Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Tokarczuk opowie o "Księgach Jakubowych"

W poniedziałek, 24 listopada, w Centrum Kultury Zamek i Poznań Poetów organizują spotkanie z autorką najgłośniejszej książki roku. W przeciągu ostatniego miesiąca "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk podbiły media i serca czytelników.

. - grafika artykułu
Fot. Jacek Kołodziejski / mat. organizatorów

Seria "Klucze do wyobraźni" to organizowane przez CK Zamek spotkania z pisarzami, których kuratorem jest profesor Piotr Śliwiński. Najbliższe spotkanie będzie zapewne najgłośniejszym w tym roku - do Poznania przyjedzie Olga Tokarczuk. Najnowsza książka jej autorstwa to bez wątpienia jedna z najistotniejszych powieści ostatnich lat, a krytycy i dziennikarze nie szczędzą jej pochwał. - Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - o "Księgach Jakubowych" na antenie radiowej Trójki mówił Michał Nogaś.

Olga Tokarczuk to autorka wielu znanych powieści takich jak: "Prawiek i inne czasy", "Bieguni" czy "Podróż ludzi Księgi". Urodziła się w 1962 roku, z wykształcenia jest psychologiem. Zrezygnowała jednak z pracy psychoterapeuty na rzecz literatury. Zadebiutowała w 1979 roku pod pseudonimem Natasza Borodin w piśmie "Na przełaj". Jest laureatką licznych nagród, w tym Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Kościelskich, Paszportu Polityki czy Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Najnowsza powieść Tokarczuk, "Księgi Jakubowe", liczy sobie około tysiąca stron. Akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Polsce - kraju, który był miejscem spotkania różnych kultur. Książka ma wielu bohaterów, między innymi postaci autentyczne: jest poetka Elżbieta Drużbacka, ksiądz Benedykt Chmielowski czy Żyd - Jakub Frank Lejbowicz. Czytelnik ma okazję podejrzeć Polskę sarmacką, szlachecką, ale także katolickie plebanie i żydowskie domostwa. Pisarka tworzyła powieść niemal sześć lat. - Teraz, jak już widzę tę książkę, leży sobie fizycznie, to czuję ogromną ulgę, już bym chyba nie powtórzyła tego wysiłku - wyznała w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Dla Olgi Tokarczuk niezwykle istotnym elementem procesu życia książki jest uczestnictwo czytelników. "Czytanie to nie tylko nadawanie, ale też odbiór i spotkanie gdzieś w połowie drogi. Bez czytelnika nie byłoby literatury" - przyznała przed dwoma laty w jednym z wywiadów.

Poniedziałkowe spotkanie w Zamku poprowadzi profesor Bogumiła Kaniewska, w dyskusji uczestniczyć będą krytycy Adam Lipszyc i Tomasz Mizerkiewicz. A czytelnicy? Mogą współuczestniczyć w przeżywaniu literatury razem z Olgą Tokarczuk.

Jolanta Kikiewicz

  • spotkanie z Olgą Tokarczuk w ramach serii "Klucze do wyobraźni"
  • 24.11, g. 18
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • wstęp wolny