Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Urodziny bez taryfy ulgowej

Podobno "zawsze starał się coś znaleźć w ludziach" i "poruszająco wierzył w siłę porozumienia, dlatego z chęcią wchodził w dyskusję z przedstawicielami skrajnych opinii". O Jacku Kuroniu 25 marca w Teatrze Ósmego Dnia opowie Anna Bikont, współautorka jego biografii.

. - grafika artykułu
Anna Bikont i Helena Łuczywo "Jacek"

W piątą rocznicę śmierci Kuronia ukazała się jego "Autobiografia", czyli cztery krytyczne teksty, które polityk napisał w latach 80. i 90. Pracował nad nią m.in. Karol Modzelewski, z którym słynny działacz polityczny napisał "List otwarty do członków PZPR". Pierwsza biografia polityka, nad którą pracowały z kolei wspólnie Anna Bikont i Helena Łuczywo ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne w październiku minionego roku. To starannie udokumentowana historia życia Kuronia, którą uzupełniają wypowiedzi bliskich i przyjaciół polityka oraz unikatowe fotografie. Tytuł zachwycił recenzentów, rozpisywali się o nim na forach czytelnicy. Wśród licznych pochlebnych komentarzy czytamy: "Autorki są bardzo szczere, a opisana postać nie została wyidealizowana.", "Obawiałam się że ta książka, z racji na bliskie relacje obu pań z bohaterem, będzie pomnikiem bez skazy. Na szczęście autorki nie poszły tą drogą. Piszą o Jacku Kuroniu bez cenzury, wytykając mu błędy i potknięcia, do których sam też potrafił się po latach przyznać.", "Myślę, że w polskiej polityce nie było, nie ma i nie będzie już drugiej tak barwnej postaci. Kuroń miał wady. I ta książka w żaden sposób nie stara się go bronić czy gloryfikować."

Jacek Kuroń urodził się w rodzinie działaczy partyjnych, więc nikogo nie dziwi to, że sam szybko zaangażował się w działalność polityczną. Był członkiem ZMP i PZPR, ale z organizacji tych, za krytykę, został usunięty. Był jednym z głównych organizatorów protestu przeciw zdjęciu z afisza Teatru Narodowego "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka w 1968 roku, oraz relegowaniu z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera, co przypłacił nie pierwszym już wyrokiem. - Adam Michnik był intelektualistą, który sprawdzał się, gdy należało coś podpisać, a Jacek był bardzo wrażliwy i delikatny na ludzi. Może nawet bardziej niż Adam, który bardziej był skupiony na ideach, niż tak zwanym "zwykłym człowieku" - wyjaśniała na ubiegłorocznym spotkaniu wokół książki "Jacek" w CK Zamek Anna Bikont. - Kiedy mówił, nie zachowywał konwenansów. Często drażnił wiele osób, bo przerywał. Konwickiego obraził na jakimś spotkaniu, coś mu nagle wypominając, przez co Konwicki mówił, że z tej wściekłości na Jacka napisał "Małą Apokalipsę", więc nie był bożyszczem intelektualistów tak, jak Adam, który był uwielbiany w tych latach

Kuroń po wyjściu na wolność skupił się na podziemnej działalności wydawniczej. Jego teksty ukazywały się w broszurze wydawanej przez "Nową" oraz na łamach paryskiej "Kultury" Jerzego Giedroycia, gdzie pisał o działaniach opozycji demokratycznej. Był jednym z inicjatorów "Listu 59", w którym sprzeciwiał się poprawkom do Konstytucji PRL. A po wystąpieniach robotniczych w Radomiu i Ursusie w 1976 roku, które otwarcie wspierał, zaangażował się w utworzenie Komitetu Obrony Robotników (KOR). Był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność", później członkiem Krajowej Rady Porozumiewawczej. Po wprowadzeniu stanu wojennego, został internowany. Zwolniono go w wyniku amnestii z okazji 40-lecia PRL. Kuroń nie brał udziału w rozmowach przygotowujących Okrągły Stół, ale ostatecznie wziął udział w obradach. W rządach Tadeusza Mazowieckiego był ministrem pracy i polityki socjalnej. Organizował słynne akcje społeczne, podczas których rozdawał grochówkę, czego symbolem stała się tzw. "kuroniówka".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Urodziny Jacka Kuronia" - spotkanie autorskie z Anną Bikont, współautorką biografii Kuronia
  • Teatr Ósmego Dnia
  • 25.03, g. 18
  • bilety: 5 zł
  • prowadzenie: Ewa Wójciak i Marcin Kęszycki

UWAGA! Z przyczyn losowych spotkanie z Anną Bikont zostało odwołane.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019