Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! vol. 3

Poznańska kultura nadal działa - choć z konieczności w sieci. Instytucje kultury, także te pozarządowe, zawiesiły działalność stacjonarną, ale nie zwalniają obrotów. Zapraszamy na wycieczki po wystawach, projekcje filmowe czy koncerty, w których weźmiecie udział bez wychodzenia z domu. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach w poznańskiej kulturze!

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!
#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Studio Aktorskie STA

Facebookowa premiera wyprodukowanego m.in. ze wsparciem Miasta Poznań filmu "Speed Love" miała miejsce w niedzielę, 22 marca. W komedii w reż. Rafała Jerzaka i Marka Domagały zagrali aktorzy poznańskich teatrów dramatycznych, studenci STA oraz gościnnie zaproszone gwiazdy z Janem Peszkiem na czele - link nadal jest dostępny tutaj

Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej

Czym jest nadzieja? Skąd się bierze? Co to za narzędzie? Monika Popiel i Paweł Świerczek zapraszają na warsztaty, podczas których wspólnie z uczestnikami zastanowią się jak i do czego można użyć nadziei. Zajęcia odbędą się w dwóch turach: 28 marca oraz 4 kwietnia. Obowiązują zapisy. Szczegóły tutaj

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego

Organizatorzy najsłynniejszego konkursu skrzypcowego proponują przepięknie ilustrowaną książkę autorstwa Anna Czerwińska-Rydel. Można ją pobrać bezpłatnie w formie ebooka

Teatr Animacji 

Moc atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych przygotował Teatr Animacji. "Baśń o trzech konikach"  to inspirowana motywami ludowymi bajka, przypominająca, że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci. Fani wycinanek także znajdą coś dla siebie tutaj i tutaj. Garść inspiracji do tworzenia własnych wycinanek - link.  Teatr udostępni także pakiet edukacyjny, który przybliży dzieciom tradycję ludową. Zachęcamy do śledzenia profilu TM.

Teatr Fuzja

"Wesoły Ryjek powraca", "Żubr Pompik" i "Pan Kuleczka" - aktorzy Teatru Fuzja zapraszają na cykl "Poczytajki", czyli dobranocki w czasie kwarantanny. Do posłuchania (i oglądania) na kanale Youtube

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Wykładowcy zapraszają na przerwę! "UAMówi - 11:00" - to hasło cyklu krótkich wykładów na żywo, które można oglądać na facebookowym profilu uczelni. Prelekcje mają około 30 minut. Ich tematyka jest bardzo różna. Wykłady rozpoczynają się zawsze o godz. 11:00.

  • LIVE: poniedziałek, 30 marca - dr hab Błażej Osowski, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej: Gwarowa druga młodość.
  • LIVE: środa, 1 kwietnia - prof. Anna Goździcka-Józefiak, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa: Natura wirusów.
  • LIVE: piątek, 3 kwietnia - prof. Maciej Michalski, Wydział Historii: Jak uniwersytet kreował przestrzeń miejską Poznania?
  • LIVE: poniedziałek, 6 kwietnia - prof. Bogumiła Kaniewska, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej: Książka jako przedmiot badań.
  • LIVE: środa, 4 kwietnia - prof. Ryszard Naskręcki, Wydział Fizyki: Co to znaczy mieć dobry wzrok i dlaczego to jest takie ważne?
  • LIVE: piątek, 17 kwietnia - prof. UAM Szymon Ossowski, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa: Jak Cię widzą tak Cię piszą. Zasady skutecznej komunikacji w życiu codziennym. 

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

"Zostań w domu i zajrzyj do naszej kolekcji" - pod takim hasłem muzeum prezentuje na swojej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych eksponaty z wystaw stałych wraz z ich opisem. Od poniedziałku do piątku każdy z oddziałów przedstawia jeden wybrany zabytek. 

Już teraz na wirtualne oprowadzanie po wystawie czasowej "Mundur polskich wojsk pancernych 1919-2019" zaprasza jej kurator, Krzysztof Jankowiak.

Dodatkowo muzealnicy zaplanowali dwa konkursy online. Jeden z nich dedykowany będzie młodzieży i związany z oddziałami oraz wybranymi eksponatami, prezentowanymi na FB. Drugi konkurs będzie miał charakter plastyczny i adresowany będzie do najmłodszych pasjonatów historii.

  • LIVE: sobota, 28 marca (godz. 12:00) - spacer po plenerowej części ekspozycji. Transmisja na FB muzeum. 

Uwaga! Ze względów technicznych opracowanie podzielone jest na trzy części. 

Przejdź do części pierwszej - tutaj.

Przejdź do części drugiej - tutaj.

JZ/MK/IZ