Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Smutna historia zabawnego Smolenia

Symboliczny tytuł biografii - A tam, cicho być! - cytat ze słynnego monologu kabareciarza z roku 1983, był też, jak się okazuje, ulubionym powiedzeniem jednego z synów Smolenia, Piotra, który tak odpowiadał, gdy ktoś mu przeszkadzał w zabawie.

, - grafika artykułu
Katarzyna Olkowicz, "A tam, cicho być! Blaski i cienie życia Bohdana Smolenia" - fragment okładki, fot. materiały prasowe

Bohdan Smoleń tak często słyszał tę odpowiedź syna w domu, że postanowił wykorzystać ją w skeczu. Piotr Smoleń odebrał sobie życie, gdy miał 16 lat. Ojciec znalazł syna w jego pokoju i sam odciął sznur. Żona - Teresa, matka Piotra, popełniła samobójstwo rok później. Bohdan Smoleń żył jeszcze 25 lat i zmarł 15 grudnia 2016 roku w Poznaniu. A urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku, dokładnie 75 lat temu.

Autorka biografii, Katarzyna Olkowicz, wcześniej pracowała m.in. jako zastępczyni redaktora naczelnego magazynów "Pani", "Zwierciadło" czy "Twój Styl". Próbując zmierzyć się z tragiczną historią jednej z najpopularniejszych gwiazd polskiego kabaretu, każdej ze stron dała szansę opowiedzenia swojej wersji wydarzeń, często tak kontrowersyjnych jak meandry życia Bohdana Smolenia. Wystrzegała się przy tym prania rodzinnych brudów, co tak dobrze znamy ze szpalt tabloidów. Jak było naprawdę, nigdy się już nie dowiemy, ale możemy odnaleźć w książce A tam, cicho być! pewien zapis wydarzeń sprzed 50, 40 czy 30 lat, które do dziś rzutują na życie uczestników tamtych dni.

Autorka precyzyjnie zrekonstruowała dziecięce lata Bohdana Smolenia. Dramatyczne wojenne losy jego dziadków i choroba Heine-Medina matki zaciążyły na całym życiu komika. Jak bardzo - najwięcej do powiedzenia miał jego najstarszy syn Maciej, jego opowieść o rodzinie napiętnowanej uzależnieniem od alkoholu przewija się przez całą książkę. Ich matka nie potrafiła okazywać cieplejszych uczuć, a trójka synów Smolenia dorastała w domu, gdzie ojciec był gościem, i do tego rzadko trzeźwym.
W tym roku mija 50 lat, od kiedy na Festiwalu Fama główną nagrodę zdobył krakowski kabaret Pod Budą.

Bohdan Smoleń był jego założycielem. Niedługo potem Zenon Laskowik zaprasza Smolenia do Poznania do kabaretu Tey, którego ówczesna sława jest nieporównywalna z żadnym innym kabaretem aż do dziś. Po pięciu latach duet z hukiem się rozpada, Bohdan Smoleń zaczyna nowy rozdział kariery estradowej - disco polo i telewizyjnej. W serialu Świat według Kiepskich gra listonosza Edzia. Zakłada też Fundację Stworzenia Pana Smolenia, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci - z wykształcenia był przecież Smoleń zootechnikiem. Nie przestaje pić i palić prawie do ostatnich dni życia.

Przemysław Toboła

  • Katarzyna Olkowicz, A tam, cicho być! Blaski i cienie życia Bohdana Smolenia
  • wyd. Rebis
  • Urodziny i inauguracja skweru Bohdana Smolenia połączona z promocją książki
  • 12.06, g. 17
  • skwer przy ul. Rybaki i Strzałowej
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022