Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Łatanie dziur między słowem i rzeczą

Spotkanie z Joanną Bator, laureatką Nike 2013, zainauguruje roczny cykl rozmów z polskimi pisarzami i krytykami literackimi w CK Zamek.

Rys. Marcin Markowski - grafika artykułu
Rys. Marcin Markowski

- Literatura wypływa z wewnętrznego nastawienia i w tym sensie jest tym, co dla mnie niezbędne, by żyć. Ale to również rzemiosło. [...] Twórczość polega na nieraz przyjemnych, ale przede wszystkim bolesnych próbach załatania czarnej dziury między słowem i rzeczą. To pogoń za ogonem zjawy. Wieczne niespełnienie. Czyni to z nas niekiedy potwory jakieś zielonopióre, które w chwili największego uniesienia nagle zaczynają przerabiać życie i ciało na tekst - w jednym z wywiadów definiowała twórczość literacką Joanna Bator, bohaterka wtorkowego spotkania w Zamku.

Rozmowa z pisarką będzie pierwszą z serii spotkań ze znanymi, cenionymi polskimi autorami i krytykami literackimi. Kuratorem cyklu pt. "Klucze do wyobraźni" jest prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Każde spotkanie będzie składać się z dyskusji krytyków wokół twórczości autora, rozmowy z gościem i lektury jego tekstów. "Zależy nam na takim sposobie mówienia o literaturze, z którego wyłoni się różnorodny i niezdawkowy portret pisarza" - piszą organizatorzy.

W rozmowie z Joanną Bator wezmą udział krytycy: Juliusz Kurkiewicz i Eliza Szybowicz, spotkanie poprowadzi Błażej Warkocki. - Nasza rozmowa będzie dotyczyć ostatniej, nagrodzonej Nike, książki Bator pt. "Ciemno, prawie noc", ale krytycy będą o niej mówić także w kontekście dwóch poprzednich powieści: "Piaskowej Góry" i "Chmurdalii". Wszystkie trzy to grube pozycje, ale bardzo dobrze się je czyta. Bator pisze świetnym, oryginalnym językiem. W ostatniej powieści-thrillerze o Polsce autorka zawarła nowe sensy. Właśnie te dwa wątki - Polskę oraz indywidualność - poruszą podczas spotkania nasi goście - mówi Warkocki.

Usłyszymy także fragmenty powieści "Ciemno, prawie noc". To historia Alicji Tabor, która po latach powraca do Wałbrzycha, swojego rodzinnego miasta, żeby napisać reportaż o znikających w niewyjaśnionych okolicznościach dzieciach, a przy okazji zmierzyć się z własną przeszłością. "Joanna Bator wyciąga Wałbrzych z niebytu, ubiera go w miejsca, dialogi, postacie, relacje. Nagle przed naszymi oczami powstaje wielkie panoptikum, a my powoli z obserwatorów zamieniamy się w uczestników tej akcji. Tym razem bierzemy udział w horrorze, mrocznej wizji, w której wychodzą na powierzchnię najgorsze ludzkie instynkty" - pisała o książce Olga Tokarczyk.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie z Joanną Bator z cyklu "Klucze do wyobraźni"
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • 21.01, g.18
  • wstęp wolny