Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Wiosną kwitną też dźwięki

Od samego początku festiwalowi przyświeca idea popularyzacji muzyki najnowszej wśród szerokiego grona słuchaczy wraz z prezentacją repertuaru satysfakcjonującego koneserów gatunku. W dniach 26-29 maja odbędzie się kolejna edycja Poznańskiej Wiosny Muzycznej.

. - grafika artykułu
Aleksandra Demowska-Madejska, fot. materiały organizatorów

Stworzone przez kompozytora Tadeusza Szeligowskiego w 1961 roku wydarzenie zyskało przez lata międzynarodowy charakter, a na muzycznej mapie Poznania zapisało się wieloma wybitnymi koncertami, setkami nowych dzieł i plejadą znamienitych gości. W 2012 roku Poznańska Wiosna Muzyczna przyjęła nową formułę, a w zeszłym świętowała okrągłą, 50. edycję.

W tym roku zaplanowano 12 prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych oraz przegląd klasycznych już dzieł współczesnych. W programie znajdziemy koncerty akustyczne i elektroakustyczne. W ciągu czterech festiwalowych dni na scenach Poznania zaprezentują się wykonawcy związani już wcześniej z Poznańską Wiosną Muzyczną, jak i specjalnie zaproszeni goście. 

Do pierwszego grona zalicza się Sepia Ensemble, od 2013 roku rezydent festiwalu. Zespół tworzy jedenastu muzyków-solistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Nie stronią od brzmień elektronicznych i ciągle poszerzają swój repertuar o najnowsze kompozycje z całego świata. Koncertowali w wielu miejscach Europy, Teheranie i Pekinie oraz na festiwalach muzyki nowej. Z wielu projektów zespołu można przywołać Zooming - cykl koncertów poświęconych muzyce współczesnej poszczególnych krajów, występ podczas jubileuszu 200-lecia wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego oraz udział w festiwalu LOOP 11 w Brukseli. 

Organizator festiwalu, Związek Kompozytorów Polskich, proponuje także mniejsze formy: koncerty solowe i duety. Wśród nich recital Marii Koszewskiej-Wajdzik, który uczci obchodzoną w tym roku 100. rocznicę urodzin prof. Andrzeja Koszewskiego.

Profesor Koszewski urodził się 22 lipca 1922 roku w Poznaniu, gdzie później studiował kompozycję i teorię muzyki. Naukę kontynuował w Warszawie u Tadeusza Szeligowskiego. W latach 1957-1995 wykładał w poznańskiej Akademii Muzycznej. Był uznanym specjalistą w dziedzinie etnologii muzycznej oraz twórczości Fryderyka Chopina. Twórczość kompozytorska Koszewskiego to przede wszystkim wybitne dzieła chóralne, inspirowane folklorem lub prezentujące nowatorski, indywidualny styl. 

Wśród pozostałych wydarzeń jest także solowy recital harfowy (Paulina Maciaszczyk) i altówkowy (Aleksandra Demowska-Madejska). Wystąpi również baryton Damian Wilma wraz z pianistką Alicją Tarczykowską oraz Apeiron Trio. Festiwal zwieńczy współorganizowany z Austriackim Forum Kultury koncert Kaoko Amano (sopran) i Tomasza Skweresa (wiolonczela).

51. edycja festiwalu zapowiada się bardzo interesująco. Zestawienie znanych już utworów z prawykonaniami pozwoli melomanom zetknąć się z szerokim spektrum technik i stylów kompozytorskich, jakim charakteryzuje się muzyka naszych czasów. Co więcej, to okazja do udziału w nieczęstym dla muzyki poważnej wydarzeniu, czyli pierwszym wykonaniu nowego dzieła. Zaproszeni goście, renoma Poznańskiej Wiosny Muzycznej i niepozostawiająca obojętnym muzyka powinny przyciągnąć na festiwalowe wydarzenia zarówno koneserów gatunku, jak i nowych słuchaczy. 

Paweł Binek

  • 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna"
  • 26-29.05
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022