Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Wszędzie muzyka

Lato już dawno przestało być tym okresem w roku, kiedy to można narzekać na brak wydarzeń kulturalnych. Rozpowszechnienie się formy festiwalowej jest szczególnie widoczne w lipcu i sierpniu. Czy jednak mieszkańcy Wielkopolski muszą jechać na drugi koniec kraju, aby zobaczyć wyjątkowych wykonawców? Niekoniecznie!

. - grafika artykułu
Bitamina - jedna z gwiazd lipcowego Edison Festival nad Jeziorem Kierskim, fot. materiały organizatorów

Większość imprez muzycznych, które odbywają się w wakacje, to wydarzenia rozlokowane w największych polskich miastach: Gdyni, Warszawie, Katowicach czy Krakowie. Wielkopolanie nie są jednak za bardzo poszkodowani: lipiec i sierpień to czas, kiedy także w naszym regionie odbywa się wiele festiwali, które są warte uwagi. Na pierwszy plan wybijają się przede wszystkim imprezy poznańskie, ale tym razem chcemy skupić się głównie na tych wydarzeniach, które goszczą w innych wielkopolskich miejscowościach.

Podążając chronologicznie, naszą listę zaczynamy od zakrzewskiego festiwalu Blues Express (5 i 6 lipca). Pierwszego dnia w Pile festiwal rozpoczną występy grup Levi, Zva 12-28 Band oraz Forsal - dwa ostatnie zespoły będzie można usłyszeć także dzień później. Esencjonalnym elementem wydarzenia jest bowiem przejazd muzycznego pociągu, który drugiego dnia festiwalu wyruszy o godzinie 11 z poznańskiego Dworca Letniego, aby przed 19 dotrzeć do Zakrzewa. Przez te osiem godzin fani bluesa będą mogli posłuchać takich wykonawców jak m.in. Cotton Wing, Danny Boy Experience czy Blueberry Hill. W samym Zakrzewie odbędzie się zaś koncert finałowy, na którym zaprezentuje się siedem zespołów, w tym The Road Dogs, Kraków Street Band czy John - F. Klaver Band.

Rock, rap i psychodela

Tydzień później nastąpi chyba najgorętszy pod względem koncertów weekend - w dniach 12-14 lipca odbędą się aż trzy festiwale! Najbardziej znany z tej trójki jest oczywiście Jarocin Festiwal, który w tym roku przyjął postać dwudniowej imprezy (sobota i niedziela) oraz skupił się głównie na polskich artystach, co jest odejściem od formuły, która była stosowana już od kilku lat. W punkrockowej stolicy Wielkopolski w tym roku zagrają m.in. Renata Przemyk, Dżem, Sebastian Riedel & Cree, Róże Europy, Happysad, Lemon.

Fani rapu w tych dniach powinni zaś udać się do Wolsztyna - 12-13 lipca odbędzie się tam czwarta edycja Rap Stacja Wolsztyn Festiwal. Wystąpią najgorętsze nazwiska polskiej sceny hiphopowej, począwszy od stosunkowo młodych nazwisk pokroju Young Igiego czy Jana-rapowanie, przez solidnych twórców w postaci Bedoesa i Kękę, na Pei Slums Attack i Paluchu kończąc. Organizatorzy zapowiadają też dużo atrakcji związanych ogólnie z szeroko pojętą kulturą hiphopową, zatem miłośnicy breakdance'u, graffiti czy jazdy na deskorolce nie powinni być zawiedzeni.

Ostatnim (co nie oznacza, że najmniej ważnym) festiwalem, który zaplanowany jest od 12 do 14 lipca, jest pleszewski Red Smoke. Ta impreza kierowana jest przede wszystkim do osób zainteresowanych muzyką stonerową i psychodeliczną, co zresztą potwierdza jej tegoroczny line-up: znajdziemy tutaj takie zespoły jak Dead Vibrations, Weedeater, Kikagaku Moyo, Willow Child czy również Yawning Man. Każdego roku zainteresowanie wydarzeniem jest na tyle duże, że karnety trzydniowe wyprzedają się w mgnieniu oka - nie inaczej było i w przypadku tegorocznej edycji.

Kameralne warunki

Następny weekend, 19-21 lipca, to czas, kiedy jednocześnie będą trwały dwa festiwale: Reggae na Piaskach, które od 2001 roku gości w Ostrowie Wielkopolskim, oraz stosunkowo świeża impreza, jaką jest zlokalizowany w Baranowie Edison Festival Taste the Music. Miłośnicy reggae, którzy wybiorą się do Ostrowa, zapewne nie mogą się doczekać ujrzenia na żywo takich legendarnych wykonawców jak Rootz Underground czy Bakshish, a także wyjątkowego koncertu grupy Dawid Porta & Jafia. Skład ten uzupełniają Dubska, Vyo oraz Johny Rockers.

Edison Festival, który odbędzie się już po raz drugi, korzysta z wyjątkowej okolicy Jeziora Kierskiego, co znajduje swoje odzwierciedlenie w zaproszonych artystach: publiczności zaprezentują się polscy wykonawcy, którzy stanowią szerokie spektrum polskiej alternatywy. Tegoroczną edycję wydarzenia uświetnią m.in. występy tęskno, Fisza Emade Tworzywo, Marceliny, Krzysztofa Zalewskiego, Bitaminy oraz Julii Pietruchy.

Ostatnim lipcowym wydarzeniem jest Powidz Jam Festiwal, który od 25 do 28 lipca odbywa się nad Jeziorem Powidzkim. W tych wyjątkowych okolicznościach przyrody zaprezentują się przede wszystkim młode, początkujące zespoły, ale z dotychczas ogłoszonych większych nazw warto wymienić Bitaminę i Krzysztofa Zalewskiego. Warto jednak pamiętać, że o ile sam festiwal jest darmowy, to niedzielny koncert Zalewskiego jest osobno biletowany.

Sierpień to z kolei okres rozprężenia i mniejszej liczby wydarzeń, jednak także wtedy w Wielkopolsce można trafić na interesujące imprezy. Jedną z nich jest trzcianecki Trzciamajka Festiwal, który odbędzie się już po raz szósty, w dniach 16-18 sierpnia. Na plażę nad jeziorem Logo przybędą wówczas takie grupy jak Alians, Łydka Grubasa, Bakshish czy Hope. Tydzień później, 23-24 sierpnia, można się z kolei wybrać do Pobiedzisk na Wonderlake Fest. W Grodzie Pobiedziska zaprezentują się wykonawcy z szeroko pojętej muzyki elektronicznej: wystąpią m.in. Piotr Bejnar, Hrabioza, Miss Monique, Madmotormiquel. Fani hałaśliwych gitar skierują się wówczas raczej do Międzychodu, gdzie już po raz ósmy wystartuje RóbSzuM Festival. Podczas wcześniejszych edycji można było usłyszeć takich wykonawców jak Bajzel, Super Girl & Romantic Boys czy So Slow, a wśród dotychczas ogłoszonych artystów znajdziemy Starte, Joannę Makabresku, Welcome Idiots oraz Gretę.

Jak widać, letnie festiwale to nie tylko największe światowe nazwy występujące na drugim końcu Polski, ale także sporo lokalnych, interesujących wykonawców, którzy nie będą mogli liczyć na wielotysięczną publikę. Tym bardziej też zachęcamy do wzięcia w nich udziału - może to będzie niepowtarzalna okazja zobaczyć w kameralnych warunkach niektórych artystów?

Marcin Małecki

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019