Kultura w Poznaniu

Opinie

NIC SIĘ TU NIE DZIEJE. Kolejny koniec świata

Uczeń Tarkowskiego, Konstantin Łopuszański, stworzył pierwszy w historii kina radzieckiego film postapokaliptyczny. "Listy martwego człowieka" z 1986 roku to dialog fatalistycznej wizji przyszłości z przeszłością, która już nigdy nie powróci. 

Czytaj artykuł
NIC SIĘ TU NIE DZIEJE. Żyj z całych sił

"Paryż na bosaka" belgijsko-kanadyjskiego duetu Abel i Gordon to ostatni tytuł, w którym wystąpiła zmarła w styczniu legenda francuskiego kina Emmanuelle Riva.

Czytaj artykuł
NIC SIĘ TU NIE DZIEJE. Nasz (nie)jedyny koniec świata

Kuba Czekaj, twórca "Baby Bump", powraca na ekrany kin z "Królewiczem Olch" - filmem intrygującym, ale nierównym.

Czytaj artykuł
NIC SIĘ TU NIE DZIEJE. Ciężar cudzych win

Najnowszy film Françoisa Ozona - pokazywany premierowo podczas festiwalu Nic Się Tu Nie Dzieje - balansuje między czernią i bielą, pozostając w odcieniach szarości. Ten kolor określa życie bohaterów zmagających się z dylematami moralnymi i powojenną traumą.

Czytaj artykuł
Piosenka musi posiadać tekst...

"Szarpidruty i poeci" to ważna, i jakże potrzebna, książka o słowach w piosence - poetyckiej i rockowej. Napisał ją Krzysztof Gajda, naukowiec polonista z poznańskiego UAM, a jednocześnie dyrektor artystyczny festiwalu Frazy.

Czytaj artykuł
Maluch welcome to Azja!

Dwadzieścia dwa tysiące siedemset siedem kilometrów. Dystans, który pokonał Arkady Paweł Fiedler, wnuk podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera podczas ostatniej podróży po Azji robi wrażenie. Podziw wzrasta, gdy dowiadujemy się, że pokonał całość trasy... "maluchem", czyli polskim fiatem 126p. Wyprawa obejmowała dwanaście krajów: wiodła m.in. przez Serbię, Turcję, Azerbejdżan, Tadżykistan i Mongolię. O podróży opowiadał podczas otwartego spotkania na Plaży Miejskiej Wilda.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Samotność w metrze

Czy o Nowym Jorku można jeszcze opowiedzieć coś odkrywczego? Przecież to miasto, które stało się kanwą tak wielu filmów i książek, że nawet nie wychodząc z domu, można poczuć się jego mieszkańcem. Piotr Stasik, reżyser "21 x Nowy Jork", sprawia jednak, że nikt przy zdrowych zmysłach wcale nie chciałby nim być.

Czytaj artykuł
Gra o Królewską Talię

Bohater najnowszej powieści fantasy Marcina Mortki pakuje się w poważne kłopoty, zmaga się z jawnymi i ukrytymi przeciwnikami, a sojuszników musi szukać tam, gdzie najmniej się tego spodziewał. 

Czytaj artykuł
(Nie)zupełnie inny Rossini

Mamy wśród muzyków taki branżowy żart - kiedy chcemy przekonać kogoś do utworu nielubianego przezeń kompozytora, mówimy: to jest zupełnie inny Moniuszko, zupełnie inny Schubert. Znamienne, że są to zwykle twórcy stylistycznie stali i raczej niekontrowersyjni.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Ślizganie się na skórce od banana

Komedie budowane na bazie utrwalonych przez lata stereotypów to jedne z najpowszechniejszych odmian tego gatunku. Problem pojawia się wówczas, kiedy zostaje przekroczona granica dobrego smaku. A o to w filmie "Czym chata bogata" niestety nietrudno.

Czytaj artykuł
Kierunek na meble

"Kierunek mebel", wystawa zorganizowana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, nie tylko prezentuje najbardziej aktualne prace powstałe w katedrze meblarstwa, ale daje też świetny przekrojowy wgląd we współczesne myślenie o meblu. 

Czytaj artykuł
Nowe piosenki pana Stanisława

Najnowszą płytą Kazik Staszewski dopełnia trylogię z piosenkami autorstwa swojego taty. Tym razem towarzyszy mu poznański Kwartet ProForma, który zdaje się odczytywać ducha tej twórczości nawet lepiej niż Kult.

Czytaj artykuł
Snowman w gwiazdach

Nowa płyta poznańskiego Snowmana dowodzi artystycznego dojrzewania zespołu. Jest też najbardziej melodyjnym i przebojowym krążkiem w jego dyskografii.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Za ciasny gorset obyczajów

Filmowa historia Lady Makbeth, oparta na opowiadaniu Nikołaja Leskowa z 1864 roku, to luźne nawiązanie do ponadczasowych szekspirowskich bohaterów. Z tą różnicą, że akcja opowiadania Leskowa dzieje się nie w Rosji, a w wiktoriańskiej Anglii, a do zbrodni prowadzi nie żądza władzy, a żądza cielesna. I pragnienie wolności.

Czytaj artykuł
ANIMATOR. Bracia i siostry, przygotujcie się

Świat oczami Phila Mulloy'a to mroczne miejsce - pełne przemocy, nienawiści i chciwości. Nakreślone w czerni i bieli z plamami czerwieni przedstawiającej krew. Dwa pokazy filmów brytyjskiego reżysera zakończyły przedostatni dzień festiwalu Animator.

Czytaj artykuł
ANIMATOR. Koneser polskich klimatów

"W polskiej animacji nie było drugiego twórcy równie wyczulonego na współczesność jak Marek Serafiński" - pisze na łamach programu festiwalu Animator jego dyrektor Marcin Giżycki. Twórczości oraz postaci artysty, który odszedł w lutym tego roku, zostało poświęcone wyjątkowe spotkanie połączone z retrospektywą jego prac.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Ostatnia rodzina

Kiedy w czerwcu do kin wchodziła napakowana efektami, pozbawiona krztyny sensu i prawdziwych emocji "Mumia" z Tomem Cruise'em, na plakaty, zwiastuny i inne zajawki można było natknąć się na każdym rogu ulicy i w każdym zakątku internetu. Teraz, kiedy pojawia się na dużym ekranie rewelacyjny, acz niskobudżetowy horror zatytułowany "To przychodzi po zmroku", brak promocji może spowodować, że obraz przejdzie całkowicie bez echa.

Czytaj artykuł
SZTUKA SZUKA MALUCHA. Stara baśń i nowe gwiazdy

Spektaklem "Lampka, groszek i piórko" Teatru Lalkowego z Lublany zakończyła się tegoroczna edycja festiwalu Sztuka Szuka Malucha.

Czytaj artykuł
SZTUKA SZUKA MALUCHA. Skrzynki z sekretami

Ostatniego dnia festiwalu Sztuka Szuka Malucha na patio Sceny Wspólnej na statywach umieszczone zostały dwie skrzynki z płachtami, przypominające dawne aparaty fotograficzne. To Fundacja Tworzenia i Promowania Sztuki - ależ Gustawie! ustawiła "Parkatoniki!", dwa mobilne teatrzyki, w których prezentowała miniaturowe spektakle.

Czytaj artykuł
1 92 Strona 93 94 95 96