Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Granica trzech państw

Droga numer 816 zwana "nadbużanką" ciągnie się - jak sama nazwa wskazuje - wzdłuż rzeki Bug. Rozległa szosa biegnie z północy na południe, znacząc tereny trzech państw. Drogę dzielącą Europę od Azji w całości przejechał Michał Książek - polski poeta i reportażysta. Swoją podróż udokumentował w postaci tekstu Droga 816, która już za kilka dni stanie się pretekstem do rozmowy podczas spotkania literackiego w Zamku.

.
fot. Bogna Kociumbas

Michał Książek jest literatem, który długo nie pozostaje w jednym miejscu. Stale eksperymentując z formą i tematami, nieustannie interesuje czytelników swoją zmiennością. W świadomości krytyków literackich funkcjonuje głównie jako znakomity poeta, którego debiut Nauka o ptakach wywołał szum w środowisku. Jego pierwszy tomik został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, Złotego Środka Poezji, a przede wszystkim zapewnił mu Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii "debiut roku". Od czasu pierwszej książki Książek wydał tylko jeden tomik poetycki, a ostatnimi czasy szuka swojego głosu w języku prozatorskim. W 2013 roku ukazał się jego Jakuck. Słownik miejsca, dzięki któremu zaczął być w środowisku literackim postrzegany inaczej niż dotychczas. Jego wrażliwość na opisy śnieżnych przestrzeni i historie ludzi siłą lub z własnej woli uwikłanych z walkę z syberyjskim żywiołem, zaowocowała ciekawym reportażem. Książek udokumentował swoją własną podróż do Jakucji, którą opublikował nakładem wydawnictwa Czarne. Debiut reporterski okazał się równie interesujący jak ten poetyki, dlatego na kolejną książkę tego gatunku czytelnicy czekali z niecierpliwością. Tylko dwa lata zajęła mu praca nad Drogą 816, która stanie się głównym tematem środowego spotkania z pisarzem.

Zamkowe Biuro Podróży jest drugim obok cyklu Spotkania na wschód wydarzeniem, które mogłoby sobie rościć prawa do prowadzenia spotkania z Książkiem. Jego reporterski tekst jest bowiem dokumentacją życia wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Droga numer 816 jest swoistą granicą między zachodem a wschodem, Europą a Azją, wyżyną a stepem. To miejsce przejścia, swoisty podział na przestrzeń "własną" i "cudzą", "swojską" a "obcą". Tutaj zderza się ze sobą katolicyzm i prawosławie, Unia Europejska z azjatycką polityką. Nadbużanka jest wyboista, miejscami dziurawa i pełna przeszkód, zupełnie jak życie ludzi, których można na niej spotkać. W książce poeta-reporter opisuje realia osób, dla których życie na pograniczu jest normą. Ich perspektywę, zwyczaje oraz poglądy. Notuje nadzwyczaj uczciwie - bez ozdobników, literackich chwytów czy tendencyjnych skrótów.

Julia Niedziejko

  • spotkanie z Michałem Książkiem, autorem książki Droga 816, z cyklu Zamkowe Biuro Podróży
  • prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
  • 3.07, g. 18
  • CK Zamek, Scena Nowa
  • bilety: 2 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019