Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Wieczór inspiracji pod okiem mistrza

Lutosławski fascynuje i wzbudza natchnienie. Utwory jego i nim inspirowane zabrzmią w środę w Auli UAM.

Witold Lutosławski. Fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
Witold Lutosławski. Fot. mat. organizatorów

Lutosławskim inspirowało i wciąż inspiruje się wielu, niejednokrotnie największych. Do jego twórczości odnoszą się instrumentaliści, tancerze, kompozytorzy. Dość wspomnieć doskonale wszystkim (a zwłaszcza poznaniakom) znanego Krzysztofa Meyera (niegdyś nieoficjalnego ucznia mistrza) czy też Leszka Możdżera, który wspólnie z wybitnym polskim wiolonczelistą Andrzejem Bauerem i DJ-em m.bunio.s od kilku lat tworzy fantastyczny projekt "Lutosphere".

Nie dziwi więc idea ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu - na kompozycję inspirowaną twórczością Witolda Lutosławskiego, w ramach projektu "W. Lutosławski - Preludium do portretu".

Inspiracja muzyką Lutosławskiego miała mieć symboliczny charakter - mogła dotyczyć stylów muzycznych i technik; mogła nawiązywać do myśli i poglądów kompozytora lub zostać potraktowana jeszcze swobodniej.

Konkurs dedykowany uczniom szkół muzycznych I i II stopnia miał nie tylko wzbudzić zainteresowanie młodzieży twórczością Lutosławskiego, ale także dać początkującym kompozytorom szansę na zetknięcie się z profesjonalną oceną swej pracy. Młodzi twórcy mogli nadsyłać dzieła w trzech kategoriach: oddzielnie punktowane były utwory na instrument solowy (jeden z pięciu do wyboru), na instrument solowy lub głos ludzki z towarzyszeniem fortepianu oraz kompozycje na zespół instrumentalny. Nadesłane prace oceniało jury, które tworzyli kompozytorzy - pracownicy Akademii Muzycznej w Poznaniu pod przewodnictwem Artura Kroschela. Zwycięzców jurorzy ogłosili we wrześniu, a nagrody zostaną wręczona podczas koncertu poświęconego twórczości Lutosławskiego - 27 listopada w Auli UAM.

Koncert rozpoczną dwie popularne niegdyś piosenki spośród tych, które Lutosławski pisał pod pseudonimem Derwid, stanowiące wciąż niewyczerpane źródło inspiracji dla muzyków rozrywkowych. W środę usłyszymy je w aranżacji Retro Jazz Quartet. Po nich zabrzmi garść dzieł tworzonych przez kompozytora w latach 50., a wśród nich "Preludia taneczne" na klarnet i fortepian i fortepianowe "Bukoliki".

W trwającym 2013 roku nie mogłoby na koncercie osnutym wokół twórczości Lutosławskiego zabraknąć Tuwima, którego teksty współtworzą urok "Piosenek Dziecinnych". Jedna z nich - oprócz tego, że wyśpiewana przez Chór - wytańczona zostanie przez zespół rytmiki PSM I stopnia. Dwie inne wykona chór PSM II stopnia wraz z towarzyszeniem orkiestry kameralnej i zespołu instrumentów dętych. Podczas koncertu zabrzmią także "Wariacje na temat Paganiniego na dwa fortepiany" oraz trzy utwory na skrzypce i fortepian: "Partita", "Subito" oraz "Lullaby "for Anne-Sophie"". Tego ostatniego nie mieliśmy okazji słyszeć zbyt często - choć Lutosławski napisał go 24 lata temu, wydany został dopiero w tym roku.

Dzieła Lutosławskiego podczas koncertu przeplatane będą z nagrodzonymi w konkursie utworami, których wykonawcami będą sami ich kompozytorzy. Wieczór zwieńczy występ Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych pod dyrekcją Wiesława Bednarka, która wykona "Małą Suitę" Lutosławskiego.

Magdalena Lubocka

  • Koncert galowy projektu "W. Lutosławski - Preludium do portretu" Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu
  • 27.11, g. 18
  • Aula UAM