Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! (Aktualizacja)

Zapraszamy na wycieczki po wystawach, projekcje filmowe czy koncerty, w których weźmiecie udział bez wychodzenia z domu. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach w poznańskiej kulturze!

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! - grafika artykułu
#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników podcasty. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na Youtube i w serwisie Spotify. Wśród nich m.in. odcinki nagrań z serii Kanon lektur nieczytanych.

W ramach cyklu BRACZytanki biblioteka zadba również o najmłodszych czytelników. Na YT instytucji ukazują się krótkie filmy, na których bibliotekarze czytają dzieciom bajki.

Biblioteka proponuje także cykl spotkań online, adresowanych zarówno do starszych jak i do młodszych odbiorców.

Spotkania na profilu FB Biblioteki Raczyńskich.

 • LIVE: wtorek, 1.12 (g. 16:30) - Biblioteka dla Seniora. Po staropolsku na nutę kowalską - prelekcja oraz koncert online dla seniorów.
 • LIVE: środa, 9.12 (g. 18) - Czy ta pani czyta? - spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz.

Spotkania na profilu FB Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza.

 • LIVE: sobota, 19.12 (g. 13) - Afekt czy wola rodziców? Znaczenie miłości w doborze matrymonialnym - wykład prof. UAM Iwony Przybył.

Spotkania na profilu FB Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny.

 • LIVE: środa, 25.11 (g. 16) - Poezja Kazimiery Iłłakowiczówny w świecie sztuki - prelekcja Arkadiusza Krawczyka.
 • LIVE: środa, 16.12 (g. 16) - Tajemnice Iłły! - spotkanie online o książce Joanny Kuciel-Frydryszak Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie
 • LIVE: poniedziałek, 21.12 (g. 16) -"Cicha noc" po litewsku, czyli o Bożym Narodzeniu na Wileńszczyźnie - spotkanie o bożonarodzeniowych tradycjach.

Biblioteka Uniwersytecka

W grudniu na stronie biblioteki udostępnione zostaną dwie prezentacje, możliwe do obejrzenia tylko do końca grudnia.

 • 1-31.12 - prezentacja Te obrazki mogą zagrozić pokojowi publicznemu. Kolekcja kart pocztowych Bernarda Chrzanowskiego.
 • 1-31.12 - prezentacja Heca albo polowanie na zająca. Najstarsza polska opera. Historia odkrycia rękopisu.

Brama Poznania

 • 1-28.12 - otwarcie wystawy czasowej Miasto (re)konstruowane. Powojenna odbudowa reprezentacyjnych gmachów Poznania. Szczegóły dostępne na profilu FB Bramy Poznania.

Centrum Kultury Zamek

Dyskusyjny Klub Filmowy przenosi się w całości do sieci i zmienia formułę - spotkania będą rozpoczynały dyskusje na temat głośnych filmów, które będą dostępne na platformie Netflix.

 • LIVE: środa, 2.12 (g. 20:30) - dyskusja wokół Elegii dla bidoków.
 • LIVE: środa, 9.12 (g. 20:30) - dyskusja wokół Manka.
 • LIVE: środa, 16.12 (g. 20:30) - dyskusja wokół Wyboru Zofii.

Także gospodarze profilu Zamek czyta zapraszają w grudniu na spotkania online:

 • LIVE: czwartek, 17.12 (g.18) - Spotkanie Zamkowego Klubu Książki wokół lektury Pustostany Doroty Kotas.
 • LIVE: sobota, 19.12 (g. 16) - Spotkanie Zamkowego Klubu Książki Ukraińskiej.

CYRYL / Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są dziesiątki tysięcy fotografii, setki pocztówek i dawnych planów Poznania gromadzone w poznańskich bibliotekach, muzeach, teatrach, galeriach, centrach kultury oraz w zbiorach Międzynarodowych Targów Poznańskich, PTPN, poznańskiego oddziału PAN, szkół i uczelni oraz archiwach prywatnych. Można tu też prześledzić historię poznańskich zabytków i instytucji, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne, filmy i prezentacje przedmiotów przestrzennych. 

Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec "56 czy Marzec "68.

Dom Bretanii

18.12 na profilu FB Domu Bretanii nastąpi otwarcie wystawy Łodzie Piotra Rogalińskiego. Prace będzie można oglądać do 28.12.

 • LIVE: poniedziałek, 7.12 (g. 18) - Krystyna de Pizan - pierwsza feministka? - wykład prof. Anny Loby z cyklu Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw. Szczegóły dostępne na stronie wydarzenia.
 • LIVE: poniedziałek, 21.12 (g. 18) - Pieśni staruchy - koncert świąteczny w wykonaniu Barbary Wilińskiej. Pieśni polskie, bałkańskie i celtyckie. Szczegóły na stronie wydarzenia.

Estrada Poznańska

Estrada przygotowała kulturalną ofertę audio. W jej ramach powstała platforma z podcastami. Znajdują się na niej nagrania z 7 obszarów tematycznych: Kina, Serialu, Kobiecego punktu widzenia, Rozbudzania kreatywności u dzieci, Gier, Muzyki oraz Wspomnień z naszej działalności. 

Podcasty są dostępne w serwisach Spotify, Youtube, Apple Podcasts, Podigee oraz Soundcloud. Posłuchaj podcastów Estrady.

Fotoplastykon Poznański

Kolekcje archiwalnych zdjęć z ubiegłorocznych wystaw w Fotoplastykonie Poznańskich są do zobaczenia online TUTAJ. Pierwsza wystawa to "Przebłyski wolności". Kolejne będą systematycznie uzupełniane.

Fundacja FONT

E-pidemia poezji, WierszyMY, Ekopoecja - to tylko niektóre akcje organizowane przez Fundację na profilu FB.

Mile widziani są nie tylko twórcy poezji, ale także jej czytelnicy!

Galeria Miejska Arsenał

Galeria zaprasza na regularne spotkania online, które będą odbywać się na profilu FB.

Muzeum Archeologiczne

Gospodarze Muzeum zapraszają na wirtualny spacer po ekspozycji stałej. Dostępny pod tym linkiem.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wirtualne wystawy, wirtualne zwiedzanie - Muzeum Narodowe oraz jego oddziały zapraszają na odbywanie spacerów po wystawach bez wychodzenia z domu!

Wystawa Szkło. Męskie rysy - dostępna pod tym linkiem.

Muzeum Instrumentów Myzcznych - można zwiedzić tutaj.

Republika Sztuki Tłusta Langusta

Tłusta Langusta zaprasza na warsztaty oraz spektakle online, które odbywają się za pośrednictwem platformy zoom. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez formularz na stronie Republiki.

 • LIVE: 5, 6, 12 i 13.12 - Ciało w ruchu - warsztaty świadomego ruchu oraz ćwiczeń, które można wykonywać takźe w przetrzeni swojego mieszkania. Prowadząca: Aniela Kokosza - tancerka, performerka, dyplomwoana pedagożka tańca.
 • LIVE: 27, 28, 29.12 (g. 19) - Ewa i ja - monodram Laury Leish. Informacje na stronie już niebawem!
 • LIVE: środa, 30.12 (g. 18) - Tymczasem Teatr - 20. urodziny Teatru Usta Usta Republika, spotkanie z zespołem. Informacje na stronie już niebawem!

Scena Robocza

Scena wcale nie pustoszeje z powodu lockdownu. W planach spektakle i warsztaty online, a także pokazy filmowe. Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń można odnależć na profilu FB Sceny Roboczej.

 • LIVE: niedziela, 6.12 (g. 19) - Władca much - premierowy pokaz filmu Matuesza Atmana, Anety Groszczyńskiej i Agnieszki Jakimiak.
 • LIVE: piątek, 18.12 (g. 19) - Przesilenie - spektakl Poznańskiego Domu Tańca pod wodzą Jacka Hałasa.

Short Waves Festival

Short Waves Festival wraz z Fundacją Ad Arte zapraszają na interFACE - minifestiwal filmów o grach i internecie. Dwudniowe wydarzenie obfitować będzie w pokazy filmów, spotkania oraz prelekcje - wszystko to zupełnie bezpłatnie. Celem minifestiwalu jest zainspirowanie do innego spojrzenia na cyberprzestrzeń, z którą ostatnimi czasy obcujemy częściej niż z jakąkolwiek inną przestrzeną.

Program:

 • LIVE: piątek, 11.12, g. 18 - Pokazy filmów krótkometrażowych: Digital Loneliness, (Auto)save - dostępny przez 72 h.
 • LIVE: sobota, 12.12, g. 16:30 - Panel dyskusyjny Przyszłość festiwali filmowych. Zmiana modelu funkcjonowania wydarzeń filmowych i nowe formuły spotkania z widzem.
  Goście: Piotr Szczyszyk (Off Cinema), Marta Jodko (AleKino), Aleksandra Ławska (Short Waves Festival), Maria Biernat (Animator). Prowadzenie: Paweł Panfil.
 • LIVE: sobota, 12.12, g. 18 - Short Talk. Kontrola w świecie wirtualnym: kto wyznacza zasady gry?
  Pokaz filmu Swatted w reż. Ismaël Joffroy Chandoutis i rozmowa prowadzona przez Miłosza Lupińskiego z gośćmi: Maja Staśko, Mateusz Witczak, Aleksandra Skowrońska
 • LIVE: niedziela, 13.12 - GTFO: The movie, reż. Shannon Sun-Higginson, USA 2015, 76'. Prelekcja: dr Joanna Pigulak - dostępny przez 24 h.

Szanta Claus

Przegląd amatorskich zespołów szantowych w tym roku przenosi się do internetu!

Teatr Animacji

Teatr zaprasza na swój kanał streamingowy, który będzie regularnie uzupełniany o nowe spektakle online. Już teraz obejrzeć można najnowszą, jesieną premierą - Planetę Einsteina.

Od 25.11 Teatr zachęca także do odbycia spaceru...online! Zwiedzić można nie tylko scenę, ale także garderoby aktorów, najnowsza technologia pozwala także na dokłade obejrzenie lalek. Chcąc bliżej przyjrzeć się poszczególnym obiektom i przestrzeniom, należy kliknąć na jasne okręgi widoczne na podłodze. Umieszczone w całym teatrze znaczniki mają dwie funkcje:

- czerwone zawierają odnośniki do naszej strony www oraz do platform bandcamp (gdzie można posłuchać naszych słuchowisk i płyt) i PPV (gdzie sukcesywnie będą pojawiać się nagrania kolejnych spektakli Teatru Animacji)

- niebieskie pełnią funkcję audioprzewodnika. Najeżdżając na nie kursorem użytkownik usłyszy Piotra Grabowskiego, który opowie co nieco zarówno o starych lalkach, jak i o poszczególnych przestrzeniach w naszym Teatrze. 

Spacerować można tutaj.

Teatr Tańca

W dniach 8-13.12 odbędzie się, tylko w internecie, Międzynarodowy Festiwal Clash!. Hybryda modeli tanecznych - między klasyką a współczesnością, poświęcony różnym formom "zderzania" klasycznych i współczesnych form tańca.

Codziennie przez sześć dni od godziny 18.00 czasu środkowoeuropejskiego, na oficjalnej stronie clashproject.eu oraz na Facebooku Polskiego Teatru Tańca będziemy transmitować spektakle screendance i rozmowy, składające się na unikalny program online stworzony i wyprodukowany przez sześciu europejskich partnerów zaangażowanych w projekt unijny Clash!.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej.

Teatr Ósmego Dnia

W grudniu Teatr zaprasza na prezentacje trzech premier w ramach konkursu OFF:Premiery/Prezentacje. Szczegóły pojawią się na profilu FB Teatru.

 • LIVE: piątek, 4.12 (g. 18) - Codzienne rytuały przetrwania - spektakl o międzypokoleniowym spotkaniu kobiet w reżyserii Barbary Prądzyńskiej.
 • LIVE: sobota, 12.12 (g. 18) - Dworzec / Fundacja Banina - spetkakl o uchodźcach przetrzymywanych na granicy Brześć/Terespol w reżyserii Bartłomieja Miernika.
 • LIVE: sobota, 19.12 (g. 18) - Jak Twoja choroba wpływa na seksualność? Utopie - spektkal o seksualności osób z niepełnosprawnościami w rezyserii Zdenki Pszczołowskiej.

Ukraińska Wiosna

Tegoroczna Ukraińska Wiosna nie dość, że odbywa się w grudniu, to w całości w internecie! W programie m.in. koncerty, warsztaty i podcasty. Pełny program jest dostępny na stronie internetowej organizatora.

Uniwersytet Artystyczny

Wykłady i prelekcje online - oto, co zaplanowali dla nas przedstawiciele UAP. Szczegóły na temat wydarzeń są dostępne na stronie internetowej UAP.

 • LIVE: czwartek, 3.12 (g. 10) - Co sprawia, że muzea są takie inne, takie pociągające? - wykład Marcina Szeląga.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Muzeum zaprasza na nowe wystawy czasowe.

W Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli - Dragoni Generała Maczka. Rzeszów 1938 - Świętoszów 2020. Więcej o wystawie tutaj, muzeum zaprasza do oglądania filmowych opowieści autora wystawy Miłosza Strońskiego. W pierwszym odcinku usłyszymy o "ammo boots", czyli standardowym brytyjskim obuwiu wojskowym. 

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 trwa wystawa Antoni Radziwiłł i jego epoka w listach żony i córki. Więcej o niej tutaj. Muzeum zachęca do wysłuchania prelekcji dr. Wojciecha Lizaka, antykwariusza i współinicjatora wystawy o życiu codziennym Radziwiłłów w Wielkopolsce.

Gospodarze WMN zaprasza również do odwiedzenia nowej strony internetowej poświęconej w całości budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Odwiedzający mogą odbyć wirtualny spacer, obejrzeć animowane wizualizacje, katalog eksponatów, ciekawostki i najważniejsze informacje związane z inwestycją.

Wydawnictwo Miejskie Posnania

W każdym tygodniu wydawnictwo udostępni wybrany artykuł z Kroniki Miasta Poznania.

Na pierwszy ogień idzie tekst Marcina Kanoniczaka Problemy eksploatacyjne poznańskich budynków z wielkiej płyty, który ukazał się w wersji ze zdjęciami w KMP 4/2018 "Blokowiska". Artykuły do poczytania TUTAJ.

"Kącik inspiracji" to kolejny pomysł na urozmaicenie czasu w domu. Tym razem przygotowaliśmy dla najmłodszych pomysły na kreatywne zabawy w domu opracowane na podstawie naszych książeczek. Rozpoczynamy od Legendy o założeniu Poznania i całej masy kolorowanek. Materiały do pobrania i poczytania można znaleźć TUTAJ.

Jeśli chcesz zgłosić inicjatywę spełniajacą kryteria #kulturanawynos, zapraszamy do wysyłania wiadomości mailowych pod adres izabela.zagdan@wm.poznan.pl.

JZ/MK/IZ