Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Dwanaście ocalonych opowieści

"W Dwunastu opowieściach żydowskich zaklęty jest świat, który umarłby podwójnie, gdyby go nie zapisać" - napisała w recenzji najnowszej książki Anki Grupińskiej, na łamach Czasu Kultury, Dorota Sobstel. W poniedziałek w Bibliotece Raczyńskich Anka Grupińska spotka się z czytelnikami.

. - grafika artykułu
Książka Anki Grupińskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne

Niezależna dziennikarka i publicystka, absolwentka filologii polskiej na UAM w Poznaniu, będzie gościem jednego ze spotkań, na które do Biblioteki Raczyńskich zaprasza redakcja Czasu Kultury - pisma, które w latach 80. współtworzyła. Pretekstem jest Dwanaście opowieści żydowskich, które ukazały się niedawno nakładem Wydawnictwa Czarne.

"Dwanaście opowieści żydowskich. Każda to gorączkowy bieg pamięci tych, co przeżyli, bieg przez wiek XX. Historie prywatne, bolące, odarte ze skóry estetyzacji. Zdążyła je spisać Anka Grupińska. Powstała książka prawdziwa" - napisał o wydawnictwie Mirosław Bałka.

W swoich dotychczasowwych tekstach Grupińska często poruszała tematy związane z historią i kulturą żydowską. Głównym obszarem jej zainteresowań jest Holocaust, ale także współczesne życie Państwa Izrael. Opublikowała m.in. zbiór wywiadów z ostatnimi żyjącymi uczestnikami powstania kwietniowego Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego i książkę o życiu kobiet izraelskich Najtrudniej jest spotkać Lilith. Opowieści chasydek. Jest również współautorką albumu Getto warszawskie i Warszawa 1943.

W Dwunastu opowieściach żydowskich zebrała historie Żydów, którzy dzieciństwo lub młodość spędzili w międzywojennej Polsce, przeżyli Zagładę i zostali w powojennej Polsce. Jej bohaterowie pochodzą z różnych żydowskich rodzin, różnią ich doświadczenia i przekonania. Opowiadają po kilkudziesięciu latach o swoim dzieciństwie, o rodzicach i dziadkach, o życiu codziennym i świętach, o szkole, kolegach i nauczycielach... "Bohaterowie Grupińskiej - polscy Żydzi, którzy przeżyli Zagładę w Polsce lub na Wschodzie - to ludzie, których historia może dopiero wybrzmieć tu, na kartach tej książki. Mali bohaterowie wielkiej Historii" - napisała w Czasie Kultury Dorota Sobstel.

Sylwia Klimek

  • Spotkanie z Anka Grupińską wokół książki "Dwanaście opowieści żydowskich" (w ramach cyklu spotkań Czasu Kultury)
  • 2.12, g. 18
  • Herbaciarnia Biblioteki Raczyńskich (plac Wolności 19, wejście od Al. Marcinkowskiego 23/24)
  • prowadzenie: Katarzyna Kuczyńska-Koschany
  • wstęp wolny