru!

Przygody zwierzaków z Central Parku zdobyły serca najmłodszych w 2005 roku, a kolejne części filmów nie pozwoliły na spadek popularności hitu wytwórni DreamWorks (kolejna, czwarta część "Madagaskaru" planowana jest na 2018 rok). Musicalowa wersja filmu animowanego ma przede wszystkim pobudzać wyobraźnię dzieci.

Czytaj artykuł
Udana zabawa w "Berka"

Trochę inspiracji ludowych i zasłuchanie w tradycję akustycznego jazzu plus wrażliwość, wyobraźnia i muzykalność - te wszystkie elementy decydują o jakości nowych dokonań zespołu Mateusz Smoczyński Quintet.  Słuchaliśmy go w środę na żywo w Zamku. 

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Miłość i śmierć

"Ten film jest dla narodu ormiańskiego tym, czym Wołyń jest dla Polaków" - głosi jedno z haseł reklamowych ukutych przez polskiego dystrybutora. W kinach właśnie pojawiła się wysokobudżetowa produkcja, której głównym tematem są wydarzenia z lat 1915-16, kiedy władze Imperium Osmańskiego z pomocą armii dopuściły się zbrodni ludobójstwa na Ormianach.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Przyroda broni się sama

Nie do końca wiadomo czym film Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia miał różnić się od wszystkich innych opisujących przyrodę i rządzące nią prawa. Choć sam w sobie niczym nie zaskakuje, nadal jest jednak wart zobaczenia. Choćby dla odkrycia prawdziwych skarbów Małopolski, na co dzień niewidocznych dla nas, mieszkańców miast.

Czytaj artykuł
Poeta piszący prozę

Pisze wolno i unika zrywów twórczych... Wojciech Kuczok w poniedziałek spotkał się z czytelnikami w Teatrze Nowym. Opowiadał m.in. o najnowszej powieści "Czarna".

Czytaj artykuł
Niemy krzyk

Artyści z Ukrainy, korzystając ze wsparcia Teatru Animacji, pokazali publiczności "Sen o lepszym kraju" w reżyserii Julii Bilińskiej na podstawie powieści Serhija Żadana "Anarchia w Ukrainie" oraz jego tomu wierszy "Templariusze".

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Stara historia od nowa

Branie na reżyserski warsztat kultowych, powszechnie znanych historii to przedsięwzięcie tyleż ambitne, co ryzykowne. Z baśniami Disneya, które znają wszyscy, jest tak, jak z ulubioną książką z dzieciństwa. Każdy z nas ma swoje własne, pierwotne wyobrażenie na ich temat, więc kolejne wersje opowieści w jakikolwiek sposób odbiegające od niego, wzbudzają nasz niepokój i bunt.

Czytaj artykuł
Chłopak z gitarą

Piosenki i pieśni rosyjskich bardów zaśpiewał w piątek na Trzeciej Scenie Teatru Nowego Andrzej Lajborek. Aktor świętował tego wieczoru również 45-lecie pracy artystycznej. 

Czytaj artykuł
SPRING BREAK. Sprint i slalom w kierunku nieznanego

Może to już banał, ale Poznań naprawdę zmienia się na te trzy wiosenne dni, kiedy trwa Spring Break. Do sobotniej nocy trwa czwarta edycja festiwalu. Świetnej atmosfery nie zakłócają póki co nawet kaprysy aury.

Czytaj artykuł
SPRING BREAK. O co chodzi w tym festiwalu? [SONDA]

Enea Spring Break 2017 wystartował! Kto i dlaczego pojawił się na tegorocznym festiwalu? Czego poszukuje, a co już odnalazł? Zapytaliśmy publiczność. 

Czytaj artykuł
Poezja ze skutkiem natychmiastowym

Czym jest awangarda? Czy można tworzyć poezję, będąc synem poety? Jaką rolę w literaturze pełni dzięcioł? Odpowiedzi na te pytania, podczas wtorkowego spotkania, udzielił poeta i literaturoznawca - Jakub Kornhauser.

Czytaj artykuł
Alicja w Krainie Teatralnych Czarów

Termin premiery "Alicji" wzbudził czujność. Kto mógł się odważyć na igranie z tradycją teatralną? Oczywiście - młodzież! 

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Ludzie nadal pozostają ludźmi

"Life" to kino SF na przyzwoitym poziomie. Jest w nim wszystko, czego można oczekiwać od klasycznego science fiction: nowoczesne technologie, wiarygodne efekty specjalne i misja, którą niezależnie od okoliczności musi wypełnić odważna załoga. Czy to jednak wystarczy, by zapamiętać ten film na dłużej?

Czytaj artykuł
Inwazja kontrkultury

O istocie zjawiska kontrkultury i tym, czy może ono powrócić z nową siłą i w dojrzalszej formie debatowali w piątek goście tegorocznej Inwazji barbarzyńców.

Czytaj artykuł
Płyta na wiosnę, płyta na święta

Na płytowym rynku zaroiło się od ciekawych nowości. Wydali je m.in. klasycy: Kroke, a także Tomasz Stańko czy Pablopavo - którzy w kwietniu promują w Poznaniu swe nowe wydawnictwa. Mamy do tego ekscytujący debiut w serii Polish Jazz czy kwiat poznańskich jazzmanów pod wodzą Piotra Scholza. 

Czytaj artykuł
1 95 Strona 96 97 98 99