Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Poezja i proza zainspirowane futbolem

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Ale Kino! i popularnej w nim sekcji "Ale kino! z piłką", Wydawnictwo Miejskie Posnania wraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu wydało antologię zainspirowaną futbolem.

"Co piłka robi z człowiekiem". Rys. H. Sawka
"Co piłka robi z człowiekiem". Rys. H. Sawka

Tytuł "Co piłka robi z człowiekiem. Młodość, futbol i literatura - antologia" został zaczerpnięty z opowiadania przewodniego autorstwa Jacka Podsiadły. Wyboru tekstów dokonali Jerzy Borowczyk i Wojciech Hamerski, którzy udowodnili, że piłka nożna to nie tylko emocje, ale także rytuały i zwyczaje. Bowiem, jak zauważył Wiktor Osiatyński, na stadionie "[...] Widz ma wpływ, a nawet jeśli go nie ma, to go odczuwa. Utożsamia się z tymi na murawie - i razem z nimi walczy, tak jak walczył tłum na Wembley. Oni są mu potrzebni, a on im - mogą go uskrzydlić [...]".

O tym, że piłka nożna jednoczy, pisał Kazimierz Wierzyński: 
Widownia oszalała, krzyczy, bije brawo,
Półkole trybun płonie niczym aureola
I jak wielka tęsknota za zwycięską sławą
Tętni okrzyk stadionu: gola, gola, gola!
Opinię tę podzielają autorzy, których teksty zostały zamieszczone w antologii, a wśród nich Bruno Jasieński, Gustaw Holoubek, Tadeusz Konwicki czy Jerzy Pilch. Jak się okazało, doskonałym obserwatorem widowisk piłkarskich jest też Henryk Sawka, który opowiedział ilustracjami to, co inni zawarli w najróżniejszych formach literackich od biografii, poprzez felieton, aż po lirykę.

A.S.

  • "Co piłka robi z człowiekiem. Młodość, futbol i literatura - antologia"
  • wybór tekstów i wstęp: Jerzy Borowczyk i Wojciech Hamerski
  • Wydawnictwo Miejskie Posnania i Centrum Sztuki Dziecka
  • Poznań 2012

Książka do kupienia na www.sklep.wmposnania.pl, w Centrum Informacji Miejskiej (CIM, ul. F. Ratajczaka 44) i w poznańskich księgarniach.