Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Bo czas nie jest z gumy

W poniedziałek spotkanie z Ingą Iwasiów, która z powodzeniem łączy doświadczenie naukowe z talentem pisarskim - kolejne w cyklu "Klucz do wyobraźni".

. - grafika artykułu
Materiały organizatorów

- Wszystko zależne jest od podejścia, od tego czego w życiu chcemy - czy traktujemy zawód jak obowiązek, czy też staje się dla nas źródłem satysfakcji. W drugim przypadku nie ma problemu z pogodzeniem różnych wcieleń - profesorki, humanistki, profesjonalnej czytelniczki, pisarki. Istnieje też kwestia trwonienia czasu, który nie jest przecież z gumy, dlatego trzeba starać się ograniczyć chwile jego marnotrawienia - tak o swoim podejściu do pracy i pasji opowiadała podczas jednej z rozmów Inga Iwasiów, bohaterka poniedziałkowego spotkania w CK Zamek.

Rozmowa z pisarką będzie kolejną z serii spotkań ze znanymi, cenionymi polskimi autorami i krytykami literackimi - "Klucze do wyobraźni", którego kuratorem jest pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Piotr Śliwiński.

Każde spotkanie składa się z dyskusji krytyków wokół twórczości autora, rozmowy z gościem i lektury jego tekstów. - Zależy nam na takim sposobie mówienia o literaturze, z którego wyłoni się różnorodny i niezdawkowy portret pisarza - zapowiadają organizatorzy. W poniedziałkowej rozmowie głos zabiorą krytycy: Krzysztof Uniłowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Bogumiła Kaniewskia z UAM-u, a jej moderatorem będzie Lucyna Marzec.

Inga Iwasiów to znana krytyczka literacka, poetka, prozaiczka i badaczka literatury. Od czternastu lat także, profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie kieruje Zakładem Literatury XX Wieku w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa. Poza tym, aż do zamknięcia pisma, redaktor naczelna dwumiesięcznika literackiego "Pogranicza". Do 2013 roku - Jurorka Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego i autorka opowiadań (m.in. "Smaki i dotyki"); tomików poetyckich ("Miłość" i "39/41"); wielu rozpraw i esejów, w których zajmuje się literaturą polską XX i XXI wieku ze stanowiska krytyki feministycznej; oraz powieści - "Bambino", "Ku słońcu" i "Na krótko".

W minionym roku ukazały się jej trzy nowe książki: "Blogotony", "Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku" oraz po wielokroć omawiana lektura - "Umarł mi. Notatnik żałoby". - Kiedy mój tata umarł, napisałam kilka zdań o śmierci na swoim blogu. Zaczęłam myśleć, by napisać esej, niedługi, kilka stron, zamieścić go w jakimś poważnym piśmie literackim, takim, które będzie dobrą przestrzenią do rozważań o śmierci i jej przeżywaniu. Zastanawiałam się, czy opowiadanie o śmierci bliskiej osoby nie jest sprzedawaniem żałoby, ale ponieważ nie żyję w świecie celebryckim, nie może być mowy o zysku, raczej o dzieleniu się. Więc sama się rozgrzeszyłam z tego wątku. Potem pomyślałam, że robię sobie w życiu po raz kolejny coś strasznie trudnego - wyznała podczas jednego z wywiadów, Iwasiów.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie z Ingą Iwasiów z cyklu "Klucze do wyobraźni"
  • CK Zamek, Scena Nowa
  • 7.04, g.18
  • wstęp wolny