Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Znów zabrzmią organy!

Cykl Staromiejskich Koncertów Organowych odbędzie się w tym roku bez większych przeszkód. W samej poznańskiej Farze w wydarzeniach uczestniczyć będzie mogło 150 osób. Ponadto, organizatorzy zapewniają transmisję online.

. - grafika artykułu
Koncert w Farze, fot. Tomasz Nowak

Mistrz, propagator, autor arcydzieł na ten instrument. Nie sposób pokazać świat muzyki organowej bez niego. Zacznijmy od Bacha - tak brzmi tytuł pierwszego koncertu, podczas którego usłyszymy Łukasza Kołakowskiego, absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej. Ten niezwykle utalentowany, młody muzyk zdobył nagrody na wielu prestiżowych konkursach, m.in. IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Svirél w Nowej Goricy. W jego wykonaniu, 9 lipca usłyszymy Preludium i Fugę Es-dur BWV 552 oraz Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654. Dopełnieniem koncertu będzie wyjątkowe Preludium i Fuga Liszta na temat B-A-C-H. Ten muzyczny kryptogram, obecny w bachowskiej Kunst der Fuge, został potem chętnie wykorzystywany przez kompozytorów w XIX i XX wieku. Muzyczny "podpis" kompozytora, wracanie i nawiązywanie do jego twórczości nawet przez współczesnych twórców potwierdza, że to na bazie jego muzyki lub w kontrze do niej rozwinęły się kolejne nurty i style. Bacha nie sposób pominąć.

Wie o tym z pewnością Adam Tański - organista, który wystąpi 16 lipca. Jego występ zakończy się bachowską Fantazją i Fugą g-moll BWV 542. Wcześniej usłyszymy muzykę Brahmsa i Beethovena, a także samego Tańskiego. Organista jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2019 roku obronił dysertację doktorską dotyczącą improwizacji organowych. Przekładając teorię na praktykę, podczas koncertu wykona improwizowane wariacje w stylu Ludwiga van Beethovena.

W trzecim koncercie z cyklu (30 lipca) usłyszymy bardziej doświadczonego artystę. Marek Stefański to wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Prowadzi bardzo bogatą działalność koncertową, występując w ramach licznych polskich i zagranicznych festiwali organowych. Podczas koncertu będziemy mieli okazję poznać prawdziwy przekrój muzyki organowej - od XVI do XIX wieku. W programie opracowane przez Stefańskiego utwory Bacha, a także m.in. Adagio z Symfonii g-moll op. 45 nr 2 Feliksa Nowowiejskiego, którego wkład w muzykę organową jest nieoceniony.

W sierpniu czekają nas dwa koncerty. Pierwszy (6 sierpnia) zapowiada się nad wyraz ciekawie. Tym razem wysłuchamy muzyki z okresu romantyzmu - Johannesa Brahmsa, Sigfrida Karga-Elerta i Maxa Regera w wykonaniu młodego krakowskiego organisty - Jakuba Kapały. Warto udać się na ten koncert zwłaszcza dla Sonaty organowej d-moll op. 60 nr 2 Regera. Ten kompozytor uważany jest za najważniejszego po Bachu niemieckiego kompozytora muzyki organowej. W jego utworach zachwyca rozwinięta kolorystyka i harmonia wychodząca poza system, który do perfekcji rozwinął Bach.

Na koniec wyjątkowy koncert Sztuka transkrypcji. Tym razem nie usłyszymy utworów oryginalnie przeznaczonych na organy. W programie muzyka Debussy'ego, Karłowicza, Francka i (oczywiście) Bacha. Na koniec rzecz, która powinna przekonać miłośników polskiego romantyzmu. Jak zabrzmi słynny Polonez A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina wykonany na organach? Przekonamy się 20 sierpnia! Podczas tego, ostatniego już, koncertu z cyklu Staromiejskich Koncertów Organowych zagra Jan Mroczek.

Aleksandra Kujawiak

  • cykl Staromiejskich Koncertów Organowych
  • 9.07 - Łukasz Kołakowski, Zacznijmy od Bacha
  • 16.07 - Adam Tański, Przygoda z improwizacją
  • 30.07 - Marek Stefański, Z wielkiego świata
  • 6.08 - Jakub Kapała, Oblicza romantyzmu
  • 20.08 - Jan Mroczek, Sztuka transkrypcji
  • g. 20.30
  • Fara Poznańska - Bazylika Kolegiacka
  • koncerty będą także transmitowane online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020