Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Jak nauczać o seksie?

Agnieszka Stein od lat pisze o dzieciach i ich relacji ze światem. Jako wykształcona psycholożka tym razem podjęła się analizy roli seksu w życiu najmłodszych oraz kwestii prawidłowej edukacji seksualnej. Spotkanie wokół jej najnowszej książki "Nowe wychowanie seksualne" odbędzie się w poniedziałek w CK Zamek.

.
Agnieszka Stein, fot. materiały prasowe

Problem wychowania seksualnego jest dziś w Polsce chętnie dyskutowanym tematem w mediach, polityce i literaturze. Zbyt często jednak zagadnienie to jest marginalizowane, a podopieczni pozostawieni własnej inwencji przy wyborze informacji. Ponadto często z łatwością ulegamy złudzeniu jedynej słusznej - dorosłej - perspektywie postrzegania kwestii związanych z seksem. Dziecięca seksualność funkcjonuje jako temat tabu, a w pewnych środowiskach być może nawet jako mit. Zaniedbanie obu kwestii, które Agnieszka Stein dostrzega we współczesnym społeczeństwie, stało się dla niej pretekstem do gruntownej analizy stanu edukacji seksualnej w Polsce i dziecięcej seksualności. Owocem tych rozważań jest książka "Nowe wychowanie seksualne" (Wydawnictwo Mamania, 2018).

Agnieszka Stein jest z wykształcenia psycholożką specjalizującą się w nurcie Rodzicielstwa Bliskości. Specyfiką tej metody jest nastawienie na wzajemną relację dziecka i rodzica, która według badaczy jest kluczem do bezpiecznej i rozwojowej opieki nad podopiecznym. Stein funkcjonuje na rynku wydawniczym już od jakiegoś czasu. Jest autorką książek: "Akcja adaptacja", "Potrzebna cała wioska" (wspólnie z Małgorzatą Stańczyk), "Dziecko z bliska idzie w świat" oraz "Dziecko z bliska". "Nowe wychowanie seksualne" jest zatem dziełem nie tylko doświadczonej naukowczyni, ale też literatki, która z książki na książki szlifuje swoje literackie umiejętności.

Stein wierzy, że porozumienie bez przemocy istnieje, a ponadto jest potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju dziecka. Traktując podopiecznego z szacunkiem, mamy szansę porozumieć się z nim lepiej i efekcie z większą łatwością pomagać mu zrozumieć świat. Zgodnie z tym założeniem, Stein nie oddziela dziecka od sfery seksualnej osób dorosłych, lecz zachęca do wdrożenia tego tematu do życia rodzinnego. Autorka podkreśla wagę nieskrępowanej komunikacji oraz wzajemnej akceptacji dla różnic wynikających z wieku i potrzeb poszczególnych członków rodziny. Seksualność, która stanowi naturalny element życia człowieka, w książce Stein oddzielona zostaje od tematu tabu oraz ukazana jako skomplikowana i rozległa kwestia. W wywiadzie dla portalu poświęconego dzieciom (ladnebebe.pl) Stein powiedziała zdania, które można uznać za fundamenty potrzebne do zbudowania stabilnych murów zdrowej relacji z dzieckiem: - Dla mnie ważne jest to, że mówiąc o seksualności, traktujemy o szerokiej gamie sytuacji, zachowań, doświadczeń, przeżyć, emocji, energii i treści kulturowych powiązanych z takim aspektem naszego funkcjonowania jak płeć.

Podczas spotkania przybliżone zostaną podstawowe kwestie poruszane w książce. Będzie także miejsce na zadanie pytań w sprawach, które budzą wątpliwość lub niepewność. Autorka postara się także oswoić rodziców z naturalnymi odruchami seksualnymi, jakie wykazują ich dzieci.

Julia Niedziejko

  • Z cyklu "Zamek z Książek_Rodzi Się Rodzic": spotkanie z Agnieszką Stein, autorką książki  "Nowe wychowanie seksualne"
  • CK Zamek/Scena Nowa
  • 4.02 g. 18
  • prowadzenie: Natalia Szenrok-Brożyńska i Marta Kowerko-Urbańczyk 
  • wstęp: 2 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019