Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Z Fiedlerem wyprawa w Andy

W "Chwale Andów" Arkady Radosław Fiedler opisuje swoją podróż do Peru, Boliwii i Ekwadoru. Autor spotka się z czytelnikami 21 sierpnia w Empiku.

. - grafika artykułu
Wydawnictwo Bernardinum

Niespełna pół godzinny samochodem od Poznania, w Puszczykowie znajduje się Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Słynny reportażysta i podróżnik w swoim życiu odbył 30 wypraw, napisał 32 książki, które ukazały się w 23 językach w przeszło 10-milionowym nakładzie. Jego dwaj synowie, Marek i Arkady, dzielą pasje słynnego ojca i kontynuują jego dzieło w podpoznańskiej placówce, organizują wyprawy i, tak jak on, spisują swoje wspomnienia.

W zeszłym miesiącu w księgarniach pojawiła się nowa książka starszego syna Fiedlera, Radosława - "Chwała Andów", w której podróżnik opowiada, jak przemierzał pustynne i górzyste peruwiańskie szlaki, by osobiście obejrzeć, dotknąć i poczuć to, co zostało z prekolumbijskich czasów. - Są to góry niezwykłe, magiczne i piękne. Ale z drugiej strony, także groźne. Góry, które było kolebką wielu niezwykłych kultur, jeszcze tych przedinkaskich i przedkolumbowych. Te kultury mijały, ale pozostawiły po sobie dużo śladów. I ja tymi śladami wędrowałem, przyglądałem się im i podziwiałem - mówił Fiedler podczas lipcowego spotkania w Bibliotece Raczyńskich.

"Chwała Andów" ma ciekawą formułę. Każdy jej rozdział napisany został w formie listu do Krzysztofa Kolumba. Podróżnik opisuje w niej nie tylko znane miejsca, takie jak Cuzco i Nazca, ale również te, do których zwyczajni turyści na co dzień nie zaglądają, m.in. Eten, Pichinjoto czy Ollantaytambo. "Piękna to opowieść! O świątyniach i twierdzach budowanych przez inkaskich artystów kamieniarzy ze skał bez użycia odrobiny nawet spoiwa, o akwedukcie Mochików, który z przeraźliwie jałowej pustyni, gdzie nawet karalucha nie uświadczy, uczynił uprawne pola, o ziemniaku, którego czterdzieści (!) odmian, bez laboratoriów i pracowni badawczych, prekolumbijscy rolnicy wyhodowali w kraterach Moray. A także o tym, co się stało, że te wspaniałe andyjskie kultury upadły" - pisze wydawca.

Przed nami kolejna okazja, by porozmawiać z podróżnikiem. Najbliższe spotkanie autorskie zaplanowano na 21 sierpnia, tym razem w salonie Empik przy ul. Ratajczaka 44.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie autorskie z Arkadym Radosławem Fiedlerem wokół jego nowej książki "Chwała Andów"
  • 21.08, g. 18 (Empik, ul. Ratajczaka 44)
  • wstęp wolny